Προς το περιεχόμενο

I think I am in love...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή μάλλον δεν γίνομαι κατανοητή, νομίζω πως είπα εξ αρχής το πρόβλημά μου.

Ότι το ΜΟΝΟ που έχουμε να σχολιάσουμε για την Tal Wilkenfeld είναι η φάτσα της. Λυπάμαι που απαιτείται τόσο μυαλό για να κατανοηθούν τα πολύ απλα.

Η απάντηση έχει δοθεί, κατα την γνώμη μου τουλάχιστον..

.. Από την αρχή  που τέθηκε το θέμα κανένας δεν αμφισβήτησε τις μουσικές της ικανότητες, τώρα το αν κάποιοι αδιαφόρησαν ή καλύτερα δεν έγραψαν τίποτα για το μουσικό κομμάτι του θέματος(συμπεριλαμβανομένου και εμού) ήταν μάλλον γιατί θεωρήθηκε αυτονόητο το ότι η κοπέλα παίζει παπάδες.

 

Πάντως, γνωρίζοντας προσωπικά μία μπασιστρια, παρατηρώ ότι ,παρόλους του σεξιστές άντρες και τα λιγούρια του μουσικού και όχι μόνο κόσμου, οι γυναίκες έχουν "συνηθίσει" και έχουν μάθει να πειράζονται πάρα πολύ εύκολα από τέτοια θέματα.

Εγω παίζω κιθάρα και τραγουδάω, όταν κάνουν όμως σχόλια για το πόσο όμορφος είναι ο Χατζιγιάννης νευριάζω...

 

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Πραγματικά πιστεύετε ότι ο JB πήρε την κοπέλλα επειδή ήταν το καλύτερο δυνατόν άτομο για τη μπάντα του στο μπάσο;

Δεν νομίζω...(ελπίζω αυτο να μην με κάνει σεξιστή)

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως, γνωρίζοντας προσωπικά μία μπασιστρια, παρατηρώ ότι ,παρόλους του σεξιστές άντρες και τα λιγούρια του μουσικού και όχι μόνο κόσμου, οι γυναίκες έχουν "συνηθίσει" και έχουν μάθει να πειράζονται πάρα πολύ εύκολα από τέτοια θέματα.

 

Τελευταίο...

Έχεις ακούσει που οι μαύροι πχ (ή όποια περίπτωση θες) δημιουργούν γκέτο και αντιδρούν εξίσου ρατσιστικά σε όποιους τους κρίνουν έτσι;

 

Λέγεται δράση αντίδραση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίο...

Έχεις ακούσει που οι μαύροι πχ (ή όποια περίπτωση θες) δημιουργούν γκέτο και αντιδρούν εξίσου ρατσιστικά σε όποιους τους κρίνουν έτσι;

 

Λέγεται δράση αντίδραση...

 

Και αυτό αποτελεί δικαιολογία και απ-ενοχοποιητικό στοιχείο?

 

δραση - αντιδραση -σύνθεση

 

η αντίδραση είναι μέσo όχι αυτοσκοπός

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ψηλοί άνδρες σύμφωνα με στατιστικές κερδίζουν 15-25% περισσότερα χρήματα από τους κοντούς. Μήπως πρέπει να αρχίζουν να διαμαρτύρονται οι κοντοί;

 

Η κοινωνία πάντα δούλευε και πάντα θα δουλεύει με στερεότυπα τα οποία αλλάζουν με τις εποχές. Δεν είναι κάτι κακό αλλά μερικές φορές γίνεται. Εξάλλου, μας βοηθάει να λειτουργούμε μέσα στον κοινωνικό χαμό. Μην παραπονιέστε λοιπόν, είναι κομμάτι αυτού που λέγεται άνθρωπος.

 

Θα σου πω γιατί είναι δύσκολο για μια γυναίκα να νιώθει οκ με τη φύση της σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία. Είναι δύσκολο διότι βλέπεις πως μπορείς να καταφέρεις ότι γουστάρεις με τη δουλειά σου και μετά βλέπεις μια επιτυχημένη κοπέλα και το μόνο που ασχολείται ο κόσμος δεν είναι η δουλειά που έριξε, οι επιτυχίες της ή η αναγνώρισή της, αλλά η φάτσα της.

 

Άλλο οι αντικειμενικά άδικες δυσκολίες για μια γυναίκα μέσα σε μια όντως ανδροκρατούμενη κοινωνία και άλλο να "θαυμάζεις" τα "κάλη". Το αν αυτό οδηγεί σε αδικίες είναι άλλο θέμα, από μόνο του όμως είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό αποτελεί δικαιολογία και απ-ενοχοποιητικό στοιχείο?

 

Όχι δικαιολογία... εξήγηση και κίνηση προς την κατανόηση. Είναι αναμενόμενο όπως είπες κ εσύ παραπάνω. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σεξιστικό είναι ένα σχόλιο το οποίο υποτιμά την ικανότητα ενός ανθρώπου καθαρά λόγω του φύλου του. ...

 

Προσωπικά, σε αντιδιαστολή με ένα κομπλιμέντο προς μια κυρία (το οποίο το βρίσκω εντελώς ΟΚ), βρίσκω πολύ πιο σεξιστικό το ακόλουθο:  

...

Οι γυναίκες και δε λέω το 50 αλλά και σήμερα μιας και έχω παραδείγματα από τις φίλες μου διδάσκονται στην οικογένειά τους να μην ασχολούνται με μαλακίες όπως βιβλία, μουσική ή άλλα τέτοια, όχι με τη μέθοδο απαγόρευσης αλλά με σχόλια του τύπου τι ασχολείσαι κ εσύ μ αυτό, πήγαινε να ντυθείς να είσαι ωραία και να χαμογελάς κορίτσι πράμα.

....

 

Και το θεωρώ σεξιστικό, γιατί επιχειρεί ένα διαχωρισμό των 2 φύλων, (κάτι που δεν έγινε στα κολακευτικά σχόλια...) και γιατί τοποθετεί τις γυναίκες σε εξ αρχής μειονεκτική θέση. Και γιατί οδηγεί στο συλλογισμό ότι κάθε γυναίκα που κάνει το αυτονόητο (σπουδάζει, ασκεί μια επιστήμη/τέχνη, παίζει μουσική κλπ) δικαιούται ένα ειδικό "μπράβο" που κατάφερε να ξεπεράσει τον κοινωνικό αποκλεισμό και το μειονέκτημα του.... να είσαι γυναίκα  ::).

 

Το πολύ πολύ.... να δικαιούται ένα κομπλιμένο.  :)

 

Κι ας μην είναι πολύ όμορφη. Καλό θα της κάνει.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δικαιολογία... εξήγηση και κίνηση προς την κατανόηση. Είναι αναμενόμενο όπως είπες κ εσύ παραπάνω. ;)

 

 

Και βέβαια!

Απλά μου φάνηκε για μια στιγμή πως προσπαθούσες να δικαιολογήσεις

τις ευέξαπτες γυναίκες του χώρου

μετά την κατανόηση όμως πρέπει να έρθει και κάποια αλλαγή ή προσπάθεια αλλαγής

Προσωπικά όμως πιστεύω πως παρά τα αυθόρμητα σχόλια, το πρόβλημα έχει ψιλό-ξεπεραστεί

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, σε αντιδιαστολή με ένα κομπλιμέντο προς μια κυρία (το οποίο το βρίσκω εντελώς ΟΚ), βρίσκω πολύ πιο σεξιστικό το ακόλουθο:  

Και το θεωρώ σεξιστικό, γιατί επιχειρεί ένα διαχωρισμό των 2 φύλων, (κάτι που δεν έγινε στα κολακευτικά σχόλια...) και γιατί τοποθετεί τις γυναίκες σε εξ αρχής μειονεκτική θέση. Και γιατί οδηγεί στο συλλογισμό ότι κάθε γυναίκα που κάνει το αυτονόητο (σπουδάζει, ασκεί μια επιστήμη/τέχνη, παίζει μουσική κλπ) δικαιούται ένα ειδικό "μπράβο" που κατάφερε να ξεπεράσει τον κοινωνικό αποκλεισμό και το μειονέκτημα του.... να είσαι γυναίκα  ::).

 

 

Μάλιστα...

Έχεις δίκιο. Νομίζω πως πρέπει να μου πούνε όλοι μπράβο και ένα κομπλιμέντο τώρα αυτό περίμενα όλη την ώρα :)

 

Στο 1:30 περίπου αρχίζει η μουσική  :)

Παλαβομάρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου