Προς το περιεχόμενο

univibe πριν ή μετά το fuzz?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα τη γνωμη μου η βρωμια ταιριαζει περισσοτερο μετα το uni-vibe γιατι τονιζεται πιο μουσικα το "swoosh" (το "κυμα").

 

Ετσι πλησιαζει τον ηχο "καρφι σε βρωμικο Marshall ή Vox", οπου και ...διαπρεπει.

 

 

Πριν το vibe Θα προτιμουσα κατι σε ηπιο clean boost, ισως με εμφαση στις υψηλοτερες συχνοτητες (αλλα οχι Treble booster).

 

...αυτα βεβαια ειναι τα δικα μου γουστα.

Τα δικα σου μπορει να ειναι εντελως διαφορετικα, χωρις να σημαινει οτι κανεις κατι "λαθος".

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο Χέντριξ είχε παρόμοιο πρόβλημα, το οποίο αν δεν το έχεις διαπιστώσει ο ίδιος μπορείς να ακούσεις εδώ μετά το 3:16 :

 

 

To αντιμετώπιζε με τέσσερις μεθόδους:

1. δεν του καιγόταν καρφί,

2. του άλλαζε θέση (ελάχιστες φορές),

3. μείωνε το ποσοστό του διακόπτη "fuzz" από το τέρμα που το είχε συνήθως, και

4. σταμάτησε να ανησυχεί από τη στιγμή που ο Roger Mayer άρχισε να τροποποιεί κατάλληλα τα wahs που χρησιμοποιούσε έτσι ώστε να μην παρουσιάζεται πρόβλημα.

 

Επί του θέματος, όπως είπαν και οι υπόλοιποι συνφορουμίτες: πειραματίσου για να δεις ποιος συνδυασμός αρέσει σε σένα.

 

σορρυ για το οφ τοπικ αλλα αντιμετοπιζω το ιδιο προβλημα με το DS1 κ το WAH μου

με αυτο το σκατακι θα το λυσω??????

 

που κ ποσο κανει να το παρω! ;D

ευχαριστω προκαταβολικα!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χέντριξ είχε παρόμοιο πρόβλημα, το οποίο αν δεν το έχεις διαπιστώσει ο ίδιος μπορείς να ακούσεις εδώ μετά το 3:16 :

 

εγώ απλώς εννούσα ότι το wah πρέπει να μπει πρώτο, επειδή εχω κουραστεί να διαβάζω ...αηδίες

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απλώς εννούσα ότι το wah πρέπει να μπει πρώτο, επειδή εχω κουραστεί να διαβάζω ...αηδίες

Και έστω οτι μπαίνει δεύτερο. Τι θα πάθει? Θα βγεί άλλος ήχος μεν αλλά όχι απόλυτα κακός δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Univibe ειναι ενα modulation εφφε οποτε ΜΕΤΑ το fuzz (ειδικα αν το fuzz ειναι γερμανιου μια και μισει το buffering αλλων πεταλιων πριν απο αυτο,οποτε συμφωνω οτι πρεπει να μπαινει πρωτο απο ολα) ειναι καλυτερα.

Συνηθως το να...μοντουλαρεις (η να... φιλτραρεις) ενα βρωμικο σημα ειναι πιο ευχαριστο απο το να βρωμιζεις  ενα μοντουλαρισμενο/φιλτραρισμενο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν θα βγώ λίγο off topic αλλά ήθελα να πώ κάτι σχετικά με τη σειρά του wha.Οταν μπαίνει μετά το fuzz ακούγεται κάπως boosted και πολύ πριμαριστό .Για να καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ ακούστε το sample που έχω παρακάτω.Αυτό δεν είναι απόλυτο όμως πάντα.Για παράδειγμα έχω βάλει το octavio της dunlop το οποίο είναι και fuzz μετά το wha και γινόταν της Πόπης.Δε μπορούσες να παίξεις.Οταν όμως το έβαλα πρώτο και μετά το wha ακουγόταν τέλεια.Οπότε μάλλον το καλύτερο είναι να δοκιμάζεις εσύ και να κρίνεις ανάλογα με το αυτί σου Αυτα! :)

bhiu-01.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

univibe πριν ή μετά το fuzz?

Ποια είναι η σωστή σειρά για να ακούγονται καλύτερα?

 

 

Κατα πρώτον δεν υπαρχει κανονας σχετικά με το που μπαινει το vibe σε σχεση με τα φαζ και δεν μπορει να υπαρχει κανονας γιατι:

 

α)αναλόγως με το ποιο ειναι πριν και πιο μετα παιρνεις διαφορετικό ηχο και συμπεριφορα (αρα ότι σου αρεσει διαλέγεις)...

 

β)γιατι εχει σημασία ποιο συγκεκριμένο vibe και ποιο συγκεκριμένο fuzz χρησιμοποιεις, δεν εχουν ολοι οι συνδιασμοι το ιδιο αποτελεσμα (παραδειγμα ενα κλασσικο παραπονο για πολλους οτι οταν χρησιμοποιουν ενα fuzz A πριν απο ενα vibe B - οταν και τα 2 ειναι ενεργοποιημένα -ο ηχος γινεται υπερβολικά "λεπτός" και "φεηζάρει" υπερβολικα)...

 

Για την ιστορια ο "μακαρίτης" ειχε χρησιμοποιήσει και τα 2 σεταπ, το "vibe->fuzz" προς τα μεσα και τέλος της περιοδείας του το '70...οπότε το bottom line ειναι, απλά δοκιμάζεις και αποφασίζεις οτι σου αρεσει/δουλευει εσενα περισσοτερο (ζητημα 5 λεπτων) και τελειώνει η υποθεση...

 

Σε γενικές γραμμες, τελειως εμπειρικά αυτο που μπορεις να περιμένεις απο ενα setup vibe-fuzz ειναι λιγοτερο συνολικό gain, λιγοτερο "phasing" και πιο "γλυκό" και με "ακρίβεια" ήχο...στο σετ απ fuzz-vibe δεν θα σου "κοψει" gain αλλα (παντα αναλόγως το vibe και το fuzz σου και τις ρυθμισεις σου) μπορει να σου "λεπτύνει" και "φεηζάρει" υπερβολικά τον ηχο...δοκιμαζεις και οτι σου δουλεψει...

 

Καλή τύχη.

 

;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μάλλον το καλύτερο είναι να δοκιμάζεις εσύ και να κρίνεις ανάλογα με το αυτί σου Αυτα! :)

Αυτό το αναφέρουμε πολύ συχνά. Εξάλλου μία δοκιμή δε βλάπτει κανέναν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου