Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ FINALE VST SAMPLE.....


wolf06g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.σας παρακαλω καποιος ας ενδιαφερθει να μου απαντησει....λοιπον...εχω το finale 2010 και γραφω ενα κομματι ωραια..εχω τους ηχους garittan, east west και vienna και edirol orchestra αλλα μονο τα πρωτα με αναγνωριζει. Δε καταλαβαινω τι γινετε?απλα θελω να βαλω και τα αλλα για να δω ποιο ειναι καλυτερο....ελπιζω να ημουν κατανοητος....σας ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να ηταν λιγο γενικο το θεμα μου και αντιφατικο και γιαυτο δε μου απαντατε αλλα θα με βοηθουσατε πολυ....με λιγα λογια θα ηθελα να μου πειτε ποια η διαφορα sample, vst και με ποια προγραμματα συνεργαζονται ωστε να παιζουν....με παρτιτουρα πχ finale μονο vst οργανα μπορω να χρησιμοποιησω....?

ευχαριστωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μου ακούγεσαι ιδιαίτερα μπερδεμένος...

 

να σου εξηγήσω κάποια πράγματα:

 

1. samples: ήχοι. Είναι οι ηχογραφήσεις που χρησιμοποιούντε στις βιβλιοθήκες (sample libraries). Ο Garritan, EW, VSL κλπ, κάνουν τέτοιες βιβλιοθήκες ΓΕΜΑΤΕΣ με samples. Μία βιβλιοθήκη μπορεί να έχει δεκάδες χιλιάδες samples.

2. VST: πρωτόκολο επικοινωνίας για plug-ins. Το Finale είναι το κεντρικό σου πρόγραμμα, και ότι βάζεις μέσα τα βάζεις (τα πριζώνεις και καλά) ως plug-ins. άλλα πρωτόκολλα είναι τα AU, τα RTAS κλπ (δε σε ενδιαφέρουν, απλά το λέω για λίγη γνώση).

 

Τώρα, το γιατί δε σου διαβάζει τα υπόλοιπα, ομολογώ ότι αν και χρησιμοποιώ το Finale (2009) δεν βάζω ήχους, ούτε με ενδιαφέρουν οι ήχοι. Χρησιμοποιώ το Cubase για αυτή τη δουλεια! Πιθανών να πρέπει να ανοίξεις το audio menu του Finale, και να του "δείξεις" που βρίσκεται.

 

Ελπίζω να πάω στο στούντιο απόψε ή αύριο και να το δω στην πράξη να σου πώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καταρχην σε ευχαριστω παρα παρα πολυ και για το χρονο σου και για την ωραια αναλυτικη εξηγηση. Αφου ασχολεισαι και συ με φιναλε αρα μπορουμε να μιλησουμε σε αλλη βαση. Δε θελω να σε κουραζω αλλα με μιλα λογια. Γραφψ πχ ενα ορχηστρικο ωραια και αναθετω με vst το διαφορα οργανα απο το garritan για το καθε οργανο που εχω γραψει. Επειδη δε με ικανοποιησε πληρως οι ηχοι του γιαυτο και θελησα να ψαχτω και αλλο. Αυτο μπορει να γινει και με τα αλλα ew, vls? δηλαδη να το σωσω ως midi και να το μεταφερω απο εκει στο cubase και εκει να το επεξεργαστω? το cubase αναγνωριζει ολες τις βιβλιοθηκες? Αφου ασχολεισε μπορεις να μου πεις ποια να επιλεξω, γενικα εκτος απο το cubase θα μου χρειαστει πχ και κανενα reason...η κατι αλλο....? Δε ξερω αν σε μπερδεψα και σου φαινομαι λιγο ασχετος αλλα εχω τελειωσει συνθεση και με αυτα τωρα αρχιζω. Ποια ειναι τα ιδανικα εργαλεια που πρεπει να εχω και ηχοι...και ποια συνεργαζονται και ποια....αυτα!!! ειναι πολλα το ξερω και φυσικα μου απαντας σε οσα γουσταρεις και εχεις διαθεση.....σε ευχαριστω και παλι πολυ!! Γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου