Προς το περιεχόμενο

Avatar - η ταινία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μπα, εγώ συνεχώς βλέπω να βγαίνουν ταινίες κανονικότατης προπαγάνδας, είτε στυλ "God bless America" που έρχονται ως από μηχανής Θεοί και σώζουν τους υπόλοιπους κακομοίρηδες, είτε "κάντε ό,τι σας λέμε γιατί έχουμε war on terror". Aυτή δεν ήταν. Ο ήρωας θα μπορούσε να προέρχεται από οπουδήποτε - δεν έδινε καμία έμφαση στην "αμερικανιά" του.

 

Απλά ας μην ξεχνάμε- δεν είναι και δα κανέναν μυστικό- ότι το αμερικάνικο πεντάγωνο συχνά- πυκνά χρηματοδωτεί ταινίες «πατριωτικού χαρακτήρα»...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπαρχουν διαφορετικα ειδη κινηματογραφου και δεν μπορεις να τα συγκρινεις μεταξυ τους,αλλο πραγμα ενα εργο του Καουρισμακι και αλλο ενα εργο του Καμερον...ευτυχως και τα δυο εξακολουθουν να συνυπαρχουν (και παντα θα συνυπαρχουν)

συμφωνώ απολύτως. Δεν μπορείς να συγκρίνεις μουσακά με κοκορέτσι. Ούτε Metallica με cypress hill.

 

{επίσης, ο Καουρισμάκι τα σπάει!}

 

Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γιατι...υπαρχει..ακομα...κατι τοσο...αχρηστο... ;D ;D ;D ,αφου εδω και εναν αιωνα εχει εφευρεθει ο...σινεμας... ;D ;D

 

φαντάζομαι αυτό ήταν αστείο, το προσπερνάμε σα να μη γράφτηκε ποτέ...

 

υπάρχει μια «προκατάληψη» υπέρ του ευρωπαϊκού κινηματογράφου

 

Προκατάληψη νομίζω ότι υπάρχει μόνο απ τους κύκλους των σινεφίλ και όχι της πλειοψηφίας. Γνωρίζω πάρα πολλούς ανθρώπους που αποφεύγουν να δουν ευρωπαϊκή ταινία και πολυ περισσότερο που αποφεύγουν να δουν Ελληνικές.

 

προσωπικά γουστάρω να δω μια καλή ευρωπαϊκή/Ελληνική/Τούρικικη ταινία, διότι συνήθως η θεματολογία και το περιβάλλον αυτής είναι πολύ πιο κοντά στη δική μου πραγματικότητα/καθημερινότητα από ότι στις περισσότερες Χολυγουντιανές.

 

για το AVATAR:

1) είναι μια ταινία φαντασίας, έχει στηθεί ένας ολόκληρος κόσμος, δε θα μπορούσε να υπάρξει χωρίς την τεχνολογία του σήμερα

2) αν είναι να τη δεί κάποιος θεωρώ ότι αξίζει μόνο σε 3D προβολή και ας είναι ακριβώτερη

3) η ιστορία βαρετή, στέκεται απλα η αφορμή για να στηθεί το "3δ-πανηγύρι". Προσωπικά δε μου κράτησε καθόλου το ενδιαφέρον, παραλίγο να κοιμηθώ > δεν κοιμάμαι ποτέ στο cinema.

 

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκατάληψη νομίζω ότι υπάρχει μόνο απ τους κύκλους των σινεφίλ και όχι της πλειοψηφίας. Γνωρίζω πάρα πολλούς ανθρώπους που αποφεύγουν να δουν ευρωπαϊκή ταινία και πολυ περισσότερο που αποφεύγουν να δουν Ελληνικές.

 

Εγώ δηλώνω προκατειλημμένη στις Ελληνικές. Δυσκολεύομαι έχουν βγάλει πάρα πάρα πολύ σαβούρα που δε μπορώ καν να αντέξω.

για το AVATAR:

2) αν είναι να τη δεί κάποιος θεωρώ ότι αξίζει μόνο σε 3D προβολή και ας είναι ακριβώτερη

 

 

Να σημειώσω πως σε αυτό διαφωνώ. Το 3d που είδα εδώ (mall cinema) δεν αξίζει μια σε σχέση με μια οποιαδήποτε σοβαρή αίθουσα imax. Δεν είσαι ΜΕΣΑ στο 3d όπως πρέπει, αλλά στο περίπου.

Το είχα παρατηρήσει και στο Beowulf και το επιβεβαίωσα κ τώρα. Η αίθουσα δεν έχει τις προδιαγραφές που θα έπρεπε.

Χίλιες φορές σε νορμάλ αίθουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ας μην ξεχνάμε- δεν είναι και δα κανέναν μυστικό- ότι το αμερικάνικο πεντάγωνο συχνά- πυκνά χρηματοδωτεί ταινίες «πατριωτικού χαρακτήρα»...

 

...όπως επίσης είναι γνωστό πως τεράστιο ρόλο στο hollywood παίζουν κάποιοι σιωνιστές εβραιοαμερικάνοι, που πάντα παρουσιάζουν τους άραβες ως κάφρους και τρομοκράτες και τους εβραίους χαριτωμένους και γλυκούληδες, με τους αδελφούς Wachowfski στο Matrix που ονόμασαν τον τόσο ποθητό προορισμό τους "Zion" ώστε υποβολιμιαία να δημιουργήσουν μια συμπάθεια στον κόσμο για το σιωνισμό, με τους αδελφούς Weinstein να χρηματοδοτούν πολύ μεγάλο ποσοστό ταινιών, και άλλα παραδείγματα που μου διαφεύγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι αυτό ήταν αστείο, το προσπερνάμε σα να μη γράφτηκε ποτέ...

 

παντως εγω δεν το ειπα για αστειο,το πιστευω πραγματικα οτι ειναι μια εντελως παρωχημενη "τεχνη" & θα επρεπε να ειχε αντικατασταθει εντελως απο το σινεμα (οπως αντικατασταθηκε η παραστατικη ζωγραφικη απο τη φωτογραφια)... ;),μπορει βεβαια να κανω και λαθος...

 

και πολυ περισσότερο που αποφεύγουν να δουν Ελληνικές.

 

ενταξει αυτοι εχουν απολυτο δικιο .... ;D

 

...όπως επίσης είναι γνωστό πως τεράστιο ρόλο στο hollywood παίζουν κάποιοι σιωνιστές εβραιοαμερικάνοι, που πάντα παρουσιάζουν τους άραβες ως κάφρους και τρομοκράτες και τους εβραίους χαριτωμένους και γλυκούληδες

 

αυτο ειναι μια υπεραπλουστευση στα ορια του...αφελους.... ,στο Holywood ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κουμαντο εκαναν,κανουν και παντα θα κανουν (οπως και στις ΗΠΑ) οι WASPS (με  τυπικους scapegoats οπως παντα αλλωστε.. ::) τους Εβραιους...)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... αν και δεν είμαι τακτική του θεάτρου, θα διαφωνήσω, όπως σωστά είπες η ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΗ ζωγραφική αντικαταστήθηκε. Αλλά το καλό με τις θεατρικές παραστάσεις είναι ότι μπορούν να αφήσουν και πολλά στη φαντασία.

Και στον κινηματογράφο ισχύει αυτό αλλά με διαφορετικό τρόπο.

Δεν είναι παρωχημένη τέχνη με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα την ταινία πρώτα σε κανονική προβολή και μετά στη στεροσκοπική. Σαν "απλή" έκδοση με συνεπήρε σε όλους τομείς, σαν στερεοσκοπική ήταν έντονη εμπειρία σε σχέση με την κανονική προβολή.

 

Όμορφη ταινία :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω δεν το ειπα για αστειο,το πιστευω πραγματικα οτι ειναι μια εντελως παρωχημενη "τεχνη" & θα επρεπε να ειχε αντικατασταθει εντελως απο το σινεμα (οπως αντικατασταθηκε η παραστατικη ζωγραφικη απο τη φωτογραφια)... ;),μπορει βεβαια να κανω και λαθος...

 

Ε βρε Νίκο, διαφωνώ κάθετα... είναι πχ. να μην σε πιάνει ρίγος να βλέπεις αρχαία ελληνική τραγωδία, έναν καλό Σέξπιρ ή ακόμη και μοντέρνο θέατρο, πχ. Τενεσί Ουίλιαμς, Θόρντον Ουάιλντερ... και το τοπίο στα ελληνικά θέατρα είναι πολύ γόνιμο (για την ακρίβεια, μάλλον σε σημείο υπερβολής).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω δεν το ειπα για αστειο,το πιστευω πραγματικα οτι ειναι μια εντελως παρωχημενη "τεχνη" & θα επρεπε να ειχε αντικατασταθει εντελως απο το σινεμα (οπως αντικατασταθηκε η παραστατικη ζωγραφικη απο τη φωτογραφια)... ;),μπορει βεβαια να κανω και λαθος...

 

ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος κάνεις

 

περίπου σαν να λέμε "ας καταργηθούν τα υπόλοιπα όργανα αφού πλέον τα πάντα γίνονται με synthesizers"

 

το θέατρο είναι απολύτως αυθύπαρκτη μορφή τέχνης, και ειδικά ως έλληνας θα έπρεπε να το βλεπεις διαφορετικά

 

 

 

για τους εβραίους στο hollywood και το ρόλο τους βρίσκεσαι εντελώς εκτός πραγματικότητας, και θα το σταματήσω εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω δεν το ειπα για αστειο,το πιστευω πραγματικα οτι ειναι μια εντελως παρωχημενη "τεχνη" & θα επρεπε να ειχε αντικατασταθει εντελως απο το σινεμα (οπως αντικατασταθηκε η παραστατικη ζωγραφικη απο τη φωτογραφια)... ;),μπορει βεβαια να κανω και λαθος...

Κι όμως, το θέατρο δεν ειναι τοσο παρωχημένο όσο νομίζουμε, απλα στην Ελλαδα κυριαρχει το κακό θέατρο, σε αντίθεση με την πολυφωνια που επικρατει στο Σινεμα.

Απλα να αναφέρω αυτό το στοιχειο: το θέατρο, καθως στερείται απο τα περισσοτερα "τερτιπια" του σινεμα, είναι αναγκασμένο να στηρίζεται πρωταρχικα στο ΛΟΓΟ. Φυσικα, κατ αντιστοιχια υπαρχουν σκηνικα και φωτισμοι, αλλα, αντιλαμβανεται κανεις ποσο "στατικα"¨ειναι.

Κι ενω αυτο θα πρεπε να ειναι το ΔΥΝΑΤΟ σημειο του θεατρου τα ΚΑΚΟΓΡΑΜΜΕΝΑ κειμενα και οι ΜΕΤΡΙΟΙ στην καλυτερη περιπτωση ηθοποιοι το κανουν να φανταζει λιγο... ροδα τσαντα και κοπανα....

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου