Προς το περιεχόμενο

Avatar - η ταινία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θα διαφωνήσω και εγώ με τον Superfunk:Η υποκριτική τέχνη από την γέννηση της σχετίζεται με το θέατρο και καθώς μια θεατρική παράσταση δεν στηρίζεται στην εικόνα που υποβάλει τον θεατή όπως στον κινηματογράφο, είναι πολύ μεγαλύτερη η προσπάθεια του ηθοποιού στο να μεταδώσει στον θεατή το «μήνυμα», το συναίσθημα και την ατμόσφαιρα του έργου…  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παντως εγω δεν το ειπα για αστειο,το πιστευω πραγματικα οτι ειναι μια εντελως παρωχημενη "τεχνη" & θα επρεπε να ειχε αντικατασταθει εντελως απο το σινεμα (οπως αντικατασταθηκε η παραστατικη ζωγραφικη απο τη φωτογραφια)... Wink,μπορει βεβαια να κανω και λαθος...

 

Το παραστατικό θέατρο, με την έννοια που δίνεις εσύ στην παραστατική ζωγραφική, έχει ήδη αντικατασταθεί από το σινεμά από την εποχή που ανακαλύφθηκαν οι κάμερες. Αλλά ουδεμία σχέση έχουν τα παραπάνω με την τέχνη του θεάματος. Όπως και πολύ μικρή σχέση έχουν σαν τέχνες το σινεμά με το θέατρο. Είναι μακρινά ξαδέλφια.

 

Παρωχημένη τέχνη δεν υπάρχει, θα μου επιτρέψεις να πω. Η πραγματική τέχνη και αυτό που εξυπηρετεί δεν εξαντλείται ποτέ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ενω αυτο θα πρεπε να ειναι το ΔΥΝΑΤΟ σημειο του θεατρου τα ΚΑΚΟΓΡΑΜΜΕΝΑ κειμενα και οι ΜΕΤΡΙΟΙ στην καλυτερη περιπτωση ηθοποιοι το κανουν να φανταζει λιγο... ροδα τσαντα και κοπανα....

 

σε αυτο εχεις δικιο ισως τα ΑΘΛΙΟ ελληνικο θεατρο (με αποκορυφωμα τη...σφαγη του αρχαιου ελληνικου θεατρου καθε καλοκαιρι στην Επιδαυρο) που εχω δει κατα καιρους μου εχουν δωσει λαθος εντυπωση...αδρα ενθυμουμαι οτι οταν εβλεπα θεατρο ...μικρος στην ΝΥ δεν ενοιωθα τοσο ...χαλια... ;D

 

παντως ετσι κι αλλοιως it is not my cup of tea...

 

 

για τους εβραίους στο hollywood και το ρόλο τους βρίσκεσαι εντελώς εκτός πραγματικότητας, και θα το σταματήσω εδώ

 

οτι πεις εσυ αφεντικο...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω εν μέρει με το superfunk. Σίγουρα η αρχαία τραγωδία και ο Σαιξπηρ δεν μπορεί αντικατασταθεί από το σινεμά αλλά για μεγάλο κομμάτι του θεάτρου μου δίνεται η εντύπωση ότι υπάρχει μόνο και μόνο για να βρίσκουν δουλειά οι ηθοποιοί, για να μην αναφέρω παραστάσεις που μοιάζουν να φτιάχτηκαν από ηθοποιούς, σκηνοθέτες κ.τ.λ για ηθοποιούς, σκηνοθέτες κ.τ.λ.

 

Λίγο ελιτιστική τέχνη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

σε αυτο εχεις δικιο ισως τα ΑΘΛΙΟ ελληνικο θεατρο (με αποκορυφωμα τη...σφαγη του αρχαιου ελληνικου θεατρου καθε καλοκαιρι στην Επιδαυρο) που εχω δει κατα καιρους μου εχουν δωσει λαθος εντυπωση...αδρα ενθυμουμαι οτι οταν εβλεπα θεατρο ...μικρος στην ΝΥ δεν ενοιωθα τοσο ...χαλια... ;D

 

 

Ε, για να πούμε και του στραβού το δίκιο, δεν είναι μόνο το άθλιο «ελληνικό θέατρο» ( που μεταξύ μας σε πολλές περιπτώσεις είναι)… Έχω δει στην Επίδαυρο κάτι «αριστουργήματα» ξένων σκηνοθετών σε ελληνικές τραγωδίες, που αν δεν σεβόμουν τον χώρο, θα ήμουν ακόμα εκεί για να κράζω…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω εν μέρει με το superfunk. Σίγουρα η αρχαία τραγωδία και ο Σαιξπηρ δεν μπορεί αντικατασταθεί από το σινεμά αλλά για μεγάλο κομμάτι του θεάτρου μου δίνεται η εντύπωση ότι υπάρχει μόνο και μόνο για να βρίσκουν δουλειά οι ηθοποιοί, για να μην αναφέρω παραστάσεις που μοιάζουν να φτιάχτηκαν από ηθοποιούς, σκηνοθέτες κ.τ.λ για ηθοποιούς, σκηνοθέτες κ.τ.λ.

 

Λίγο ελιτιστική τέχνη.

 

Σε ΟΛΑ τα είδη τέχνης υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες. Υπάρχουν και ταινίες που αν τις δεις θα πεις ότι φτιάχτηκαν από ηθοποιούς για ηθοποιούς, μουσικές που θα σου μοιάσουν ότι γράφτηκαν για μουσικούς, ποίηση για ποιητές κλπ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει στην Επίδαυρο κάτι «αριστουργήματα» ξένων σκηνοθετών σε ελληνικές τραγωδίες, που αν δεν σεβόμουν τον χώρο, θα ήμουν ακόμα εκεί για να κράζω…

 

φυσικα γενικα κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτα τα εργα δεν θα επρεπε γενικα να παιζονται καθολου....μια και δεν υπαρχουν πλεον ουτε οι αναλογοι ηθοποιοι ,ουτε οι αναλογοι σκηνοθετες (αν και ετσι κι αλλοιως απο τη στιγμη που ουδεμια σχεση εχουν με τον τροπο που παιζονταν στην αρχαιοτητα,βλ.γυναικες ηθοποιοι κτλ, καλο ειναι να μη παιζονται καθολου....) ετσι πως παιζονται μου θυμιζουν συμφωνια του...Μπετοβεν παιγμενη απο punk συγκροτημα.. ;D

 

ετσι κι αλλοιως,και ας ακουγεται ιεροσυλο,η θεματολογια τους δεν αφορα κανεναν πια....μπορει να εχουν τεραστια καλλιτεχνικη & ιστορικη αξια αλλα τεχνη χωρις κοινωνικο "αντικρισμα" ειναι απλα....μουσειακη τεχνη...(το ιδιο ακριβως νοιωθω και για τις περισσοτερες "κλασσικες" τεχνες και την κατα τα αλλα υπεροχη κλασσικη μουσικη ειναι δηλ. οντως πανεμορφες & με τεραστια αξια  αλλα δεν νοιωθω οτι με αφορουν)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ΑΘΛΙΟ ελληνικο θεατρο

 

 

Πάντως έχεις δίκιο στο γήπεδο υπάρχουν

φοβεροί ηθοποιοί  ;D  ;D και εξαιρετικές ερμηνείες  ;D

(να μην πούμε ονόματα

και δημιουργήσουμε ποδοσφαιρική βόμβα μεγατόνων

σε μουσικό forum)

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα για πλακα το ειπα δεν ξερω καν ποιος πηρε το πρωταθλημα περυσι (χωρις πλακα) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω δεν το ειπα για αστειο,το πιστευω πραγματικα οτι ειναι μια εντελως παρωχημενη "τεχνη" & θα επρεπε να ειχε αντικατασταθει εντελως απο το σινεμα (οπως αντικατασταθηκε η παραστατικη ζωγραφικη απο τη φωτογραφια)... ;),μπορει βεβαια να κανω και λαθος...

 

Νικ, ευτυχως υπαρχουν ακομη λαμπρες εξαιρεσεις ! Αν θες μπορω να σε στειλω σε μια απο αυτες (με μια προσκληση δωρο...)

... οπου εκει η συνεχης προσπαθεια κ απολυτη συγκεντρωση του ηθοποιου για 2-2.5 ωρες ειναι το κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου