Προς το περιεχόμενο

Avatar - η ταινία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη δηλαδή, αλλά ήταν «πορδές» τα Der Undergang (η πτώση), το  Τhe wind that shakes the barley (ο άνεμος χορεύει το κριθάρι), Das Leben der Anderen (οι ζωές των άλλων), η λευκή κορδέλα; Αυτές είναι σύγχρονες ευρωπαϊκές δημιουργίες και φοβάμαι ότι τις παραβλέπεις εντελώς αβίαστα…  

 

Δεν αναφέρομαι σε αυτές, φυσικα, αν και για την λευκη κορδελα και τον χανεκε γενικα εχω τις ενστασεις μου( διαβασε το Der junge Törless του Μιουζιλ και ισως να συμφωνησεις λιγο μαζι μου). ΔΕΝ ΑΦΟΡΙΖΩ το συνολο του ευρωπαικου κινηματογραφου, απλα, για να το θεσω χονδροειδως, αν εισαι γαλλος και κανεις ρομανικη κομεντι θα παρεις 4 αστερακια, αν εισαι αμερικανος θα παρεις 2.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πραγματικα δε θυμαμαι αν ειχε μουσικη καν.

Ti κρίμα...ξεχνάει κανείς τη μουσική του Μονομάχου ή του Blade Runner?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και κάποιος συμφορουμίτης υπάρχει και το θέατρο.

 

Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γιατι...υπαρχει..ακομα...κατι τοσο...αχρηστο... ;D ;D ;D ,αφου εδω και εναν αιωνα εχει εφευρεθει ο...σινεμας... ;D ;D (η χειροτερη μου ειναι το θεατρο απο το να παω θεατρο προτιμω ακομα και να κανω το ακατανομαστο και να παω...γηπεδο.. ;D ;D)

 

@Matawan

 

οντως οι Ασιατες (ειδικα οι Κορεατες αλλα και οι Ιαπωνες) ειναι απλα "αλλου" (και που να δεις τα τηλεοπτικα τους...σηριαλ....

 

Καλα οι Τουρκοι μας εχουν αφησει (οπως αλλωστε και στη μουσικη) ετη φωτος πισω κινηματογραφικα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος πως την έχεις δει? Γιατί ίσα ίσα θίγει ακριβώς αντίθετες πρακτικές από αυτές που θα έθιγε μια προπαγάνδα... ιμπεριαλιστικοί πόλεμοι των κατακτητών, ο διωγμός και εξόντωση των γηγενών (αλήθεια δεν πρόσεξες πόσο μοιάζουν οι ιθαγενείς με τους Ινδιάνους?) κλπ...

 

Την ομοιότητα ιθαγενών και ινδιάνων την αναφέρω ήδη στο ποστ μου. Όσον αφορά την προπαγάνδα θα μου επιτρέψεις να επιμείνω. Ναι, δεν είναι χονδροειδής προπαγάνδα στυλ Ράμπο. Άλλες εποχές τότε, άλλες τώρα. Είναι πιο προσεγμένα τα μηνύματα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γηπεδο.. ;D ;D)

...μπουζούκια τις προάλες...μήπως κάποιος πρέπει να σου μιλήσει για το Ταο ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν αναφέρομαι σε αυτές, φυσικα, αν και για την λευκη κορδελα και τον χανεκε γενικα εχω τις ενστασεις μου( διαβασε το Der junge Törless του Μιουζιλ και ισως να συμφωνησεις λιγο μαζι μου). ΔΕΝ ΑΦΟΡΙΖΩ το συνολο του ευρωπαικου κινηματογραφου, απλα, για να το θεσω χονδροειδως, αν εισαι γαλλος και κανεις ρομανικη κομεντι θα παρεις 4 αστερακια, αν εισαι αμερικανος θα παρεις 2.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι υπάρχει μια «προκατάληψη» υπέρ του ευρωπαϊκού κινηματογράφου, απλά η ένσταση μου ήταν ότι το έθεσες πολύ απόλυτα…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως η ένωση που έκαναν οι ιθαγενείς με τα ζώα μέσω του "καλωδίου" που είχαν στα μαλλιά τους μου θύμισε USB.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti κρίμα...ξεχνάει κανείς τη μουσική του Μονομάχου ή του Blade Runner?

 

Του Μονομάχου να πω την αλήθεια δε τη θυμάμαι καθόλου, του Blade Runner πάλι... :)

 

Πάντως δεν είναι να πεις πως τα μηνύματα στο αβαταρ ήταν και τόσο κρυφά ή έπρεπε να το σκεφτείς κ πολύ ότι γινόταν παραλληλισμος με τους Ινδιάνους, να πιάσεις το οικολογικό μήνυμα, το αντιιμπεριαλιστικό κτλ κτλ

 

Ωραία ταινία δε λέω, αλλά θα πρεπε να ήμουν αρκετά μικρότερη για να κάνω κ τούμπες γι αυτή :)

 

Επίσης το ότι ενώνονταν οι Ναβι με τα πλάσματα εμένα κάτι σε USB2.0 μου έφερε...! :P

Παρεπιπτόντως η ένωση που έκαναν οι ιθαγενείς με τα ζώα μέσω του "καλωδίου" που είχαν στα μαλλιά τους μου θύμισε USB.

χαχα με πρόλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti κρίμα...ξεχνάει κανείς τη μουσική του Μονομάχου ή του Blade Runner?

 

Του Gladiator και του Black Hawk Down δυσκολα τις ξεχνας και να θες ;D

 

Ωραιες ειναι παντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ομοιότητα ιθαγενών και ινδιάνων την αναφέρω ήδη στο ποστ μου. Όσον αφορά την προπαγάνδα θα μου επιτρέψεις να επιμείνω. Ναι, δεν είναι χονδροειδής προπαγάνδα στυλ Ράμπο. Άλλες εποχές τότε, άλλες τώρα. Είναι πιο προσεγμένα τα μηνύματα.

 

Μπα, εγώ συνεχώς βλέπω να βγαίνουν ταινίες κανονικότατης προπαγάνδας, είτε στυλ "God bless America" που έρχονται ως από μηχανής Θεοί και σώζουν τους υπόλοιπους κακομοίρηδες, είτε "κάντε ό,τι σας λέμε γιατί έχουμε war on terror". Aυτή δεν ήταν. Ο ήρωας θα μπορούσε να προέρχεται από οπουδήποτε - δεν δινόταν καμία έμφαση στην "αμερικανιά" του. Ήταν μεν παράλυτος φαντάρος, αλλά δεν σε ταράζει πχ. στα φλασμπακς που εξαέρωνε Μουτζαχεντίν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου