Προς το περιεχόμενο

I think I am in love...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι καθαρά θέμα παιδείας το ζήτημα. Οι γυναίκες και δε λέω το 50 αλλά και σήμερα μιας και έχω παραδείγματα από τις φίλες μου διδάσκονται στην οικογένειά τους να μην ασχολούνται με μαλακίες όπως βιβλία, μουσική ή άλλα τέτοια, όχι με τη μέθοδο απαγόρευσης αλλά με σχόλια του τύπου τι ασχολείσαι κ εσύ μ αυτό, πήγαινε να ντυθείς να είσαι ωραία και να χαμογελάς κορίτσι πράμα.

 

Σε αντίθεση οι άντρες τους δίνονται όλα τα ερεθίσματα και οι δυνατότητες να ασχολούνται με τις υπόλοιπες μαλακίες. Την ίδια δυνατότητα είχα κ εγώ πχ και με κέρδισε μια δημιουργική ενασχόληση, περαστικά μου...

 

Αν τώρα στην ήδη περιορισμένη μουσική κοινότητα, και τη διεθνή φυσικά που οι γυναίκες μετριώνται στις χορδές του μπάσου μου ειδικά οι γυναίκες που παίζουν πχ κιθάρα, μπάσα, ντραμς κτλ όχι οι τραγουδίστριες μιας και είναι πιο συνηθισμένος ρόλος αυτός. Αν το καλύτερο που έχουμε να ασχοληθούμε μαζί με αυτές είναι η φάτσα τους τότε επέτρεψέ μου να θεωρώ πως υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα.

 

Αν αυτό δεν είναι λοιπόν σεξιστικό σχόλιο και το καλύτερο επιχείρημα που μπορεί να δοθεί προς απάντηση είναι

1) Κομπλιμέντο της κάνανε άρα όλα οκ

2) Αφού όλες οι γυναίκες με τη φάτσα τους ασχολούνται

 

εμένα με προσβάλει άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κι εσύ, από τα γραφόμενά σου:

 

...είσαι σεξιστής. Και το πρόβλημα είναι ότι δεν το έχεις καταλάβει ακόμα.

 

ένα username στο Noiz περίμενα εγώ τόσα χρόνια να μου πει τι είμαι και τι δεν είμαι

 

τι ανακούφιση που επιτέλους το έμαθα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

 

Και για να αντιληφθείτε γιατί είναι προσβλητικό, είναι πολύ απλά όχι για το αν είναι όμορφη/ άσχημη ή κάτι τέτοιο, είναι διότι υπάρχει πλήρης αδιαφορία για το αν παίζει ή όχι και το μόνο που μας νοιάζει είναι αν είναι κοπέλα.

...

Κάνεις λάθος. Αν ήταν καταφανώς άσχημη δεν θα το είχε συζητήσει κανείς.

 

Ακόμη, είδες κανέναν να συγχίζεται όταν κάποιο παρεάκι αμελεί να επισημάνει ότι ο Σάκης Ρουβάς έχει και καλή φωνή?  ;D ;D ;D (Αφού έχει μην το ξεχνάτε).

Αμα δεν τους (τις  ;D ) νοιάζει.... εγώ θα τους επιβάλλω να το σχολιάσουν? Δεν είναι ντροπή να τον θαυμάζουν επειδή είναι ωραίος. Φυσιολογικό είναι.  :)

 

Να με συμπαθάς, αλλά όλη αυτή η επιτηδευμένη και ισοπεδωτική (δήθεν) αδιαφορία για το φύλο ή την εμφάνιση (ιδιαίτερα των γυναικών) δεν είναι παρά μια "πολιτικά ορθή" φεμινιστική εμμονή περασμένων δεκαετιών.  :)

 

Και μην μπερδεύεστε. Άλλο η λιγούρα και άλλο ο θαυμασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος. Αν ήταν καταφανώς άσχημη δεν θα το είχε συζητήσει κανείς.

 

Ακόμη, είδες κανέναν να συγχίζεται όταν κάποιο παρεάκι αμελεί να επισημάνει ότι ο Σάκης Ρουβάς έχει και καλή φωνή?  ;D ;D ;D (Αφού έχει μην το ξεχνάτε).

Αμα δεν τους (τις  ;D ) νοιάζει.... εγώ θα τους επιβάλλω να το σχολιάσουν? Δεν είναι ντροπή να τον θαυμάζουν επειδή είναι ωραίος. Φυσιολογικό είναι.  :)

 

Να με συμπαθάς, αλλά όλη αυτή η επιτηδευμένη και ισοπεδωτική (δήθεν) αδιαφορία για το φύλο ή την εμφάνιση (ιδιαίτερα των γυναικών) δεν είναι παρά μια "πολιτικά ορθή" φεμινιστική εμμονή περασμένων δεκαετιών.  :)

 

Και μην μπερδεύεστε. Άλλο η λιγούρα και άλλο ο θαυμασμός.

respect  :)

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης επειδή πρέπει να εξηγήσω κ άλλα αυτονόητα, υπάρχει ένα μπέρδεμα με τον ορισμό του σεξισμού.

 

Σεξιστικό είναι ένα σχόλιο το οποίο υποτιμά την ικανότητα ενός ανθρώπου καθαρά λόγω του φύλου του. Πρόκεται για καθαρά ρατσιστική συμπεριφορά.

 

Επειδή μάλλον δεν γίνομαι κατανοητή, νομίζω πως είπα εξ αρχής το πρόβλημά μου.

Ότι το ΜΟΝΟ που έχουμε να σχολιάσουμε για την Tal Wilkenfeld είναι η φάτσα της. Λυπάμαι που απαιτείται τόσο μυαλό για να κατανοηθούν τα πολύ απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα ντοκιμαντέρ που έτυχε να δω πρίν κάνα-δυό χρόνια (off-topic το μόνο χρήσιμο της κρατικής τηλεόρασης) με θέμα την εξέλιξη, ανέφεραν μια μάλλον κινούμενη στα όρια θεωρία ενός εξελικτικού βιολόγου ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ υποστηρίζει ότι το μέγεθος της ανθρώπινης νόησης οφείλεται σε ένα βαθμό στην προσπάθεια των ανδρών να προσελκύσουν γυναίκες.

 

Ακόμα και αν οι επιστημονικές έρευνες έλειπαν, δεν χρειάζεται πολύ προσπάθεια για να καταλάβουμε σε τι άκρα μπορούν να οδηγηθούν και τα δύο φύλα για "αναπαραγωγή" και στην σύγχρονη κοινωνία και για άλλα πολλά...

 

Having said that θεωρώ μάλλον περιττό και κάπως ενοχλητικό να συνεχίζουν να ενοχλούνται κάποιες γυναίκες για τα "σεξιστικά" σχόλια κάποιων ανδρών και όμοια οι άντρες να συνεχίζουν να χρησιμοποιούν συγκρίσεις του τύπου "μα δες τις".

 

Όλοι τα ίδια είμαστε.

 

Δεν βρίσκω κανένα λόγο γιατί πρέπει κάποιος να νιώθει άσχημα για την φύση του.

 

Και κάτι τελευταίο. Ρατσισμός είναι και να εξαπολύουμε κατηγορίες δεξιά και αριστερά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι τα ίδια είμαστε.

Συμφωνώ κ επαυξάνω

 

Δεν βρίσκω κανένα λόγο γιατί πρέπει κάποιος να νιώθει άσχημα για την φύση του.

Θα σου πω γιατί είναι δύσκολο για μια γυναίκα να νιώθει οκ με τη φύση της σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία. Είναι δύσκολο διότι βλέπεις πως μπορείς να καταφέρεις ότι γουστάρεις με τη δουλειά σου και μετά βλέπεις μια επιτυχημένη κοπέλα και το μόνο που ασχολείται ο κόσμος δεν είναι η δουλειά που έριξε, οι επιτυχίες της ή η αναγνώρισή της, αλλά η φάτσα της.

Μετράει η εμφάνιση παίδες αλλά δεν είναι το μόνο πράγμα.

 

Και κάτι τελευταίο. Ρατσισμός είναι και να εξαπολύουμε κατηγορίες δεξιά και αριστερά.

όχι δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Πραγματικά πιστεύετε ότι ο JB πήρε την κοπέλλα επειδή ήταν το καλύτερο δυνατόν άτομο για τη μπάντα του στο μπάσο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Πραγματικά πιστεύετε ότι ο JB πήρε την κοπέλλα επειδή ήταν το καλύτερο δυνατόν άτομο για τη μπάντα του στο μπάσο;

 

ω μα και βέβαια!

 

και τη Γεωργία Βασιλειάδου θα 'παιρνε αν έπαιζε το ίδιο καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Πραγματικά πιστεύετε ότι ο JB πήρε την κοπέλλα επειδή ήταν το καλύτερο δυνατόν άτομο για τη μπάντα του στο μπάσο;

Να σημειώσω επειδή ξέρω που πάει αυτή η κουβέντα όλοι εκεί κολλάτε.

Εννοείται πως μετράει ότι είναι κοπέλα.

Αλλά το θεωρώ άσχημο το μόνο που να χει να πει κάποιος γι αυτήν είναι η εμφάνισή της.

Επειδή ξέρω πολύ καλά τι κόπος είναι να παιζεις όπως αυτή.

 

Εγώ το θέμα το αφήνω εδώ. Είναι δύσκολη συζήτηση και δεν βλέπω πολύ διάθεση να το δει κανείς αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου