Προς το περιεχόμενο

Ltd vs Epiphone vs Squier


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω και πολλή εμπειρία αλλά κάποιες squier που έχω πιάσει έχουν αίσθηση "σκούπας" στο μανίκι, δεν ξέρω τι παίζει με τα λούστρα τους και τα ξύλα τους.

 

Φυσικά και η μάρκα στο headstock επηρεάζει την κρίση. Όποιος ασχολείται με το marketing ξέρει το πααδοξο της pepsi: κερδίζει τα blind tests και χάνει όταν φαίνεται η μάρκα από την coca cola. ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωραια ας το θεσω το θεμα λιγο πιο συγκεκριμενα... εχω εναν dimarzio x2n τι κιθαρα να παρω και να τον κουμπωσω και να παιζει ωραια... δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα μεχρι 400 ευρω λεω... βεβαια περαν αυτου του ερωτηματοσ μπορειτα να συνεχιζετε να απαντατε και στον τιτλο γιατι θεωρω οτι εχει πολυ ενδιαφερον οι αποψεισ σας... ευχαριστω

 

Αυτό το σκεπτικό δεν το βρίσκω σωστό, είναι σαν να λες έχω μια τετράδα ζάντες OZ με λάστιχα Yokohama Parada, τι αυτοκίνητο να πάρω για να ταιριάξουν ωραία?

 

Τεσπα, αν κρίνω από το παράδειγμα του Χ2Ν υποθέτω ότι θέλεις κάτι για καφρομεταλλοκαταστάσεις. Μ'αρέσεις.

Οπότε έχουμε και λέμε...

 

http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_dave_mustaine_vmntx_ms.htm

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_v_1_custom_sbk.htm

http://www.thomann.de/gr/cort_vx_2x_bk.htm

http://www.thomann.de/gr/cort_vx_2v_bk.htm

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_fx260_ns.htm

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_mockingbird_exotic_quilt_maple.htm

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_mockingbird_exotic_koa.htm

 

μερικές αξιόλογες περιπτώσεις έτσι στα γρήγορα. Ολες τους είναι ωραιότατα όργανα για το ύφος που απ'ότι κατάλαβα σου αρέσει. Ειδικά οι δύο τελευταίες έχουν και πολύ καλούς μαγνήτες και κατασκευή γενικότερα και δεν χρειάζονται καμία απολύτως αλλαγή. Θέλουν μόνο κούρδισμα και παίζουν ότι ροκιά και καφρομεταλλιά θέλεις.

 

Σε αυτά τα λεφτά παίζουν και οι epiphone goths που είναι πολύ καλοφτιαγμένες (εχω μια explorer τετοια) και βέβαια κάποια αντίστοιχα μοντέλα από cort & schecter σε πιο "κλασικά" σχηματα.

Για Squier σε αυτήν την κατηγορία δεν θα κοιταγα, υπάρχουν πιο αξιόλογες προτάσεις.

Επίσης η Jackson & LTD έχουν μοντέλα που γενικά υστερούν σε αυτήν την κατηγορία τιμής σε σχέση με τις παραπάνω. Παίζουν πολύ καλα κομμάτια σε λίγο ακριβότερες κατηγορίες, από 700€ και πάνω.

Η Epiphone και πάλι αρχίζει να έχει πιο πολύ νόημα σε ελαφρώς πιο ανεβασμένες τιμές (γύρω στα 100€ πιο πάνω) που είναι τα πιο καλα αντίγραφα Gibson. Από πολύ φτηνές Epi δεν έχω πετύχει καμία που να αξίζει τίποτα το ιδιαίτερο.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σκεπτικό δεν το βρίσκω σωστό, είναι σαν να λες έχω μια τετράδα ζάντες OZ με λάστιχα Yokohama Parada, τι αυτοκίνητο να πάρω για να ταιριάξουν ωραία?

 

 

  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

χα χα πεθανα στο γελιο....

 

εχεισ δικιο απλα ο x2n δεν ειναι ενασ οποιοσδηποτε μαγνητης... εχει καποια προσωπικοτητα βρε αδερφε...οι προτασεις σου ειναι πολυ καλες . σε ευχαριστω...

και ναι ειμαι καφρομεταλας... οντως ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεισ δικιο απλα ο x2n δεν ειναι ενασ οποιοσδηποτε μαγνητης... εχει καποια

Η οποία και διαμορφώνεται ανάλογα με την κιθάρα που θα τον τοποθετήσεις και όλο το υπόλοιπο gear σου. Πχ, αν παίζεις σε line6 με το xtreme στο 10 δε θα δεις και πολλές διαφορές  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι που γουστάρω να βλέπω στο χέντστοκ Epiphone και Squier? Έχω πρόβλημα? Είναι σοβαρό γιατρέ μου?  ;D ;D

Όσο για το μπράτσο των Squier μια καλή αναβάθμιση είναι να πάρεις σύρμα ψιλό για κατσαρόλες και να το τρίψεις ελαφρώς. Μιλάω σοβαρά, κινείται πολύ καλύτερα το χέρι.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιζεις σε line6 με το xtreme στο 11 και με ηλεκτρακουστικη δε θα δεις πολλες διαφορες ;D

 

Οσο για το τριψιμο του μπρατσου αστο καλυτερα σε καποιον εμπειρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για τόσο τρίψιμο. Ένα ελαφρό πέρασμα μία-δύο φορές πάνω κάτω το μπράτσο με ψιλό σύρμα. Και στην strat μου και στην tele ενός φίλου (και οι δύο Squier Affinity) έκανε διαφορά.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου. Προσωπική άποψη πάντα (όπως και των υπόλοιπων 3456 αναγνωστών). Εχω παίξει και με LTD, & Epiphone & Squire. Αν γουστάρεις χαρντ ροκ σόλο παρε epiphone. Αν πάλι προτιμάς blues, και ροκ και "καθαρό" καθαρό παρε squire. Αν στην τελική προτιμάς power chords για να παίζεις μετάλλικα μεγκαντεθ και γενικα μεταλάδικα, και σόλο LTD. Έχε υπόψην σου ότι οι LTD έχουν σχετικά πιο λεπτές ταστιέρες απο τις άλλες 2. Σου προτείνω να πάς μία βόλτα μέχρι το μπον στουντιο να δοκιμάσεις επιφων και σκουαιερ, και μια βόλτα σε ενα στολά για LTD. Πιάστες, παίξε, άκου, δες πρώτα ποιανής σου αρέσει ο ήχος, και μετά αν σε βολεύει..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το καίριο ερώτημά σου, ποιό έρχεται πιο κοντά στη "μαμά", δεν υπάρχει γενικός κανόνας. Τυπικά για να πλησιάσεις τη μαμά θα πρέπει να πας στα μοντέλα της θυγατρικής με μέσο εως υψηλό κόστος. Να έχεις υπόψη σου όμως οτι στη Fender υπάρχει και η διαφοροποίηση Made in Mexico και Made in USA για παρόμοια μοντέλα.

 

+1000

 

ένα περίεργο πράγμα με το feeling είναι ότι ως δια μαγείας βελτιώνεται όταν δεις το όνομα Gibson στο headstock, και πέφτει όταν δεις το Epiphone

 

Ως κάτοχος epi LP custom(το ακριβότερο lp μοντέλο της epiphone) και  gibson LP studio(το φθηνότερο lp μοντέλο της gibson) μπορώ να σου πω ότι μόνο περί μαγείας δεν πρόκειται  :). Κακά τα ψέμματα άλλο καπέλο η gibson. Φυσικά η epi παραμένει μια    καλή κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου. Προσωπική άποψη πάντα (όπως και των υπόλοιπων 3456 αναγνωστών). Εχω παίξει και με LTD, & Epiphone & Squire. Αν γουστάρεις χαρντ ροκ σόλο παρε epiphone. Αν πάλι προτιμάς blues, και ροκ και "καθαρό" καθαρό παρε squire. Αν στην τελική προτιμάς power chords για να παίζεις μετάλλικα μεγκαντεθ και γενικα μεταλάδικα, και σόλο LTD. Έχε υπόψην σου ότι οι LTD έχουν σχετικά πιο λεπτές ταστιέρες απο τις άλλες 2. Σου προτείνω να πάς μία βόλτα μέχρι το μπον στουντιο να δοκιμάσεις επιφων και σκουαιερ, και μια βόλτα σε ενα στολά για LTD. Πιάστες, παίξε, άκου, δες πρώτα ποιανής σου αρέσει ο ήχος, και μετά αν σε βολεύει..!

 

μπορω να πω οτι συμφωνω σε ολη αυτη την αναλυση , ομως νομιζω οτι εχει πλεον λιγη σημασια πια η αρχικη ταυτοτητα τησ καθε κιθαρας... δηλαδη λιγη σημασια εχει αν η επιφον φτιαχτηκε τυπικα για χαρντ ροκ οπωσ λεσ αφου με μια αλλαγη μαγνητη μπορεις να την μεταμορφωσεις... το ερωτημα που εθεσα αρχικα εχει περισσοτερο να κανει με την ποιοτητα κατασκευης του καθε οργανου και το κατα ποσο μπορεις να παρεις ενα οποιοδηποτε οργανο απο αυτα τα τρια και να το διαμορφωσεις οπωσ θες. δηλαδη ποια απο τις τρεις αυτες μαρκες ειναι πιο ευκολες στο να δεχτουν αλλαγες μαγνητων κτλ. ας πουμε χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια αλλα μονο ακουστα ξερω οτι οι ibanez οσο καλες κιθαρες και αν θεωρουνται γενικα δεν ειναι και οι πιο ευκολες κιθαρες στις αλλαγες μαγνητων και καλο ειναι να τις αφηνεις οπωσ τις παιρνεις... επαναλαμβανω αυτο εχω ακουσει και οχι διαπιστωσει... η φεντερ απο την αλλη απο προσωπικη εμπειρια λεω οτι , οτι και να τις βαλεις θα παιξει σωστα.... η squier ομως μετριας τιμης δεν εχουν τα ιδια ξυλα ουτε καν με τις φεντερ τις μεξικο και ετσι δεν μπορω να κρινω αν θα ειναι και αυτες το ιδιο δεκτικες σε μεταποιησεις... ετσι ρωτησα εσας που ολο και κατι παραπανω θε ξερετε...

ευχαριστω και συνεχιστε παρακαλω..... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου