Προς το περιεχόμενο

Tailpieces σε gibson Les Paul...τι κανει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ...εκτος το να συγκρατεί τις χορδες, για πιο λογο δεχετε ρυθμηση?

Με λιγα λογια τι ρυθμιζουμε με το Tailpieces αν οσο πιο χαμηλα τι και τι οσο πιο ψηλα το τοποθετησουμε?...ειναι κατι το οποιο μπορουμε να πειραµατιστούµε απο μονοι μας στην περιπτωση αλλαγης ήχου η μονο ενας μαστορας ειναι καλυτερα να το ρυθμηση στο σετ up?

 

Gibson-PTTP-060-Tailpiece-2T.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια Tailpieces υποτίθεται πώς είναι πιό ποιότικά πχ.αλουμινένια ,κάτι το οποίο δεν με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.Οι διαφορές που μπορεί κάποιος να βρεί είναι πολύ μικρές εώς μηδαμινές ακουστικά.Πολλές φορές μπορεί να προσφέρει καλύτερο sustain αλλά πάλι δεν νομίζω να αλλάζουν δραματικά τον ήχο.Η κύρια χρήση του είναι για το action στο set up της κιθάρας.Αν ξέρεις να το κάνεις σωστά απο μόνος σου δεν νομίζω πώς χρειάζετε να πάς σε μάστορα.Διάβασε αν θέλεις το άρθρο του superfunk για το σωστό set up κιθάρας.Ελπίζω να σε βοηθήσει.Αυτά για τα Tailpieces κατα την ταπεινή μου γνώμη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tραβώντας τις χορδές προς τα κάτω ωστέ να κάνουν γωνία μετά την γέφυρα, αυξάνει την

τάση τους. Άρα ανεβάζοντάς το η τάση μειώνεται και οι χορδές γίνονται πιο 'μαλακές'.

Απο την άλλη υποτίθεται οτι ανεβάζοντας το μειώνεται το sustain λόγω μικρότερης

επιφάνειας επαφής μεταξύ του tailpiece και των φωλιών μέσα στις οποίες βιδώνει, άρα

ασθενέστερη μεταφορά παλμού απο τις χορδές στο σώμα. Τρέχα γύρευε με άλλα λόγια ;D

Κάποιοι περνάνε τις χορδές απο το tailpiece προς τα πίσω και μετά τις γυρνάν απο πάνω

του ώστε να έχουν και μκρότερη γωνία αλλά και το tailpiece τέρμα κάτω.

 

bridge.jpg

 

Όταν αλλάξεις χορδές κάνε τις δοκιμές σου να δεις αν κάτι απο αυτά σου κάθεται καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι διαφορα αρκετα αισθητη δεν θα δεις οτι και να κανεις!

 

(off topic- φιλε bihla to pickguard στο σηματακι σου ειναι ολα τα λεφτα ;D ;D . παρε και την παρακατω κιθαρα να κανεις σετ)

explorer1.thumb.JPG.048b604c5a642dd992cb5d6b90b7baaa.JPG

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι διαφορα αρκετα αισθητη δεν θα δεις οτι και να κανεις!

 

(off topic- φιλε bihla to pickguard στο σηματακι σου ειναι ολα τα λεφτα ;D ;D . παρε και την παρακατω κιθαρα να κανεις σετ)

Eίχα δοκιμάσει τις χορδές απο πάνω και είχε κάποια διαφορά, σαν να έχεις μισό νούμερο

λεπτότερες χορδές, ηχητικά καμία διαφορά εννοείται. Βέβαια μετά χρειαζόταν ένα κλίκ

ψηλότερο action και δεν μου καθόταν καλά στο... μάτι, οπότε τις έβαλα κανονικά.

 

Είχα βρεί ενα site με ότι μπορείς να φανταστείς σε pickguard αλλά δεν θυμάμαι καθόλου

πως λέγεται, μου είχαν κάνει εντύπωση οι... ορθόδοξες παραστάσεις και κράτησα φωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε αν καταλαβα καλα ειναι για το ποσο σκληρο η μαλακο θες να ειναι το set up σου!

..αν για παραδειγμα εχεις 10ρες η 11ρες και σε κουραζει η χορδες στο σήκωμα σε solo ανεβαζεις το Tailpieces για πιο χαλαρο set up.

 

απο ηχο δηλαδη καμια διαφορα?! χμμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια Tailpieces υποτίθεται πώς είναι πιό ποιότικά πχ.αλουμινένια ,κάτι το οποίο δεν με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.Οι διαφορές που μπορεί κάποιος να βρεί είναι πολύ μικρές εώς μηδαμινές ακουστικά.Πολλές φορές μπορεί να προσφέρει καλύτερο sustain αλλά πάλι δεν νομίζω να αλλάζουν δραματικά τον ήχο.

 

δλδ εγω που παω να παρω σετακι roller bridge και αυτο

http://flexguitars.com/shopfront/index.php?main_page=product_info&products_id=277

δεν θα εχει ουσιαστικη αλλαγη απτο stock?

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tραβώντας τις χορδές προς τα κάτω ωστέ να κάνουν γωνία μετά την γέφυρα, αυξάνει την

τάση τους. Άρα ανεβάζοντάς το η τάση μειώνεται και οι χορδές γίνονται πιο 'μαλακές'.

Απο την άλλη υποτίθεται οτι ανεβάζοντας το μειώνεται το sustain λόγω μικρότερης

επιφάνειας επαφής μεταξύ του tailpiece και των φωλιών μέσα στις οποίες βιδώνει, άρα

ασθενέστερη μεταφορά παλμού απο τις χορδές στο σώμα. Τρέχα γύρευε με άλλα λόγια ;D

 

 

νομίζω ότι μιλόντας για την ίδια χορδή, ελαττώνοντας την τάση η χορδή ξεκουρδίζεται.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι ανεβοκατεβάζοντας το tailpiece διαφοροποιείται η τάση που δέχεται η γέφυρα από τις χορδές, το πως δηλ μεταφέρονται οι παλμοί των χορδών στο σώμα της κιθάρας.

Τώρα για το άν αυτό κάνει διαφορά στον ηλεκτρικό ήχο, όποιος έχει αυτί μπορεί να το ακούσει. Εγώ όχι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ εγω που παω να παρω σετακι roller bridge και αυτο

http://flexguitars.com/shopfront/index.php?main_page=product_info&products_id=277

δεν θα εχει ουσιαστικη αλλαγη απτο stock?

 

Εχεις μπερδευτει, το roller bridge για τι κιθαρα το θελεις?(ειναι φτιαγμενο για κιθαρες με tremolo & εχει επιπτωσεις στον ηχο μια και συνηθως τριζει)

 

αυτο

 

http://flexguitars.com/shopfront/index.php?main_page=product_info&products_id=277

 

ειναι γεφυρα οχι stop tail.προοριζεται για κιθαρες σαν και αυτη (βεβαια οι ασχετοι στο site εχουν γραψει tune-o-matic οποτε πως να μη μπερδευτεις....)

 

1959-gibson-les-paul-special-tv-yellow%20b.jpg

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου