Προς το περιεχόμενο

Μουσικός εξοπλισμός για Βar-cafe ...???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..

 

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστο forum αλλά επειδή με ενδιαφέρει η αγορά ανεβάζω την ερώτηση μου εδω..

Λοιπόν...

Ένας φίλος μου θα ανοίξει ενα Βar-cafe και ψάχνει να μάθει τι ακριβώς χρειάζεται να στηθεί η μουσική στο μαγαζί..

π.χ.

 

χρειαζεται

          compressora ?

          equalizer ?

              τι κονσόλα να πάρει?

              τι cd player προτείνετε?

              τι ηχεία?

              κάτι άλλο που να χρειάζεται?

Απλα να πώ ότι δεν θα βαράει σε ένταση , ειναι περίπου 70τ.μ. και ο χώρος είναι μακρόστενος..

Ξέρω ότι παίζει ρόλο ο χώρος για τον ήχο και ότι ίσως χρειαστεί να γίνει μια μελέτη αλλα πάλι εμένα με ενδιαφέρει ο εξοπλισμός...Πάντα σε μια καλή τιμη και όχι να δώσει μια περιουσία...

 

Αυτά...

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βρεις αρκετές πληροφορίες αν ψάξεις στο φόρουμ

 

μια απ' αυτές είναι η προτροπή να το ψάξεις το θέμα με τη βοήθεια ειδικού που θα έλθει στο χώρο και θα κάνει την απαραίτητη μελέτη, η οποία προφανώς θα οδηγήσει και στον εξοπλισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαγαζί θα είναι bar-cafe....Τώρα αν στο μέλλον θέλει να κανει και live δεν το ξέρω...Ψάχνει εξοπλισμό για την μουσικη που θα παίζει και τπτ αλλο...Ηχεία-cd players-κονσόλα κτλπ...

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν θέλει μόνο να παίζει CD/mp3/κατι τέτοιο, δε χρειάζεται ούτε compression, ούτε EQ. Είναι πιο απλά τα πράγματα. Μπορεί να χρειαστεί ένα two-deck να πρόκειται να έχει κάποιον DJ, και καμμιά δι/τέτρα κάναλη κονσολίτσα αλλά μέχρις εκεί. Τώρα το τι να βάλει... δυστυχώς δε ξέρω εκεί να βοηθήσω καθόλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου....

 

αν θελει να παιξει με cd player ας βαλει Pioneer CDJ-200

αν χρησιμοποιησει PC-MAC με καποιο Virtual DJ προγραμμα το οποιο συνοδευεται με CD κωδικοποιημενα ουτως ωστε να κανει Scratch θα ειναι συμβατα

Στα ηχητικα τωρα

Για να μπορεσει να κανει live με "Club-ισιο" ηχητικο εξοπλισμο ας κινηθει σε αυτοενισχυομενα 12 ιντσα ξυλινα ηχεια συν ενα sub αυτοενισχυομενο 18 αρι με ενεργο crossover

 

απο EQ ενα stereo 2x31 περιοχες και καθαρισε...προς το παρων...

 

Αργοτερα για τα live θα χρειαστει κανονικο μικτη small-medium format,DI Boxes,ενα πολυκαλωδιο(η και οχι αν ειναι μικρη η αποσταση απο τη σκηνη) ενα Βαllanced-to - Unballanced Converter (για να δει ο DJ μικτης την κονσολα ως μια ενιαια πηγη "CD" και με ενα fader να χειριζεται ολη τη μπαντα)

 

Αυτα τα ολιγα και να ξερεις οτι οτι πληρωσεις πηρες

 

Αυτοενισχυομενο της προκοπης για αυτη τη διπλη χρηση ξυλινο κατω απο 1000 ευρω δυσκολα θα βρεις...

 

 

Ψαξου σε JBL,QSC,DBX,RANE,ELECTROVOICE, ισως και MACKIE

 

για φθηνες λυσεις

 

ψαξου σε BEHRINGER,SAMSON,PROEL

 

δυστηχως αν μπεις στη διαδικασια να μην το πληρωσεις το ηχητικο κομματι του μαγαζιου θα εισαι ενας απο τους πολλους και δυστηχως εκτος απο ποτα και καφε ενα BAR(με live) πουλαει και ηχο

 

 

 

TIP 1  ενα DRIVE RACK PA ειναι must  (DBX)

TIP 2  Κανε συνδυασμο εταιρειων

 

Φιλικα

 

Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου