Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

η πεταλιέρα σου είναι η προενίσχυση, αρα το drive πάει πριν.

 

με τα amp/cab κανεις ό,τι θα έκανες και χωρις το πεταλι. σκέψου οτι η πεταλιέρα είναι το preamp, ο ενισχυτής σου power amp, το ηχείο η καμπίνα σου, και το πετάλι... πετάλι!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πρώτες εντυπώσεις από την RP1000:

Εύκολη στη χρήση, πολλοί ήχοι, αρκετά καλοί, τα Presets δεν με τρελλάναν, όμως όσο φτιάχνεις δικους σου αρχίζεις και "φτιάχνεσαι" κι εσύ.

Και αφού έφτιαξα μερικά Presets όπως μου άρεσαν, δοκίμασα λούπες, προενίσχυση κλπ.

Τρώω την φλασσιά και ρυθμίζω το καθαρό του Rivera σαν Τwin Reverb πάω στις προσομοιώσεις και χώνω GA40 με fender 2x10" καμπίνα, ελάχιστο Tape Delay, και λίγο βάθος από ελατήρια Fender ενισχυτή (και λίγο βάθος Rivera)........ Βυσματώνω το μπουζούκι και πάρε ήχο..... Χιώτη, έπαθα πλάκα με το πόσο κοντά ήταν ο ήχος.

Στον ίδιο ήχο ανεβάζω λίγο το Delay, κόβω μεσαία από το Rivera, βάζω Cry Wah -μόνιμα πατημένο- και κόβω Gain από τον προσωμοιωτή, βυσματώνω την EKO και τσακ έχω ήχο Τάκη Σούκα από πανηγύρι  :D  :D  :D  :D  :D.

Στα presets τώρα ο ήχος Gilmour μόνο Gilmour δεν είναι ενώ και ο SRV για να πλησιάσει θέλει να βάλω και το British Muffin' στην λούπα.

Σε γενικές γραμμές είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει από πεταλιέρα....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοριζικη συντροφε...............αμα την ψαξεις κι'αλλο θα φτιαχτεις ακομα περισσοτερο..........περιμενουμε και αλλες εντυπωσεις...αληθεια χρησιμοποιειες amp ή mix με τον ενισχυτη?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κουμπάκι ειλικρινά δεν του έδωσα σημασία.... το άφησα πατημένο όπως ήταν.

Τις καμπίνες τις χρησιμοποιώ ανάλογα με τον ενισχυτή.....

 

Αλήθεια τι κάνει το amp mix ???? (πρίν πάω να το πατήσω σπίτι να ξέρω τι κάνει).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amp ειναι οταν χρησιμοποιεις ενισχυτη για τελικο.....ενω mix οταν χρησιμοποιεις κονσολα......αλλα εμενα μου ακουγεται ωραια στο mix με τον ενισχυτη........ενω στο amp οχι........................για δοκιμασε και τα 2 και πες μας............την γνωμη σου ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ισως ειμαι λάθος αλλα το amp φαντάζομαι ειναι κατι σαν eq ωστε να ακουγεται "κανονικα" μπροστα απο τον ενισχυτη με τις καμπινες και τις προενισχυσεις ενεργοποιημενες.Mix ειναι κανονικα ολα τα σταδια απευθειας σε κονσολα.Εμενα η δικια μου προταση οπως εχω ξαναναφερει ειναι στο mix στη λουπα για τελικο με καμπινες απενεργοποιημενες.Αυτο για τη 500αρα για την 1000αρα τα 4 καλωδια και ιδια χρηση για να εχεις και την προενισχυση του combo σου.Γενικα δεν υπαρχει λογος να εχεις εξοποιωση καμπινας πανω σε καμπινα(εχουν βγει και ωραια πράματα ετσι ομως...) και προενισχυση πανω στην προενισχυση.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικα δεν υπαρχει λογος να εχεις εξοποιωση καμπινας πανω σε καμπινα(εχουν βγει και ωραια πράματα ετσι ομως...) και προενισχυση πανω στην προενισχυση.

 

 

σε αυτο εχεις δικιο και το καταλαβα στο studio που ειχε καμπινα 4χ12 οποτε απενεργοποιησα τις καμπινες και ο ηχος ητανε σουπερ....στο σπιτι ομως με το 1χ12....εγω τις ενεργοποιω και εχω καλυτερα αποτελεσματα.........απο οτι με απενεργοποιημενες............περισσοτερο ογκο.....αλλα εαν εχεις 4χ12 επιβαλλεται να τις εχεις off.................

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου