Προς το περιεχόμενο

Misa the Digital Guitar


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά αν αυτό είναι το μέλλον της κιθάρας… σταματήστε να κατέβω…

Δεν είναι το μέλλον της κιθάρας...αν και είμαι (μάλλον) μεγαλύτερος από εσένα, μου αρέσουν αυτά τα πράγματα...αλλά το μέλλον των midi interfaces για κιθαρίστες...κάποιοι θα ψάχνουν την vintage Strat του 50 και άλλοι άλλους τρόπους να παράγουν μουσική. Θα σου θυμίσω μερικούς...Metheny, Tony Levin, Alan Holdsworth.

Mην κατέβεις...υπάρχει χώρος για όλους... ;D ;D

 

Μέλλον με κουμπάκια? Δύσκολο. Να ήταν καμία ταστιέρα touch screen, να το δεχθώ.

Ψάξε για demo videos της Starrlabs...και τα ξαναλέμε. ;) Και με την touch screen (φαντάζομαι), την ίδια αίσθηση θα πέρνεις, δεν μπορείς να κάνεις μπαρέ..

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μέλλον με κουμπάκια? Δύσκολο. Να ήταν καμία ταστιέρα touch screen, να το δεχθώ.

 

 

 

Τώρα που το λες και αν είχε και WiFi... μάλλον θα αναθεωρήσω...  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το λες και αν είχε και WiFi... μάλλον θα αναθεωρήσω... 

Η Starrlabs...έχει ;D

http://www.starrlabs.com/products/air-power-midi-wireless-transceiver-system

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τεράστιε Marathon… OK δεν θα κατέβω γιατί μου θύμησες τον Pat Metheny που πήρε την κιθάρα και την έκανε… λάστιχο. Βέβαια είσαι καμιά δεκαετία παραπάνω από εμένα, οπότε η κούτρα σου τα κατεβάζει καλύτερα. Απλά με…τρομάζουν αυτά τα μηχανήματα του σατανά- άσε που δεν έχουν ξύλο. Πάντως πέρα από την πλάκα, ενίοτε ο πειραματισμός στην μουσική και το fusion δίνουν άκρως εντυπωσιακά ηχητικά αποτελέσματα. Και μια και έθιξες τον όνομα του Metheny, αν θυμάμαι καλά ο τύπος αρχικά έπαιζε κάποιο πνευστό- νομίζω τρομπέτα- και όταν το γύρισε στην κιθάρα με την βοήθεια των midi έβγαλε αυτόν τον μοναδικό του ήχο- με την δομή των σόλων του να θυμίζουν σολάρισμα πνευστού. Και επειδή μου άνοιξες την όρεξη πάω να ρίξω να παίζει το Imaginary Day μπας και μου φτιάξει η «τσαγκαροδευτέρα»…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιε Marathon… OK δεν θα κατέβω γιατί μου θύμησες τον Pat Metheny που πήρε την κιθάρα και την έκανε… λάστιχο. Βέβαια είσαι καμιά δεκαετία παραπάνω από εμένα, οπότε η κούτρα σου τα κατεβάζει καλύτερα. Απλά με…τρομάζουν αυτά τα μηχανήματα του σατανά- άσε που δεν έχουν ξύλο. Πάντως πέρα από την πλάκα, ενίοτε ο πειραματισμός στην μουσική και το fusion δίνουν άκρως εντυπωσιακά ηχητικά αποτελέσματα. Και μια και έθιξες τον όνομα του Metheny, αν θυμάμαι καλά ο τύπος αρχικά έπαιζε κάποιο πνευστό- νομίζω τρομπέτα- και όταν το γύρισε στην κιθάρα με την βοήθεια των midi έβγαλε αυτόν τον μοναδικό του ήχο- με την δομή των σόλων του να θυμίζουν σολάρισμα πνευστού. Και επειδή μου άνοιξες την όρεξη πάω να ρίξω να παίζει το Imaginary Day μπας και μου φτιάξει η «τσαγκαροδευτέρα»…

 

Σου προτείνω τότε το Secret Stories (με έχει "στοιχειώσει" αυτός ο δίσκος)...και μάλιστα στην DVD έκδοση.

Επίσης μια και μιλάμε για πειραματισμούς...

http://www.patmetheny.com/orchestrioninfo/

προσπαθώ να καταλάβω τι έχει κάνει. Αυτή η συναυλία θα είναι μεγαλειώδης ή απιστευτη πατάτα...δεν έχει μέσο όρο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σου προτείνω τότε το Secret Stories (με έχει "στοιχειώσει" αυτός ο δίσκος)...και μάλιστα στην DVD έκδοση.

 

Για να μην πω πατάτα… Αν είναι το live που βγαίνει με εκείνο το όργανο με τα πόσα δεν θυμάμαι μπράτσα και τα παίζει όλα- σε ένα ασύλληπτο ηχητικό αποτέλεσμα- νομίζω ότι κάπου το έχω. Αν πάντως μιλάμε για το ίδιο (open air συναυλία) ήταν από αυτές που απλά σου πέφτει το σαγόνι…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι το live που βγαίνει με εκείνο το όργανο με τα πόσα δεν θυμάμαι μπράτσα και τα παίζει όλα- σε ένα ασύλληπτο ηχητικό αποτέλεσμα- νομίζω ότι κάπου το έχω. Αν πάντως μιλάμε για το ίδιο (open air συναυλία) ήταν από αυτές που απλά σου πέφτει το σαγόνι…

Μιλάς για την κιθάρα Picasso που του έχει φτιάξει η Kα Manzer. Aυτή είναι παλιά.

Οχι, το συγκεκριμένο orchestrion project δεν έχει καν (νομίζω) κυκλοφορήσει (μόνο σε προπώληση) σε cd...και έχουν ανακοινωθεί οι συναυλίες στην Ευρώπη...13 Φεβρουαρίου (Σάββατο) Παρίσι...με τρώει...αλλά δεν...

όσοι από τους Noizers ζουν έξω, ας πάνε να μας πούν plz.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου