Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

παιδια, μολις εκατσα κι εφτιαξα εναν ήχο, που δειχνει τις δυνατοτητες της 1000αρας:

 

λοιπόν συνδεδεμένη με 4cm (4 cable method) στον νεοαποκτηθεντα Genz-Benz El Diablo 60c (με serial loop)

 

το amp loop ενεργοποιημένο by default ΜΟΝΟ στο συγκεκριμένο patch (η rp1000 θυμάται σε κάθε patch αν δουλευει το amp loop ή οχι) δηλαδή το σήμα μου αφου επεξεργαστει απο τα pre effects, προσπερνάει το modelling της πεταλιέρας και χρησιμοποιεί το preamp του genz benz (καθαρο καναλι) ύστερα επιστρέφει στην πεταλιέρα για να εμπλουτιστεί με τα post εφέ.

 

στο footswitch 10 (που κανονικα ελεγχει το reverb) εγώ του έχω πει να ελέγχει το amp loop, δηλαδή να εναλλάσει προενισχύσεις, genz benz για καθαρό, και έναν ωραιότατο 5150 για καφρίλα. Πρακτικά αλλάζω τα "κανάλια" έτσι.

 

λοιπά εφέ όπως delay, chorus, compressor, dist pedal, μπαινοβγαίνουν κανονικά απο τα footswitch 6-9, ενώ ένα Boss SD-1 808 mod περιμένει στο pedal loop (με δικό του ξεχωριστό footswitch πάνω στην πεταλιέρα) έτοιμο να μπουστάρει σε ένταση και να δώσει λίγα πρίμα!

 

 

όλα αυτά σε ένα preset.

 

το μεγαλείο της πεταλιέρας! ;D

 

 

EDIT: να και 2 φωτογραφιες απο το νεο μου rig ;)

DSCF2830.thumb.JPG.6888a9af150edfe2b9c81f6365f65b87.JPG

DSCF2831.thumb.JPG.c08be16ee2ba3ec1191ddb3478c2a4bf.JPG

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα χασει πολλα χρονια την εμπιστοσυνη μου στις πεταλιερες...αλλα πλεον με τις digitech την ξανακερδισα καθως για μενα η συνεργασια που πετυχαινουν με αναλογικο εξοπλισμο-ενισχυτες-πολυεφφε-etc ειναι κατι φαινομενικο για τα δεδομενα της αγορας...και γω το gsp το πηρα γιατι ηξερα οτι θα συνεργαστει αψογα με τον ηδη υπαρχων εξοπλισμο μου αλλα θα ειναι και απο μονο του μια αλλη οντοτητα...δε σας κανει εντυπωση που το gsp δεν εχει input meters μπροστα? αυτο οφειλεται στα πολυ καλα chip που δεν τους νοιαζει ποσο ζεστο σημα θα βρουν γιατι μπορουν να το διαχειριστουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα χασει πολλα χρονια την εμπιστοσυνη μου στις πεταλιερες...αλλα πλεον με τις digitech την ξανακερδισα καθως για μενα η συνεργασια που πετυχαινουν με αναλογικο εξοπλισμο-ενισχυτες-πολυεφφε-etc ειναι κατι φαινομενικο για τα δεδομενα της αγορας...

+1000000000000000 ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΡΑΚΛΗ ισως κανω καποια βλακεια αλλα δεν μπορω να βρω τον ηχο που εχεις ανεβασει... εχω καταλαβει κατι λαθος ? παντως το δοκιμασα κι εγω... εβαλα μια παντοφλα μπροστα απο την rp και απογειωθηκε... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΡΑΚΛΗ ισως κανω καποια βλακεια αλλα δεν μπορω να βρω τον ηχο που εχεις ανεβασει... εχω καταλαβει κατι λαθος ? παντως το δοκιμασα κι εγω... εβαλα μια παντοφλα μπροστα απο την rp και απογειωθηκε... ;D ;D

 

έχω ανεβάσει μερικά samples στην σελιδα 54 τα οποία υπάρχουν και στο youtube

 

 

αυτό που περιγράφω πιο πάνω με τον Genz Benz απλά περιγραφή είναι.

Αύριο θα προσπαθησω να κανω ενα βιντεάκι. Δυστυχώς δεν μπορώ να το ηχογραφήσω γιατί στο αποτελεσμα συμβάλλει και ο ενισχυτής ο οποίος αν και έχει line out ωστόσο δεν έχω καρτα ήχου αυτη τη στιγμή σπίτι μου

 

εβαλα μια παντοφλα μπροστα απο την rp και απογειωθηκε... ;D ;D

κάποιοι το λένε παντόφλα, κάποιοι το λένε mojo ;D ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μέχρι στιγμής εντυπώσεις απ'την RP500

Λοιπόν, την σετάρω ακόμα, έχω φτιάξει 5-6 ήχους δοκιμαστικά πάνω στον ενισχυτή μου (Peavey VK212) και μπορώ να πω οτι οι ήχοι είναι πολύ κοντά στα original, σίγουρα δεν είναι original αλλά πολύ κοντά.

 

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο, είναι το Noise Reduction που αν κλείσει τελείως έχει κάποιο θόρυβο ακόμα και με τους HS-3 ή τους EMG, σε άλλη περίπτωση και ενώ ήταν απενεργοποιημένο το NR έκοβε τη νότα χωρίς λόγο σαν να ήταν ανοιχτό κοντά στο 15-25.

Μήπως υπάρχει κάποια γενική ρύθμιση του NR?

 

Επίσης μεγάλη ευκολία είναι το X-Edit Software όπου με αυτό φτιάχνω ήχο στο φτερό.

Πάντος αυτό που παρατήρησα, είναι οτι το MXR Zakk Wylde που είχα και στην TL SE, δεν θα βγει απ'το live rig μου, μιας και βοηθάει σαν booster πάααρα πολύ.

 

Πολύ καλά απ'τα εφφέ είναι το Lexicon Reverb (απλά απίστευτο),

το Tube Screamer,

το analog delay,

το 8ctavia και το Wah.

Απο ενισχυτές ο Plexi Lead και ο Rectifier είναι κορυφαίοι απο πλευράς "γκάζι", τους καθαρούς τους ψάχνω ακόμα, οπότε δεν έχω πλήρη άποψη γι'αυτούς.

Πολύ καλή είναι και η Dread acoustic, που ήδη μπήκε ένας ήχος στο bank που θα χρησημοποιώ.

 

Αυτά προς το παρόν, θα επανέλθω μόλις τσεκάρω και τα υπόλοιπα.

 

Θα ηχογραφήσω και δείγμα (direct απ'το USB & απο τον ενισχυτή) μόλις μου το επιτρέψει ο χρόνος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα καποτε και εγω τζιτζιtech... :)

 

πηγα μετα σε boss....

 

τωρα ειμαι στη vox...και imho δεν υπαρχει καλητερη πεταλιερα απο την SE...και μαλλον δεν θα υπαρξει ever....

 

ΑΛΛΑ...

 

εαν καποτε ξαναγυριζα στον digi κοσμο θα επερνα αυτο

 

 

ξερω πως το youtube δεν κανει να βγαζει καποιος συμπερασματα...αλλα παλι imho δεν υπαρχει λογος για καποιον που στοχευει για ρακ να παει στο GSP1101...

 

(γνωμη μου ετσι??  ;D )

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα καποτε και εγω τζιτζιtech... :)

 

πηγα μετα σε boss....

 

τωρα ειμαι στη vox...και imho δεν υπαρχει καλητερη πεταλιερα απο την SE...και μαλλον δεν θα υπαρξει ever....

 

ΑΛΛΑ...

 

εαν καποτε ξαναγυριζα στον digi κοσμο θα επερνα αυτο

 

 

ξερω πως το youtube δεν κανει να βγαζει καποιος συμπερασματα...αλλα παλι imho δεν υπαρχει λογος για καποιον που στοχευει για ρακ να παει στο GSP1101...

 

(γνωμη μου ετσι??  ;D )

 

 

δεν μας ειπες την τιμη του ομως ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου