Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να είσαι  σίγουρος, ότι γραφτεί θα ανέβει.

περιμενουμε γνωμες ,εντυπωσεις κλπ......................καλοριζικη ;)...να θυμασαι οτι εχει απο μονη της πολλα μεσαια...οποτε κοψε κατι απο eq

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα εκεί που καθόμουν σκέφτηκα οτι τόσο καιρό δεν αξιώθηκα να ανεβάσω κι εγώ κανένα κλιπάκι για την rp1000 ;D

 

σύνδεσα λοιπόν την πεταλιέρα με το καλώδιο USB στο PC, για μόνιτορ συνδεσα τα ηχεία του PC στο output (θεση mix) και άνοιξα το Ardour για ηχογράφηση.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!

1) οι 5 ήχοι που χρησιμοποιώ ήταν φτιαγμένοι για χρήση στο input ενισχυτή, χωρις προσομοιώσεις καμπίνας, και το output switch στο 1/4" amp. Για την ηχογράφηση απλά τους αντέγραψα σε μια άλλη μπάνκα και απλά τους έβαλα προσομοιώσεις καμπίνας, στον καθένα αυτή που μου ταίριαζε περισσότερο, χωρις πολλά-πολλά ψαξίματα. Κατα συνέπεια, το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι και καλύτερο, με πιο πολύ ψάξιμο.

2) (ως συνήθως) δεν είχα ετοιμάσει κάτι για το "ντεμο" επομένως παίζω όλο τα ίδια και τα ίδια και κάνω πολλά λάθη, με συγχωρείτε για αυτό.

 

 

Λεπτομέρεις για το κλιπάκι τώρα...

-Όπως είπα παίζω με 5 ήχους, 5 "ντεμο" κλιπς μεταξύ των οποίων αφήνω ένα σεβαστό κενό (κατά τις γραφές του Longshadow που είχα διαβάσει κάποιου ;D)

-Η κιθάρα είναι η (ποια άλλη?) Schecter C1 classic, ιδανική για true vintage tone και καλή για μεταλ

-Στους περισσότερους ημικαθαρούς ήχους, εχω στο preset και distortion pedal που ενεργοποιώ απο την πάνω σειρα της πεταλιέρας, όπως και reverb, delay, modulation, compressor. Ακούστε προσεκτικά γιατι βάζω/βγαζω διαφορα πάνω απο τον βασικό ήχο

-Προσέξτε και τις αλλαγές μαγνητών. Οι ενισχυτές είναι ρυθμισμένοι με τόσο gain ωστε στις θέσεις του επιλογέα 2,4 (split) που πέφτει το output, να είναι καθαρό και στις θέσεις humbucking να βρωμίζει αισθητά

 

ήχος 1:

Vox AC30 με καμπίνα VNTG4x12 (celestion vintage30) distortion pedal TS808

 

ήχος 2:

Gibson GA40 με καμπινα GBSN1x12 (τη δικια του) distortion pedal ibanez TS9

 

ήχος 3:

fender 57 deluxe με καμπίνα TWIN2x12 (απο blackface twin reverb) distortion fulltone OCD

 

ήχος 4:

Gibson GA40 με καμπίνα BMAN4x10 (απο tweed bassman) distortion pedal TS808

 

ήχος 5:

Carvin Legacy με καμπίνα VNTG4x12 (celestion vintage30) distortion pedal TS808 μονιμα ανοιχτο

 

 

αυτα ;)

 

EDIT-το συνημμένο ήταν αρκετά μεγάλο οπότε αναγκάστηκα να το μετατρέψω απο wav σε mp3 :-[

rp1000_5sounds.mp3

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ήχος 1:

Vox AC30 με καμπίνα VNTG4x12 (celestion vintage30) distortion pedal TS808

πολυ καλος..............μου αρεσε πολυ..........

ήχος 2:

Gibson GA40 με καμπινα GBSN1x12 (τη δικια του) distortion pedal ibanez TS9

μου αρεσε με τον neck μαγνητη,και μου αρεσε οταν εβαλες το ts9 βαλε την καμπινα ΒΜΑΝ4Χ10

ήχος 3:

fender 57 deluxe με καμπίνα TWIN2x12 (απο blackface twin reverb) distortion fulltone OCD

και αυτος με τον neck ητανε ωραιος και με το fulltone εδεσε το γλυκο

 

ήχος 4:

Gibson GA40 με καμπίνα BMAN4x10 (απο tweed bassman) distortion pedal TS808

πιο ωραιος με αυτη τη καμπινα απο το δευτερο.........του ταιριαζει καλυτερα ;)

ήχος 5:

Carvin Legacy με καμπίνα VNTG4x12 (celestion vintage30) distortion pedal TS808 μονιμα ανοιχτο

 

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάω μια πεταλιέρα Digiteh RP500 για όποιον ενδιαφέρεται!!!

 

να πας στις αγγελιες να την πουλήσεις, εδώ είναι θέμα συζητησης ::)  >:(

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καινούργιο το παληκάρι δεν ξέρει.

 

Πήγαινε εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=3948.0

 

Και μετά εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176525.0

 

ή:

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds

Διάλεξε κατηγορία και βάλε αγγελία.

 

 

Καλώς ήλθες.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το demo!!!οχι μονο high gain κτλ.Μαζι και με κανα δυο που κυκλοφορουν στην γυρα πλεον μπορει καποιος να εχεις μια πιο συνολικη για το μηχάνημα.

 

Τωρα αυτο που λειπει ειναι ενα καλο ντεμο με ενισχυτη και τις διαφορες χρησεις του 1000.Δηλαδη και ως προενισχυση και ως απλα πεταλια στον δικο σου ενισχυτη.Δεν ξερω ισως να το εχω ξαναποσταρει εγω η αλλος πιο παλια αλλα ειναι ωραιο ντεμο.Για μενα περιγραφει πολύ ωραια και τον τροπο χρησης του rp.

 

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καινούργιο το παληκάρι δεν ξέρει.

 

μια χαρά ξέρει. Την έχει βάλει στις αγγελίες πολύ πριν απαντήσει εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=42210

 

 

τέλος πάντων, εσύ william δεν θα έπρεπε να ποστάρεις, θα έπρεπε να ηχογραφείς! ;D;D;D

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου