Προς το περιεχόμενο

Custom αριστεροχερη Tim Ellis Les Paul απο Αγγλία.


MPAMPoULAs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχουν και οι Gordon Smith οι οποιες ειναι handmade in the UK...

Εγώ δεν έχω καταλάβει, γιατί πρέπει να πάς σε handmade custoμιές...δεν σε καλύπτει κανένα εργοστασιακό μοντέλο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ δεν έχω καταλάβει, γιατί πρέπει να πάς σε handmade custoμιές...δεν σε καλύπτει κανένα εργοστασιακό μοντέλο?

 

Δεν ειναι καστομιες. Ειναι καλες χειροποιητες κιθαρες, ανωτερου επιπεδου απο Epiphone κλπ, με επιλογη για αριστερη και στα λεφτα που ψαχνει το παλληκαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει, γιατί πρέπει να πάς σε handmade custoμιές...δεν σε καλύπτει κανένα εργοστασιακό μοντέλο?

Πάντως αν στα 1000 ευρώ παίρνει όντως hand-made γιατί όχι; Επειδή τα ξύλα είναι κινέζικα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν στα 1000 ευρώ παίρνει όντως hand-made γιατί όχι; Επειδή τα ξύλα είναι κινέζικα;

Ο Εγγλέζος δεν κατασκευάζει. Μοντάρει και βάζει τους Bare Knuckle που είναι αντιπρόσωπος. Ούτε καν λούστρα περνάει. Άρα δεν μιλάμε για handmade...μην μπερδευόμαστε. Το μόνο που κάνει είναι το custom logo αλλά το έχω κάνει και εγώ με χάραξη laser στα 15 ευρώ.

Εάν είναι να σκάσεις ένα χιλιαρικάκι, πέρνεις το αριστερό σώμα-μπράτσο της Eden, βάζεις και τα υπόλοιπα, και με ένα 650, έχεις πολλή καλή αριστερή LP στις προδιαγραφές σου.

Πάντα Noname...αυτό λέμε ότι ίσως με 650-800 ευρώ μπορείς να αγοράσεις επώνυμο αριστερό, πολύ καλό όργανο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος ζητάει συγκεκριμένα πράγματα όμως.

 

-Neck: I saw the one you made (http://www.tcellisguitars.com/blog/uploaded_images/Neck_Laq-791731.jpg) so.. Flame maple

-Fingerboard: Ebony with abalone inlays (http://img686.imageshack.us/img686/764/inlays.jpg).

-Binding: full body (frond and back), neck and headstock.

-Color: Transparent green. Darker at neck and back, fade-burst to lighter at frond. Something like this (http://img686.imageshack.us/img686/46/pic2pn.jpg).

 

Δεν μπορεί να έχουν έτοιμα κομμάτια για ΟΛΑ τα γούστα. Δεν λέω ότι δεν είναι έτσι όπως τα λες, αλλά αν είναι, πώς γίνεται;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Εγγλέζος (τον Ellis εννοεις φανταζομαι) δεν κατασκευάζει. Μοντάρει και βάζει τους Bare Knuckle που είναι αντιπρόσωπος. Ούτε καν λούστρα περνάει. Άρα δεν μιλάμε για handmade...μην μπερδευόμαστε.

 

Επειδη και ο Smith εγγλεζος ειναι, ας κανουμε ενα διαχωρισμο προς αποφυγην παρεξηγησεων. Φανταζομαι οτι οι κιθαρες του Ellis ειναι οπως λες (σε ενα βαθμο τουλαχιστον) κινεζικα parts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα τέτοιο μπράτσο σε μία από τις πρώτες μου κιθάρες, από εκεί κάτω, και το αγόρασα περίπου 25 ευρώ. Έχει περάσει το τέστ του Yann (θέλει μάζεμα σε 2 τάστα), και οι περισσότεροι που έχουν παίξει με αυτή τη κιθάρα, δεν έχουν κανένα παράπονο.

Ας πούμε

http://cgi.ebay.com/EDEN-LP-Model-Single-Cut-Guitar-Mahogany-Sunburst-Lefty_W0QQitemZ160301877304QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item2552bc8838#ht_3159wt_1167

Bάλε και τα υπόλοιπα parts, και υπολόγισε πόσο κάνει στο τέλος.

Και θα παίζει και καλά.

 

Δεν μπορεί να έχουν έτοιμα κομμάτια για ΟΛΑ τα γούστα

Και όμως, μας διαφεύγει ο όγκος. Έχουν κομμάτια για ΟΛΑ τα γούστα, γιατί προμηθεύουν όλο το κόσμο. Και μην κοιτάς εμένα και εσένα που είμαστε ιδιώτες. Όσοι κάνουν δουλειά μαζί τους, απλά συμπληρώνουν μια φόρμα με τα ζητούμενα...και σε ένα μήνα, έρχεται το κοντείνερ

 

@Odis

Βεβαίως και δεν βάζω τον Smith, το ίδιο με τον Ellis

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά παιδιά δεν σας προλαβαίνω (ναστέ καλά). ;D

 

  @ odis:

Το τσεκάρω τώρα το site.

 

  @ marathon & Lord_Goumis:

Όπως είπε και ο  marathon ο κόσμος είναι "ανάποδος" για μένα οπότε οι επιλογές είναι η Epi custom που θα μου πάει κοντά στα 800€ (μαζί με μαύρο hardware + μαγνήτες + ηλεκτρικά ++ ξέρω τη λέω epi str. έχω).

Μετα είναι η Hagstrom Super Swede που έχω ακούσει τα καλύτερα άλλα όταν την βλέπω  :-X .

και τέλος η Gibson Studio που είναι...Gibson Studio και έχει και 1175€ στο Θωμά.

 

@ Jasemeister:

συμφωνώ για τις Tokai άλλα το χρώμα είναι μόνο ασπρο και κλασικό burst που έχω ειδή.

Όσο για τις Ltd για.. δείξε κανένα μοντέλο

 

------

 

Για την τιμή την είχαμε συζητήσει πριν δυο μήνες και μου είχε πει 850 λίρες μαζί με τους μαγνήτες. Τώρα περιμένω mail με την τωρινή τιμή. Θα σας ενημερώσω.

 

Άλλο τώρα. Ποσό θα μου πάει, περίπου να την φτιάξω στην Ελλάδα και που;  ???

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις .

 

Πρέπει να γράψω κάτι έξυπνο και γρήγορα…εεε -ΟΥΓΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι επιλογές είναι η Epi custom που θα μου πάει κοντά στα 800€ (μαζί με μαύρο hardware + μαγνήτες + ηλεκτρικά ++ ξέρω τη λέω epi str. έχω).

Μετα είναι η Hagstrom Super Swede που έχω ακούσει τα καλύτερα άλλα όταν την βλέπω  Lips Sealed .

και τέλος η Gibson Studio που είναι...Gibson Studio και έχει και 1175€ στο Θωμά.

 

Α ωραία βλέπω πως αν πάρεις την epi custom θα δώσεις παραπάνω λεφτά για να αλλάξεις τους μαγνήτες οι οποίοι είναι..... ίδιοι με αυτούς της gibson lp studio που επίσης ενδιαφέρεσαι (alnico humbuckers)  ;D

 

Δεν ξέρω τι έχει η στάνταρντ, αλλά επειδή τυγχάνει να έχω και gibson LP studio και Epi LP Custom σου λέω ότι οι μαγνήτες είναι ολόιδιοι και είναι κομπλέ.

Kαι μη σου πώ ότι η epi έχει καλύτερα κλειδιά  :P

Η epi θα σου βγει γύρω στα 5-5,5 κατοστάρηκα. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται καμμιά αλλαγή.

 

Για αυτήν εδώ μιλάμε βεβαίως

http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=47&CollectionID=6

 

Nα προσθέσω εδώ ότι δεν είμαι σε θέση να πω αν η epi είναι καλύτερη από αυτές που προαναφέρθηκαν (χειροποίητες, μονταρισμένες,hangstrom, LTD, TOKAI (πού βρίσκεις τέτοιες?)). Απλά είναι ένα πολύ καλό deal για τα λεφτά της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άλλο τώρα. Ποσό θα μου πάει, περίπου να την φτιάξω στην Ελλάδα και που;  ???

 

 

Aν ενδιαφερεσαι για σχετικα οικονομικη και καλη δουλεια μπορω να προτεινω τον Παναγιωτη Λαμπη, του οποιου εχω δοκιμασει οργανα. Για μια σχετικα απλη lespaul (εννοω χωρις εφτακοσια μπιχλιμπιδια και περιεργα ξυλα) απο οσο ξερω θα σου βγει στα 1000-1500 ευρω. Ρωτα τον ιδιο ομως για να εισαι σιγουρος.

 

www.theartofwood.gr

 

 

Πιστευω οτι αν διατιθεσαι να κοψεις ισως μερικες χλιδες οπως διπλα binding κλπ θα ειναι στο budget σου με ενα μικρο ζωρισμα. Πολυ καλη κατασκευη, μαγνητες και hardware οτι θες, και το μεγα πλεονεκτημα της ειναι οτι θα μπορεις να παρακολουθεις την ολη διαδικασια κατασκευης και να επεμβεις ωστε να φερεις το τελικο αποτελεσμα (πχ διαστασεις μανικιου) στα μετρα σου.

 

Φυσικα ως custom οργανο φερει και τα αρνητικα του: Δε μπορεις να το δοκιμασεις προτου το παρεις, χαμηλη μεταπωλητικη αξια κλπ κλπ. Ειμαι μεγαλος φαν των χειροποιητων, οne off οργανων ΑΛΛΑ αν κινηθεις κατα κει θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι εχεις λαβει και τα πλην της ολης υποθεσης υποψην σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου