Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φθηνού λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγαπητέ, καλύτερα να πάρεις με 250€ τρανζιστορ παρά με 250 λάμπα... η λάμπα θα είναι άσχημη σχετικά. μπορείς να επιλέξεις υβριδικο της VOX http://www.thomann.de/gr/vox_ac15vr.htm (προενίσχυση τρανζίστορ, ενισχυση λάμπα). ψάξτους και αυτούς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αφου σου αρέσει ο Cub10 μια είναι η πρόταση μου.

Χτύπα τον Laney Cub12R που βρίσκεται στο ανώτερο όριο του budget σου.(βρες και κάποιον αλλο να παραγγείλει κάτι φθηνο να ξεπεράσεις το 300αρι και να γλυτώσεις τα μεταφορικά)

http://www.dv247.com/guitars/laney-cub12r--71410

με 12" μεγάφωνο 15 βατ ( = μεγαλύτερο headroom)  με επιλογή για 1 βατ (ότι πρέπει για να τον γκαζώνεις στο σπίτι)

με fx loop με βάθος και μόνο 11.5 κιλά για να τον κουβαλάς όπου θες ευκολα.

Απλά πρέπει να κανεις και λίγη υπομονή μέχρι να κυκλοφορήσει.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ακουσει τον συγκεκριμενο ενισχυτη αλλα ειμαι της γνωμης (οπως ειπε και καποιος συμφορουμιτης πιο πανω) να περιμενετε λιγακι και να παρετε κατι καλυτερο-σε λαμπατο παντα- που να σας μεινει. Προσωπικα πηρα σαν πρωτο λαμπατο τον Fender champ 600.Μου αρεσε πολυ σαν ενισχυτης (ισως αν ειχε και ενα μεγαλυτερο ηχειο) αλλα δεν τον κρατησα για πολυ γιατι μετα πηρα εναν JCM 800 μεταχειρισμενο και ησυχασα. :)

 

Φιλικα,Mike

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον Blackstar ΗΤ5 combο τι λέτε??

έχω το κεφάλι ΗΤ-5 και είμαι 100% ευχαριστημένος για μέσα στο σπίτι....για πρόβα και κάτι παραπάνω δεν το συνιστώ...αλλά για σπίτι ή χωρίς κάφρο drummer είναι must για κάθε κιθαρίστα...

Και ο Tinny terror πολυ καλός(τον είχα) αλλά δεν είχε εκείνο το μεταλλάδικο drive(για μένα) τύπου Marshall ή Mesa που έχει ο Blackstar....Αλλά για προβίτσα τα έσπαγε χαλαρά καλύτερα

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά!

Τον θέλω για Practice στο σπίτι όχι για gigging!

για τον Tiny Terror έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά πέφτει ακριβός + θέλει και καμπίνα :\ το σκέφτομαι πάντως...

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα δεν τον κρατησα για πολυ γιατι μετα πηρα εναν JCM 800 μεταχειρισμενο και ησυχασα. :)

 

Φιλικα,Mike

 

αγαπητε πάω στοίχημα ότι χρησιμοποιής booster  ή πετάλι distortion...  :P. είναι γαμάτος ενισχυτής αλλα του λείπει γκάζι...  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά!

Τον θέλω για Practice στο σπίτι όχι για gigging!

για τον Tiny Terror έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά πέφτει ακριβός + θέλει και καμπίνα :\ το σκέφτομαι πάντως...

 

Θα ήταν πολυ καλό να δεις και κάποιο συνδυασμό head + 1χ12"cab καθότι προσφέρει συνήθως πιο ισορροπημένο ήχο & πολύ περισσότερο όγκο από ένα 8" ενσωματωμένο μεγαφωνάκι. Η καμπίνα δε, χρησιμοποιείται και με άλλους ενισχυτές ή κεφαλές

 

Αν θέλεις για practice τον ενισχυτή, τότε δε θα χρειαστείς πανω από 5W αλλά έχε υπόψιν ότι δεν έχει κανείς ενισχυτής των 5W πραγματικό λαμπάτο drive σε χαμηλές εντάσεις όπως οι κεφαλές.

Ο blackstar ht-5 είναι υβριδικός(λάμπα+chip) οπως κι ο ibanez valbee και ο ibanez ts15 και άλλοι πολλοί. Aυτό, καθότι περιέχουν ουσιαστικά ένα distortion κύκλωμα πεταλιού.

Άρα, και ένα οικονομικό και καλό ενισχυτή όπως harley benton ga5 / ga15 να πάρεις , με ένα καλό πετάλι od/distortion μια χαρά θα έχεις 2 κανάλια. Σε bypass, το λαμπάτο clean του ενισχυτή και σε on, θα έχεις drive και σε χαμηλή ένταση και πολύ καλο ήχο(ούτε τζιτζίκια ούτε τπτ) δεδομένου του λαμπάτου τελικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου