Προς το περιεχόμενο

Rubik's Cubes


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν εχω παιξει ποτε με κύβο, αλλά μ' αρέσουν πολύ τα mind puzzles και καίγομαι όποτε πέφτει κάποιο στα χέρια μου. Το τελευταίο που ασχολήθηκα ήταν το 1ο σε αυτό το λινκ.

 

Ενας ξάδερφός μου είχε ασχοληθεί κάποτε ως αυτοματιστής με τη δημιουργία ρομπότ που λύνει τον απλό κύβο και είχα πάθει πλάκα με το πόσο τον είχε μελετήσει.

 

ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί να δώσω 15€ για έναν κύβο που λέει πάνω "Rubik" και να μη δώσω 2€ για πάρω έναν που κάνει την ίδια δουλειά αλλα δεν έχει πάνω αυτοκολλητάκι!

 

Γιατί αυτοί χωρίς αυτοκόλλητο έχουν απλά κλέψει μια σπουδαία ιδέα και την αναπαράγουν χωρίς να τους κόστισε ποτέ τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κύβοι φτιαγμένοι έτσι, ώστε με συγκεκρμένες κινήσεις να λύνονται. Ανάλογα με τα μοτίβα-σχέδια( patterns) που δημιουργούνται στον κύβο, υπάρχουν και οι κατάλληλες "απάντήσεις" - αλγόριθμοι.

 

Στη "γλωσσα" των λυτών υπάρχουν συμβολισμοί για να μπορούν να επικοινωνήσουν, δηλαδή, R->right(το δεξί μέρος του κύβου πρεπει να στραφεί με τη φορά των δεικτών του ρολογιού,clockwise), L->left(αντίστοιχα το αριστερο clockwise), U->up, D->down,F->front,B->back. Αν υπάρχει τόνος δίπλα στο γράμμα σημαίνει αντίθετα με τη φορα των δεικτών του ρολογιού, counter clockwise.

 

Έτσι, ο αλγόριθμός " R U R' U R U2 R' " σημαίνει "Δεξί με τη φορα των δεικτών, πάνω με τη φορά των δεικτών, δεξί αντίθετα απ τη φορά των δεικτών,...".

 

Το speedcubing που ανέφερε ο φίλος drummer_boy είναι μια σειρά αλγορίθμων για να λυθεί ο κύβος πολύ γρήγορα, γι' αυτό αν παρατήρησες εγώ το λύνω όσο πιο γρήγορα μπορώ σε 75" ενώ ο drummer_boy σε μόλις 17" και κάτι, τη στιγμή που το παγκόσμιο ρεκόρ είναι 7.08" απ τον Erik Akkersdijk. Όπως καταλαβαίνεις, δεν κάνουμε τις ίδιες κινήσεις απλά πιο γρήγορα, αλλά είναι άλλη η μέθοδος, με μεγαλυτερες απαιτήσεις φυσικά( απομνημόνευση χρωμάτων, προπόνηση, νηφαλιότητα  ;D ) τα οποία είναι προσόντα που δεν έχω   ;D

 

Ελπίζω να σε διαφώτισα σχετικώς, αν έχεις άλλες απορίες θα χαρώ να στις απαντήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από αυτά έχω λύσει μόνο το spiral που μου πήραν δώρο κάποια στιγμή, αλλά ήταν σχετικά εύκολο

 

http://www.alico.com.sg/cp/cast_lvl5.html

 

Γιατί αυτοί χωρίς αυτοκόλλητο έχουν απλά κλέψει μια σπουδαία ιδέα και την αναπαράγουν χωρίς να τους κόστισε ποτέ τίποτα.

 

Δε νομίζω ότι έχουν κλέψει τίποτα, υπάρχουν κατοχυρωμένες πατέντες απ τον ίδιο το Rubik, κι έτσι για την ιστορία να πούμε ότι για τους 6x6x6 κ 7x7x7 κύβους την πατέντα την έχει Έλληνας. Όποιος την αγοράσει από κει και πέρα μπορεί να την αναπαράγει, βέβαια τα υλικά που χρησιμοποιούνται μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι μακράν κατώτερα από αυτά των αυθεντικών. Στο κάτω κάτω, εγώ να λύσω το παζλ θέλω, ανεξαρτήτου πού θα πάνε τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ποτέ αγοράσεις κύβο (3€ από Max Stores και μετά κάνεις τη θήκη κουμπαρά) , παραδίδω μαθήματα με κόστος λίγο χρόνο απ τη ζωή σου  ;)

 

Να σαι καλά, καλό κάψιμο εγκεφαλικών κυττάρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα λίγο κ είχε πλάκα, αλλά έφτασα μόνο μέχρι να κάνω πολύ απλά σχεδιάκια κ να τα λύνω. Αν μου δώσεις έναν υπερμπερδεμένο να τον λύσω κολλάω. Επειδή η μητέρα μου είχε μανία με τον κύβο είχε κ ένα βιβλιαράκι με πλήρες λυσάρι για το τι κ πως. Τώρα που θα πάω στο πατρικό μου θα δω αν έχει και τίποτα πληροφορία γι αυτό που λες.

 

Δεν ήξερα ότι κάθονται και παίζουν κ με χρόνο... :s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες είναι κάψιμο...

3 κύβοι με χρόνους:

3x3x3: 46"

4x4x4: 7 λεπτά και κάτι Lol

5x5x5: 8' 24"

 

μέχρι εκέι έχω πάει, το πιο δύσκολο για μένα είναι ο 4ρης......

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το SteveB, πιο δύσκολος είναι ο 4άρης απ τους κανονικούς, ο 5άρης είναι λίγο πιό εύκολος.

 

Το ωραίο είναι όμως να μη μείνεις στους "ορθόδοξους" κύβους αλλά να πας σε άλλους όπως αυτόν που είναι απ τους αγαπημένους μου ή αυτόν που ακόμα παλεύω να λύσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου