Προς το περιεχόμενο

Εργαλεία ρύθμισης/σεταρίσματος/συντήρησης ηλ. κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

 

Αποφάσισα να αρχίσω να συντηρώ - σετάρω τις κιθάρες μου μόνος μου.

 

Έχω μία http://www.guitar.com.au/guitars/electric/epiphone/new/John%20Connolly%20Signature.htm και μία http://www.jacksonguitars.com/products/products.php?group=Dinky-Body&page=1&product=2900011303

 

Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς θα χρειαστώ από εργαλεία? Τι άλλεν, τι κλειδιά, τι λάδια (πχ λεμονέλαια) κλπ κλπ? (προς το παρόν αφήνω τα ηλεκτρικά ήσυχα).Τα εργαλεία θα τα βρω σε μαγαζιά με κιθάρες ή να παω σε σιδερικά?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη βέργα και τη γέφυρα συνήθως τα άλλεν στα δίνει ο κατασκευαστής. Είναι λίγο μπέρδεμα γιατί άλλα είναι σε ίντσες και άλλα σε mm, οπότε πρέπει να προσέχεις ποιο βάζεις που :)

 

Κατάτα άλλα θες κανα δυο κατσαβίδια σταυρό και ίσια, κοφτάκι, καποτάστο, ίσως καμια πένσα, μανιβελλάκι για τις χορδές.

 

Για τις μικρές αποσπάσεις αν δεν πάρεις feeler μπορείς να χρησιμοποιήσεις κομμάτια από χορδές, (όπως δείχνει ο erlewine στα βίντεο του). Εγώ το relief το μετράω με feeler και το action με πένες 1-1.5-2mm  :)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρίξε μια ματιά στο site του Stewmac για να πάρεις μια ιδέα του τι είναι διαθέσιμο.  ;)

 

Εξαρτάται πόσο θέλεις να το προχωρήσεις το θέμα. Εκτός από τα εργαλεία, βέβαια, σημαντικό είναι να αποκτήσεις και τις γνώσεις (με διάβασμα και πειραματισμό).

 

Για τα απολύτως αναγκαία, χρειάζεσαι τα allen για την συγκεκριμένη κιθάρα (για γέφυρα, truss rod, κλπ), 2-3 κατσαβίδια (ο Stewmac έχει ένα σετ με καμμιά 20αριά μύτες, το οποίο έχω, και σου λύνει το πρόβλημα για ΟΛΕΣ τις κιθάρες που κυκλοφορούν), tuner winder, κοφτάκι (πάρε ένα ΚΑΛΟ), και κάτι για μετρήσεις. Ο Stewmac πάλι έχει ένα μεταλλικό μαραφέτι σε μέγεθος πιστωτικής, με έτοιμες όλες τις μετρήσεις που θα χρειαστείς.

 

Βασικό είναι να βρεις ή να φτιάξεις μια επιφάνεια εργασίας και κάτι για να στηρίζεται το μπράτσο στο σημείο του headstock (αυτά θα κάνουν την εργασία πιο εύκολη, χωρίς ατυχήματα και χωρίς γρατσουνιές).

 

Τώρα, αν ασχοληθείς με ηλεκτρικά, θα χρειαστείς τα αναγκαία εργαλεία που είναι πάντως πάνφθηνα (κολλητήρι με βάση, αποκολλητικό, spare καλώδια, ένα πολύμετρο).

 

Τέλος, αν φτάσεις να ασχοληθείς με fret dress, θέλεις οπωσδήποτε πλάνη για τα τάστα, ειδικές λίμες και μια σειρά από εξειδικευμένα sandpapers (και πιθανώς και άλλα εργαλειάκια).

 

Σε όλα τα παραπάνω, υπολόγισε και χρειώδη όπως ταινιές μασκαρίσματος, βαμβακερά πανιά για καθαρισμούς, και άλλα που συνήθως βρίσκονται εύκολα πάντως.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές.

 

Κατάτα

???

 

:)

 

Βασικό είναι να βρεις ή να φτιάξεις μια επιφάνεια εργασίας και κάτι για να στηρίζεται το μπράτσο στο σημείο του headstock (αυτά θα κάνουν την εργασία πιο εύκολη, χωρίς ατυχήματα και χωρίς γρατσουνιές).

Σωστό, δεν το είχα σκεφτεί καθόλου..

 

 

Δηλαδή για τα αλλεν (μιας και δεν έχω κανένα) θα πρέπει να πάρω τις κιθάρες σε μαγαζί με σιδερικά/βίδες κλπ και να δοκιμάσω πια κάνουν.

 

Για ηλεκτρικά, τάστα κλπ θα το αφήσω προς το παρόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για τα αλλεν (μιας και δεν έχω κανένα) θα πρέπει να πάρω τις κιθάρες σε μαγαζί με σιδερικά/βίδες κλπ και να δοκιμάσω πια κάνουν.

 

Κανονικά μαζί με τις κιθάρες πρέπει να σου έδωσαν κάποια αλλενάκια...

 

Αν όχι, πάρε προς το παρόν μια "αρμαθιά" που πουλάνε παντού (συνήθως με μορφή μπρελόκ, όλα πιασμένα μαζί σε κρίκο).

 

Πρόσεξε, αν έχεις αμερικάνικες κιθάρες, για κάποιες οι βίδες ΔΕΝ είναι σε Metric σύστημα. Άρα δεν θα κάνουν τα δικά μας allen. Επίσης, σε ειδικές περιπτώσεις, χρειάζεται "ανάποδο" allen (πιπέτα) π.χ. Gibson, PRS, κλπ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε, αν έχεις αμερικάνικες κιθάρες, για κάποιες οι βίδες ΔΕΝ είναι σε Metric σύστημα. Άρα δεν θα κάνουν τα δικά μας allen.

Όντως, σε prs και us deluxe strat τα saddles έχουν βιδούλες για περίπου 1mm κλειδί.

Στα περισσότερα σετ το μικρότερο είναι 1,5 και μεμονωμένο 1mm δεν βρίσκεις εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παξιμάδι που κρατάει το βύσμα του καλωδίου πως γίνεται να το σφίγγω χωρίς να ξύνεται η μπογιά (του παξιμαδιού)? Καμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rizla20red.jpg

 

ειναι επισης πολυ καλα αν δεν κουμπωνει καλα καποιο knob πανω στο ποντεσιομετρο... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου