Προς το περιεχόμενο

Rode m3 ή AKG c1000s για ηχογράφηση ακουστικής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. περιμένω κάτι λεφτάκια από μία πώληση που έκανα και σκέφτομαι να εμπλουτίσω το home studio μου, το οποίο αποτελείται από τα παρακάτω λίγα

Emu 0404 usb2

Akg c1000s αλλά και ένα

Korg d12 mini studio

 

Θέλω λοιπόν να πάρω ακόμα ένα φτηνό μικρόφωνο ώστε και να έχω καλή ποιότητα αλλά και να ηχογραφώ την ακουστική μου στερεοφωνικά (σε x-y διάταξη αλλά και απομακρυσμένα).

Να πάρω ακόμα ένα c1000s για να έχω σωστή στερεοφωνία ή το rode m3 το οποίο έχει εξαιρετικές κριτικές, είναι φτηνότερο από το akg και έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με αυτό (μπαταρία, παρόμοια καμπύλη απόκρισης και ευαισθησία απ' 'οτι έχω διαβάσει). Με το Akg δεν είμαι ενθουσιασμένος, είναι μεν καλό αλλά ...δεν ξέρω. Δεν έχω τρελαθεί με καμιά ηχογράφηση που έχω κάνει (μπορεί να φταίω και εγώ ή το παίξιμο ή δεν ξέρω τελοσπάντων).

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Ά ναι και δεν θέλω να ξεφύγω από τα 100 και κάτι ευρώ τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

βασικα για να κανεις ηχογραφηση σε x-y διάταξη θελεις ενα matched pair.δηλ και να παρεις ακομα ενα akg μπορει να μην ταιριαζει 100% με το αλλο που εχεις.αλλα το rode μου ακουγεται καλη λυση αν δεν σου αρεσε το akg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα για να κανεις ηχογραφηση σε x-y διάταξη θελεις ενα matched pair.δηλ και να παρεις ακομα ενα akg μπορει να μην ταιριαζει 100% με το αλλο που εχεις.αλλα το rode μου ακουγεται καλη λυση αν δεν σου αρεσε το akg.

Συμωνώ με τα παραπάνω αλλά θα σου πρότεινα το ΝΤ-1Α. Μην σε τρομάζει το διάφραγμα, με την σωστή τοποθέτηση και για lite ηχογρφήσεις κιθάρας (εννοώ οχι φορτωμένη μίξη) το μεγάλο διάφραγμα είναι αποκάλυψη. Άσε που θα σου χρειαστεί και σε φωνές και σε όποιο άλλο φυσικό οργανο επιλέξεις να γράψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις σας, αλλά ήρθαν λίγα παραπάνω χρήματα και με έτρωγε και η τσέπη μου και μόλις σήμερα παρέλαβα με courier το rode nt4, ξέρετε το stereo με τις δύο κάψες (που είναι όμοιες με αυτές του nt5). Μου είχε κολλήσει η στερεο ηχογράφηση της ακουστικής και δεν ήθελα όμως κάθε φορά να ασχολούμαι με τις θέσεις των μικροφώνων, τις διαφορές φάσης, να ρυθμίζω 2 βάσεις μικροφώνων κλπ.

Δεν ξέρω αν έκανα την καλύτερη επιλογή πάντως η πρώτη πρόχειρη ηχογράφηση ήταν κλάσεις ανώτερη από αυτές που έκανα με το c1000. Το rode είναι πολύ πιο ευαίσθητο και έχει χαμηλότερο θόρυβο από το c1000. Θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου