Προς το περιεχόμενο

tube amp combo στα 800 ευρώ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

 

Προσανατολίζομαι στην αγορά ενός ενισχυτή με budget γύρω στα 800 ευρώ. Θα ήθελα να είναι λαμπάτος combo 1x12 (για να είναι σχετικά "κουβαλήσιμος"). Όσον αφορά open ή closed back το αφήνω στην κρίση σας σε σχέση με αυτά που έχω στο νου μου (παρακάτω). επίσης θα ήταν καλό (αλλά όχι εντελώς απαραίτητο) να έχει reverb.

Θα παίξει σε σπίτι, πρόβες και live, οπότε γύρω στα 20-40 watts είναι υπερ αρκετά.

 

Αυτό που ψάχνω είναι καλό  και "σκαστό" καθαρό (τύπου fender ενισχυτών) και

ευέλικτο και χρησιμοποιήσιμο drive κανάλι. Παίζω με tele και strat κιθάρες εαν αυτό βοηθάει.

 

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος, θέλω να πλησιάζει ήχο μοντέρνου alternative / indie, να μπορεί να "βαρύνει" κατάλληλα με το κατάλληλο πεταλάκι (η μέσω της ToneLab που διαθέτω), αλλά και με συγκεκριμένες ρυθμίσεις να μπορεί να αποκτήσει ένα blues driven ηχόχρωμα.

 

Έχω στο μυαλό μου τις εξής επιλογές

 

- egnater rebel 30. Έχω ακούσει πολύ καλές γνώμες από φίλους που τον έχουν αλλά δεν τον έχω ακούσει από κοντά και δεν είναι εφικτό να γίνει σύντομα καθώς οι προαναφερθέντες βρίσκονται αγγλια. Αν τον έχει ακούσει κάποιος ας βοηθήσει, με ενδιαφέρει κυρίως η ευελιξία του στα καθαρά (ήτοι: το blending μεταξύ 6v6 και EL84 παρέχει όντως τέτοια ευελιξία στα καθαρά?). Για το "γκάζι" του έχω λιγότερους ενδοιασμούς. Όσον αφορά δε το ότι είναι closed back: θα έχω θέμα εαν θέλω να προσανατολιστώ σε spanky-bluesy καθαρά?

 

- traynor YCV 40. Τον άκουσα στο guitar store στα εξάρχεια, πολύ όμορφο καθαρό, ωραίο και γλυκό "βρώμικο" κανάλι αλλά : θα χρειαστεί "πεταλική" βοήθεια για να προσεγγίσει alternative/indie "γκάζια". εαν λέω μπούρδες διορθώστε με!

 

- bogner alchemist. Δεν τον έχω ακούσει αλλά από γραφόμενα καταλαβαίνω ότι πρόκειται περί καλής περίπτωσης. Κάποιος που τον έχει ίσως θα μπορούσε να απαντήσει στο κατά πόσο μπορεί να προσεγγίσει τους παραπάνω ήχους.

 

Όπως καταλαβαίνετε είμαι λίγο μπερδεμένος! Το σημαντικό είναι ότι δεν ψάχνω για one trick pony, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι η υπερβολική ευελιξία "πληρώνεται" και οδηγεί σε ενισχυτές τύπου "jack of all trades, master of none". Επίσης θα ήθελα η αγορά να μου μείνει και να μην ψάχνω να τον διώξω σε περίπτωση που θέλω να παίξω κάτι διαφορετικό (οκ, διευκρίνηση: προς πιο jazzy-blues κατεύθυνση!).

 

Φυσικά πλέον δεν αποκλείω τα μεταχειρισμένα οπότε αν θέλετε κάνετε προτάσεις.

Ευχαριστώ για την υπομονή!

 

Φιλικά,

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Bogner θα σε καλύψει στο δεύτερο κανάλι καθώς βγάζει μία σχετικά καλή ποικιλία ήχων. Για το πρώτο κανάλι δε μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Μήπως υπάρχει κάποιο σχόλιο όσον αφορά τις επιλογές που παρέθεσα ήδη πέραν του bogner?

επίσης, μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην απορία μου περί διλήμματος μεταξύ open-closed back combo?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα fender Hot rod ή Rivera.....

 

Ευχαριστώ για την πρόταση.

Έχω την αίσθηση ότι δεν θα συμπαθήσω τα βρώμικα του fender, εαν έχουν οποιαδήποτε σχέση με του blues deluxe (τα οποία δεν είναι καθόλου του γούστου μου!)

Όσον αφορά τον rivera, παίζει σε αυτό το budget? και αν ναι, απο που και ποιο μοντέλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης, μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην απορία μου περί διλήμματος μεταξύ open-closed back combo?

 

Στις ανοικτές καμπίνες ο ήχος "απλώνει καλύτερα". Στις κλειστές ο ήχος επικεντρώνεται στο μπροστινό μέρος. Γενικά οι κλειστές είναι καλύτερες για γκάζια. Μια δοκιμή όμως θα σε κάνει να καταλλάβεις καλύτερα τις διαφορές.

Βέβαια όλα αυτά αν πάρεις κεφαλή. Γιατί αν πάρεις κόμπο μπορεί να μην έχεις επιλογή στο ίδιο μοντέλο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ανοικτές καμπίνες ο ήχος "απλώνει καλύτερα". Στις κλειστές ο ήχος επικεντρώνεται στο μπροστινό μέρος. Γενικά οι κλειστές είναι καλύτερες για γκάζια. Μια δοκιμή όμως θα σε κάνει να καταλλάβεις καλύτερα τις διαφορές.

Βέβαια όλα αυτά αν πάρεις κεφαλή. Γιατί αν πάρεις κόμπο μπορεί να μην έχεις επιλογή στο ίδιο μοντέλο ;)

Σε ευχαριστώ. Αντιλαμβάνομαι την διαφορά που περιγράφεις, απλώς αναρωτιέμαι εαν θα "χάσω" καλά καθαρά (οκ, το καλά είναι σχετικός όρος- εννοώ bluesy - spanky καθαρά) έχοντας closed back combo. Το πρόβλημα είναι φυσικά ότι το Α/Β test ανάμεσα σε αρκετούς που αναφέρθηκαν είναι αδύνατον μια και δεν τους φέρνει κανείς όλους! Οπότε σε ένα βαθμό θα πρέπει να βασιστώ στις γνώμες που θα ακούσω. (εξυπακούεται ότι όσους μπορώ θα τους ακούσω και από κοντά)

 

- επί τη ευκαιρία, ποιος φέρνει bogner στην αθήνα?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου