Προς το περιεχόμενο

Blues Για να Χαλαρώσουμε.


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Να προσθέσω ότι ήταν μια κι έξω ηχογράφηση, χωρίς ιδιαίτερη προσοχή στο τι θα έπαιζα, αφού όπως καταλάβατε τη μελωδία της Georgia ακολούθησα.

Επίσης οι συγκεκριμένοι μαγνήτες αντιπροσωπεύουν για μένα ΤΟΝ ήχο που έψαχνα σε Strat.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 366
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλά το μπζζζ δεν το άκουγες; ;)

M' ανάγκασες να βάλω ακουστικά. Ναι το βζζζζζζζ το ακούω τώρα, αλλά ρε γ.....ο ακούω και κομπρέσσορα, θα με τρελάνετε. Από αύριο βγάζω όλο τον εξοπλισμό μου στο σφυρί. ::)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ώπα, να και ο αρχηγός στη bluesοπαρέα!  ;D Λιτό και όμορφο και, ναι, κι'εμένα αυτός ο ήχος Strat μ'αρέσει, τουλάχιστον σ'αυτό το στυλ.

 

Εχχμμμ...

 

Για μισό λεπτό.

 

Πρέπει να περιορίσω το ποτό, γιατί μου φάνηκε ότι διάβασα DUMBLE κάπου...  :o

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν ξέρω για το παίξιμο (δεν είναι για να ντρέπομαι αλλά έχω παίξει και καλύτερα), αλλά μαλλον ο ήχος γράφτηκε καλά και βοήθησε πολύ στην έμπνευση. Εξ άλλου αυτό δεν είναι και το blues playing; Tone και έκφραση. Τελικα΄πόσο βοηθάει η τεχνολογιά σε αυτό;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για το παίξιμο (δεν είναι για να ντρέπομαι αλλά έχω παίξει και καλύτερα), αλλά μαλλον ο ήχος γράφτηκε καλά και βοήθησε πολύ στην έμπνευση. Εξ άλλου αυτό δεν είναι και το blues playing; Tone και έκφραση. Τελικα΄πόσο βοηθάει η τεχνολογιά σε αυτό;

 

Kate eme αυτό είναι το Α και το Ω. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχεις καλά όργανα, καλά μηχανήματα και υψηλή τεχνολογία (στο φινάλε) αν δε σου δίνουν τον ήχο και το vibe που θα σε εμπνέει να παίζεις καλά (=να το χαίρεσαι και να περνάει αυτό και στον ακροατή).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λοιπόν... Τέρμα η πλάκα! Κατάλαβα ότι μπερδευτήκατε αλλά ήθελα απλά να τονίσω το: "Δεν έχει σημασία τι έχεις, αλλά τι κάνεις με αυτό".

 

Γι αυτό θα το πάρει το ποτάμι:

 

Ο ήχος ήταν τόσο εύκολο να επιτευχθεί αφού προέρχεται από την παραπάνω Strat που πήγε "καρφί" σε ένα Behringer VAmp Pro με προσομοίωση Marshall JCM800 συν καμπίνα 4x12 και reverb.

 

Αυτά.

 

Πρόσεξα όπως πάντα τις ρυθμίσεις μου και τις στάθμες και αφαίρεσα όσο γινόταν το βζζζ... με ένα Waves C1 gate μέσα στο Cubase.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λείπουν τα κολασμένα χαμηλά, τα αιθέρια πρίμα και η απουσία soundstage ήταν προφανής. Το καλώδιο ήταν εμφανέστατα με επικασσιτερωμένο χαλκό και το παίξιμο τεμπέλικο.

 

Ωραίοι μαγνήτες οι Tonerider.

 

Σου χρειάζεται ένας καλός μπασίστας για να σε ανεβάσει.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BB style.

 

συντομα ανεβαζω και το backing.

 

Εγώ θα το πήγαινα σε Albert Collins........ αν ήξερα και μπορούσα.

Ασε που το μπάκι παρακαλούσε για ένα μπάσο με καμμιά άρση.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το πήγαινα σε Albert Collins........ αν ήξερα και μπορούσα.

Ασε που το μπάκι παρακαλούσε για ένα μπάσο με καμμιά άρση.  ;)

 

Πολυ σωστος!

 

(Μπορει να το ξανανεβασω με διαφορετικη προσεγγιση. Αν και το παιξιμο του collins ειναι πραγματικα πολυ ιδιαιτερο και καπως επιπονο να αναπαραχθει.)

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου