Προς το περιεχόμενο

Πληκτραδες...τα ποστ μας..ουτε το 1/3 δεν φτανουν αυτα των κιθαριστων!!..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βγαλτε τα εσωψυχα σας....μαλλον ειμαστε πολυ ''κλειστοι'' κοινωνικα στην μουσικη τεχνη?

Τα χουμε λυσει ολα?...Τιποτα δεν μας απασχολει?

Κανεις δεν μας καταλαβαινει?

Δεν ειμαστε καλοι μουσικοι?....Μιληστε....

:)

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτό είναι όντως ένα σοβαρό θέμα.

Εκει που θα νόμιζε κανείς ότι οι πληκτράδες είναι πιό κοντά στις οθόνες και στην τεχνολογία, τους τρώνε λάχανο οι έγχορδοι κυρίως, που απ' ότι φαίνεται ενημερώνονται και ασχολούνται βαθύτερα με το όργανο τους.

Τους πληκτράδες (με τις εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα) αυτό που τους ενδιαφέρει είναι οι λαϊκοί ήχοι και πως να τους βρούν δωρεάν. Ουτε το ΠΩΣ φτιάχνονται, πως λειτουργεί συνθετικά το όργανο τους, ούτε οι μορφές σύνθεσης... ο ήχος τους... τίποτα...

Μεγάλο παράπονο το έχω... Ασε δε που φαίνεται ότι στην πλειοψηφία είναι οι πιό αδιάφοροι μουσικά...  ::)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι όντως ένα σοβαρό θέμα.

Εκει που θα νόμιζε κανείς ότι οι πληκτράδες είναι πιό κοντά στις οθόνες και στην τεχνολογία, τους τρώνε λάχανο οι έγχορδοι κυρίως, που απ' ότι φαίνεται ενημερώνονται και ασχολούνται βαθύτερα με το όργανο τους.

Τους πληκτράδες (με τις εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα) αυτό που τους ενδιαφέρει είναι οι λαϊκοί ήχοι και πως να τους βρούν δωρεάν. Ουτε το ΠΩΣ φτιάχνονται, πως λειτουργεί συνθετικά το όργανο τους, ούτε οι μορφές σύνθεσης... ο ήχος τους... τίποτα...

Μεγάλο παράπονο το έχω... Ασε δε που φαίνεται ότι στην πλειοψηφία είναι οι πιό αδιάφοροι μουσικά...  ::)

 

 

Για παμε λοιπον !!!!

 

Και ας αφησουμε νομιζω για την ωρα τα συγκριτικα τεστ..

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι..χρονια πριν..ειδικα κοντα στις τελικες εξετασεις θεωρητικων..παρεες μαζευομασταν και αναλυαμε μουσικα θεματα, αρμονιας, ηχων πως βλεπουμε το μελλον και τι οραματιζομασταν απο το μουσικο σχημα στο οποιο ανηκαμε ή θελαμε να φτιαξουμε.

Πριν απο μια εβδομαδα,επιασα τον εαυτο μου σε στουντιο οπου η προσελευση μουσικων ειναι μεγιστη για τον χωρο του, οι πληκτραδες να ειναι απλα γλαστρες μεσα στις συζητησεις της μπαντας τους,καποιος χαμμενος στα δικα του, αλλος απλα να κοιταει...οι κιθαριστες και οι εγχορδοι ειχαν θεματα οπως ηχος, οργανα, live και χρημα.

Δεν κρυφακουω..απλα τα αυτια μου πιανουν πολλα..και προσπαθω να μπαινω στην θεση του αλλου.

Γυρω μου πληκτρα μεσα σε θηκες..και μιλαμε για πληκτρα...λεφτα..ιδρωτας και κοπος...οργανα που 2 να διαλεγες απο αυτα και να μπαινες σε ενα στουντιακο χωρο για μια εβδομαδα..εγραφες δισκο.

 

Αυτα ως πρωτη αισθηση απο την προσωπικη μου παρατηρηση.

 

Δευτερον, εχω μια υποννοια οτι δεν επικοινωνουμε με τους γυρω μουσικους.Είτε λογω γνωσεων, λογω θεωρητικων, λογω οτι δεν μας γεμιζει ακριβως αυτο που κανουμε αλλα πρεπει να συννυπαρχουμε για να ζουμε Μουσικα.

 

Γενικοτητες ειναι οι πρωτες μου σκεψεις...απλα...αναψα το ματι..εβαλα τηγανι...και σιγα σιγα ριχνω λαδι..

 

Ο Μπιχλας (σουπερ το ψευδωνυμο)..εκανε μια πρωτη κινηση ...

 

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όσα γράφει ο yameth. Και μένα με λυπεί το γεγονός ότι δεν υπάρχει πιο ενεργή συμμετοχή πληκτρόβιων στο noiz. :( Φαντάζομαι ότι σίγουρα θα υπάρχουν, σίγουρα θα είναι λίγοι (ακόμη και στατιστικά να το δούμε), και σίγουρα αποκαρδιώνονται και είτε δεν συμμέτεχουν, είτε βλέπουν το forum σπάνια. Και δεν ξέρω και τι μπορεί να γίνει για αυτό...

 

Όσον αφορά στην ύπαρξη πληκτρόβιων - γλαστρών σε μουσικά σχήματα... πολύ μεγάλο θέμα από μόνο του: μπορεί να είναι αδιαφορία από μέρους τους, μπορεί στο σχήμα να υπάρχει μία μουσική κατεύθυνση στην οποία οι πληκτρόβιοι παίζουν λίγο/βοηθητικό ρόλο, μπορεί να υπάρχει ένας αρχηγός στο σχήμα και συνεπώς δεν τους πέφτει λόγος, κ.ο.κ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε να προλάβουμε να μπούμε noiz ρε παιδιά?

Κατ'αρχήν Πεμ-Παρ-Σαβ & αργίες οι περισσότεροι πληκτράδες δουλεύουν μέχρι τις 5-6 (7!) το πρωί. Οι άλλοι που δεν δουλεύουν δεν έχουν λεφτά και τους έχουν κόψει το internet και δεν μπορούν να μπουν (respect, πλάκα κάνω! ;D)

Τις άλλες μέρες πρέπει να μαθαίνεις το καινούργιο όργανο και να βάζεις/βγάζεις ήχους, γιατί πρέπει να αλλάζουμε/ανανεώνουμε όργανα κάθε 3-4 χρόνια όχι σαν τους κιθαρίστες που τη βγάζουν με μια fender 22 χρόνια!

Μετά να κάνεις πρόβα για το live τα καινούργια κομμάτια, να πλύνεις το αμάξι για να βγάλεις για καφε την καινούργια τραγουδίστρια, ή την περσινή ή την φίλη της... δεν έχει σημασία... ε άμα δουλεύεις και το πρωι 7-3 (πως θα πληρώσεις τις δόσεις για το καινούργιο m3), ή 9-5 ακόμα χειρότερα!

 

Ούτε να φάμε δεν προλαβαίνουμε!...

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου