Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω ενισχυτή γύρω στα 500-600 το πολυ ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρίξε μία ματιά και εδώ http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=26229 αν και επιφυλάτομαι για το αν καλύπτει το ηχόχρωμα που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρίξε μία ματιά και εδώ http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=26229 αν και επιφυλάτομαι για το αν καλύπτει το ηχόχρωμα που ψάχνεις.

δηλαδη για τι "είδος" ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 500-600 ευρώ το πολύ? Απίθανο έως εντελώς αδύνατον...

 

τους ξερω αυτούς τους ενισχυτές. εχω παίξει σε στουντιο με τέτοιον. ενας τετοιος μεταχειρισμένος πόσο πάει το μαλλί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 500-600 ευρώ το πολύ? Απίθανο έως εντελώς αδύνατον...

 

http://cgi.ebay.co.uk/Marshall-JCM800-50w-1x12-combo-All-valve-lovely-cond_W0QQitemZ280448102649QQcmdZViewItemQQptZUK_MusicalInstr_Amplifiers_RL?hash=item414c0270f9

 

http://cgi.ebay.co.uk/Marshall-JCM800-4010-1x12-Combo-All-Valve-Tube-JCM-800_W0QQitemZ110476974730QQcmdZViewItemQQptZUK_MusicalInstr_Amplifiers_RL?hash=item19b8f0da8a

 

http://cgi.ebay.co.uk/Marshall-Vintage-Modern-2266C-50W-2-X-12-Combo_W0QQitemZ130352253625QQcmdZViewItemQQptZUK_MusicalInstr_Amplifiers_RL?hash=item1e59998ab9

 

Να μερικές απίθανες έως αδύνατες περιπτώσεις...

 

Γιατί είσαι απόλυτος χωρίς να γνωρίζεις... ??? Εχω αγοράσει ενισχυτές Marshall και ξέρω τι παίζει...  Τόσο πάνε τακτικά. Λίγο υπομονή θέλει, τίποτα άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ακόμη καλύτερα κάνε λίγο υπομονή και πάρε ένα μεταχειρισμένο καλό tube Marshall.

 

JCM800 2203, 2204, , silver jubielee, vintage modern, JVM

 

Είναι αναγκαίο να ακριβολογούμε: o 2203 είναι κεφαλή των 100 βατ και όχι κόμπο, όπως αυτοί που λίνκαρες. Ο 2204 είναι επίσης κεφαλή των 50 βατ και όχι κόμπο. Τα κόμπο ήταν η "σειρά 4" (4010 κλπ). Όλοι όσοι παρέθεσες (ειδικά οι συλλεκτικοί Silver Jubilee) πιάνουν υψηλότερες έως πολύ υψηλότερες τιμές, και όπως έγραψα είναι απίθανο έως αδύνατον να φτάσουν τα 600 ευρώ συμπεριλαμβανομένων ταχυδρομικών και τυχόν εκτελωνισμού. Επιπροσθέτως, οι 2203 και 2204 σαν κεφαλές (και οι κεφαλές των άλλων σειρών) χρειάζονται και καμπίνα, το οποίο αποτελεί ένα επιπρόσθετο και σεβαστό έξοδο που διαλύει εντελώς τον προϋπολογισμό του θρεντ. Ωραία μέχρι εδώ? Πάμε παρακάτω:

 

 

O πρώτος είναι κόμπο και όχι 2203 ή 2204. Επίσης, δεν αποστέλλεται εκτός Βρετανίας. Ο δεύτερος όχι μόνο δεν είναι κι αυτός 2203 ή 2204 αλλά δεν αποστέλλεται ούτε εντός Βρετανίας (είναι local pickup only, όπως και ο τρίτος). Επομένως, σαν παραδείγματα δεν ισχύουν. Η μόνη περίπτωση να βρει κάτι σε αυτά τα λεφτά από τα ονόματα που παρέθεσες είναι ο Vintage Modern combo ή ο μικρότερος JVM, αλλά και πάλι έρχεται οριακά. Αν πάμε στους κόμπο της σειράς 4 που ανέφερα προηγουμένως, κάπως παλεύεται.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι λενε οτι δε στελνουν εκτος βρεττανιας δε σημαινει οτι πραγματικα δε στελνουν ειδικα αν στειλεις εσυ μεταφορικη... Εχω πάρει πολλους πολλους ενισχυτες απο ατομα που "Δε στελνανε".

 

2ον το ζητούμενο είναι ότι η σειρά 4.... είναι ίδια με την κεφαλή σαν κύκλωμα. Μη κολλάς τωρα. Φυσικα και τα jubilee ειναι πιο ακριβα. Δεν ειπα οτι ολα τα παιρνει με 500-600 ευρω. Αλλά οτι παίρνει πολλά από αυτά τα αξιολογα κομμάτια. Επίσης δε προτεινω κεφαλη-καμπίνα αλλά μονο κομπο. Εχει μεταφορικες απο Αγγλια που πλεον ειναι ενσωματωμενες και στο ebay και σου φερνουν combo με 30 ευρώ... Εχω παρει ενισχυτες διαφορους απο εξω... Μιλώ απο εμπειρια. Επίσης εκτελωνισμός που λες δεν υφίσταται. Είμαστε στην ΕΟΚ από το 1981. Μη λες οτι ναναι....

 

Με λίγη υπομονή το παιδί παιρνει ενα ωραιοτατο μηχάνημα λαμπάτο Μαρσαλ. Με λίγα παρπάνω λεφτα παίρνει και συλλεκτικό Μαρσαλ... Καμπινα κεφαλη συμβουλευω να μη παρει ... Αυτο ειναι το point μου....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και κανέναν Laney στην κατηγορία σου. Είναι αρκετά καλοί και υποτιμημένοι ενισχυτές.

 

http://www.thomann.de/gr/laney_vc30112_new.htm

 

Στα καθαρα του ειναι πολυ ενταξει κ πολυ φεντερ λαμπατερ.Αν ενδιαφερεσαι κ για καθαρο που με πεταλι μπορει να γινει οτι θες να μια λυση που θα σε βγαλει.Εχει κ βρωμικο αλλα δεν το χω παιξει σε μεταλοροκοκιθαριες μονο σε σκαφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι λενε οτι δε στελνουν εκτος βρεττανιας δε σημαινει οτι πραγματικα δε στελνουν ειδικα αν στειλεις εσυ μεταφορικη... Εχω πάρει πολλους πολλους ενισχυτες απο ατομα που "Δε στελνανε".

 

Σε αυτό έχεις δίκιο αλλά θέλω να πω το εξής: 1. τα ταχυδρομικά δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα μιας και πρόκειται για βαρύ και ογκώδες αντικείμενο, 2. πολλοί δεν δέχονται να τον στείλουν καν γιατί είναι μπλέξιμο με πακετάρισμα, κουβάλημα, ταχυδρομεία, τυχόν ζημιά κατά τη μεταφορά (χλωμό αλλά τεσπα) κλπ. Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ με όλους τους ενισχυτές που έχω πουλήσει. Αυτό μάλιστα δεν ισχύει μόνο για κόμπο αλλά συχνά και για κεφαλές. Ξέρεις πόσο καιρό ψάχνω για μια late 70s Αmpeg κεφαλή και κανείς δεν την στέλνει επειδή είναι γομάρι? Ακόμη και από Γερμανία!!

 

2ον το ζητούμενο είναι ότι η σειρά 4.... είναι ίδια με την κεφαλή σαν κύκλωμα. Μη κολλάς τωρα. Φυσικα και τα jubilee ειναι πιο ακριβα. Δεν ειπα οτι ολα τα παιρνει με 500-600 ευρω.

 

Ναι, είναι όντως ίδια σαν κύκλωμα, όμως έγραψες για τους 2203, 2204 και Silver Jubilees σε ένα θρεντ που ασχολείται με ένα μπάτζετ των 500-600 ευρώ το πολύ. Εκεί σημείωσα την ένστασή μου. Κατά τα άλλα, και βέβαια να πάρει έναν Μάρσαλ μιας και είναι ιδανικός για αυτά που ζητάει, αλλά σε τέτοιο μπάτζετ από αυτούς που ανέφερες περιορίζεται (με δυσκολία) στους μεταχειρισμένους μικρότερους κόμπο Vintage Modern ή JVM, και κυρίως στην Ελλάδα. Αν πάμε πιο πέρα, υπάρχουν και λύσεις σε άλλους μεταχειρισμένους Μάρσαλ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα για να μη διαλυσουμε το θρεντ του παιδιου, αν σε ενδιαφερει να σου πω σε π.μ.  με τι τροπους μπορεις να φερεις φτηνα απο Αγγλια κ ισως βρεις λυση για το μηχάνημα που θες... ωφελει και το ισχυρο ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα για να μη διαλυσουμε το θρεντ του παιδιου, αν σε ενδιαφερει να σου πω σε π.μ.  με τι τροπους μπορεις να φερεις φτηνα απο Αγγλια κ ισως βρεις λυση για το μηχάνημα που θες... ωφελει και το ισχυρο ευρω...

 

οποτε θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου