Προς το περιεχόμενο

Cubase project και tempo ο_Ο???


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Έστω ότι έχω ένα Cubase project (SX 2), με ηχογραφημένα όργανα, κιθάρες, μπάσο, σύνθια, κτλ. κτλ. κτλ. Και έστω ότι η ηχογράφηση έγινε χωρίς να δοθεί σημασία στο τέμπο του Cubase, έστω ότι τώρα εγώ θέλω να βάλω ένα DrumSynth η Drum Machine VSTi, η ακόμα και να ηχογραφήσω midi κάποιο soft synth.

 

Ερώτηση, πος σταθεροποιώ το τέμπο για να κάνω αυτά που είπα? αφού και να το βρω στο περίπου δεν είναι σταθερό! Σαμπλάρω το project? Πως? Μήπως να βάλω το ReCycle? Τα κάνει λίγο αποτυχία και το πετσοκόβει! :evil: Μήπως το WaveLab? To wavelab το έχω για mastering και για να αλλάζω το tempo στις λούπες (αν και το ίδιο το κάνει και το Cubase πολύ καλά και άμεσα) αυτά τα ρωτάω γιατί θα θελα να μάθω πως να κάνω στο μέλλον ένα remix ας πούμε....

 

Προτάσεις βοηθητικού software δεκτές (soft sampler κτλ.)

 

Δώστε και σωστέ! Please!!!! :?

 

Thanks, προκαταβολικά?. Maxos

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το κομματι που εχεις ηχογραφήσει εχει σταθερό ρυθμο συνεχώς πειραματίσου με το tempo του cubase και θα το βρεις. Tip: προσεξε που σκάει το πρώτο μετρο σε σχέση με το tempo.

Εαν το κομματι δεν εχει σταθερο ρυθμο αλλα αλλαζει ανάλογα με το feeling,τότε ολα θα σου βγουν στο περίπου. Θα σου πρότεινα λοιπον να ηχογραφήσεις live το vst που θες χρησιμοποιόντας το αυτί σου και αποφεύγοντας το quantization.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου