Προς το περιεχόμενο

All round μπασσο 400-600 ευρω


bassqt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αν θες την ταπεινή μου άποψη από την τριάδα που ανέφερες, προσωπικά, θα ψήφιζα δαγκωτό το Ibanez. Τις άλλες μάρκες και ιδιαίτερα σε φτηνά μοντέλα δεν τις έχω σε υπόληψη…

Όσο για τα Fender OK είναι άλλη ιστορία…

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενα Ibanez sr-500 θα ήταν μια χαρά γι αυτό που ζητάς. Οπως και κάποιο απο τη σειρά Rockbass της Warwick κατα προτίμιση το Corvete basic. Εχουν πιο ζεστό 'ηχο από τα Ibanez αλλά δεν είναι τόσο ευέλικτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ενα Ibanez sr-500 θα ήταν μια χαρά γι αυτό που ζητάς. Οπως και κάποιο απο τη σειρά Rockbass της Warwick κατα προτίμιση το Corvete basic. Εχουν πιο ζεστό 'ηχο από τα Ibanez αλλά δεν είναι τόσο ευέλικτα.

Αγαπητέ  Loathbass, είσαι ο… από μηχανής θεός: Αυτό ακριβώς εννοούσα «δες αν σου κάνει το μπράτσο». Τα Warwick έχουν την δική τους φιλοσοφία στα μπράτσα- διαφορετική από τα Ibanez, οπότε καταλαβαίνεις φίλτατε bassqt γιατί πρέπει να πας και να δοκιμάσεις όργανα.

PS: με τι παίζεις τώρα;

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ  Loathbass, είσαι ο… από μηχανής θεός: Αυτό ακριβώς εννοούσα «δες αν σου κάνει το μπράτσο». Τα Warwick έχουν την δική τους φιλοσοφία στα μπράτσα- διαφορετική από τα Ibanez, οπότε καταλαβαίνεις φίλτατε bassqt γιατί πρέπει να πας και να δοκιμάσεις όργανα.

PS: με τι παίζεις τώρα;

 

 

Τα μπρατσα των Rockbass ειναι πολυ πιο συμβατικα σε σχεση με των "κανονικων" Warwick παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα μπρατσα των Rockbass ειναι πολυ πιο συμβατικα σε σχεση με των "κανονικων" Warwick παντως.

 

Σύντροφε Nikoubis για να πω την αλήθεια δεν έχει τύχει να πιάσω στο χέρι κάποιο Rockbass, οπότε δεν έχω άποψη, αλλά για να το λες έτσι θα είναι. Ηχητικά σε σχέση με ένα… modest Ibanez ( του  budget που συζητάμε) που βρίσκονται; Πχ, είναι και αυτά σχετικώς all around

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντροφε Nikoubis για να πω την αλήθεια δεν έχει τύχει να πιάσω στο χέρι κάποιο Rockbass, οπότε δεν έχω άποψη, αλλά για να το λες έτσι θα είναι. Ηχητικά σε σχέση με ένα… modest Ibanez ( του  budget που συζητάμε) που βρίσκονται; Πχ, είναι και αυτά σχετικώς all around

 

Προσωπικα ελαχιστη Warwick-ιλα εχω ακουσει στα Rockbass. Τα βρισκω κομματακι ουδετερα (εως αδιαφορα) ηχητικα. Σε αυτα τα χρηματα  θα προτιμουσα σαφως ενα Ibanez και συγκεκριμενα αυτο, που ειναι και πιο "αντρικο" οργανο απο τα διαφορα Soundgear. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικα ελαχιστη Warwick-ιλα εχω ακουσει στα Rockbass. Τα βρισκω κομματακι ουδετερα (εως αδιαφορα) ηχητικα. Σε αυτα τα χρηματα  θα προτιμουσα σαφως ενα Ibanez και συγκεκριμενα αυτο, που ειναι και πιο "αντρικο" οργανο απο τα διαφορα Soundgear. ;D

Οοοοου, μόλις το είδα κατάλαβα τι εννοείς με το «αντρικό»… Κάπου εκεί στο βάθος μου θυμίζει κάτι από… Rickenbacker… βαρβατίλα… το κατ’ εξοχήν «αντρικό» μπάσο. Ωραίο είναι. Βέβαια, είναι 4s και δεν ξέρουμε αν του κάνει ή αν θέλει 5αρη. Από την άλλη, καθώς το βλέπω λίγο… μπόλικο και καθώς είναι Ash θα τα έχει τα κιλάκια του. Ηχητικά το κόβω προς Musicman ελέω μαγνήτη – και δεν με χαλάει καθόλου. Πάντως μου φαίνεται αρκετά «συγκεκριμένο» ως προς την ηχητική του κατεύθυνση. Από την άλλη, τα Soundgear είναι πιο «ευκολοφόρετα» και πιο «παιχνιδιάρικα», πιο mainstream θα έλεγα- τουλάχιστον λόγο σχήματος – γεγονός που τα κάνει εμπορικά να κινούνται καλύτερα.

Εδώ είναι που μπαίνει στο πλάνο ο  bassqt για να μας διαφωτίσει…   

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS: με τι παίζεις τώρα;

 

παιζω με αυτο http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsr180_bk.htm και δν μπορω να πω οτι εχω μεινει ευχαριστημενος... αα και για 4χορδο ψαχνω.. οσο αναφορα το βαρος δν εχω προβλημα και προτιμω καλυτερα καποιο με περισσοτερες επιλογες στον ηχο αν θελετε προτεινετε και κατι με περισσοτερα λεφτα αν αξιζει θα κανω την υπερβαση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένος;

 

μετριος ηχος σε σχεση με αλλα οργανα που εχω παιξει και απαραδεκτη αισθηση..+ οτι κανει πολυ μπαζζζ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου