Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοι χρησιμοποιουν HiFi τελικο ενισχυτη...(οχι κιθαρας δηλαδη)

Εχει ΠΟΛΥ καλα αποτελεσματα με το ART SLA-2...

Εγω (που ακομα το περιμενω γμτ) διαλεξα ενα Rocktron velocity 300...

Τελικος κιθαρας και οχι HiFi αλλα ειχε φοβερα αποτελεσματα με την RP1000...

Περιμενω τα ιδια και καλυτερα με το GSP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγω παλι οσο και αν πειραζω τους mesa boogie δεν μπορω να βγαλω καλο ηχο... εστω και οταν παιζω με ακουστικα παλι δεν ακουγεται ωραια... δηλαδη η παραμορφωση που βγαζουν ειναι πολυ λιγη... για σολο ψιλολενε , για ρυθμηκα ομως μπουκωνουν πολυ χωρις να εχουν γκαζια ιδιαιτερα... οταν παλι χαμηλωσεις το γκειν τοτε δεν μπορεις να παιξεις μεταλ...οποτε καταφευγω στο να βοηθησω το σημα βαζοντας και καποιο πεταλακι distortion της ρπ... τοτε ομως δεν παιζω με μεσα μπουγκι αλλα με ενα κραμα περιεργο... εχει κανεις καμια καλη ρυθμηση για μεταλ με μεσα μπουκι ? και τελος οποιος εχει προσεγγισει ηχο πετρουτσι απο εποχες awake , metropolis 1 κτλ ας το ποσταρει παρακαλω... θενκ γιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι χρησιμοποιουν HiFi τελικο ενισχυτη...(οχι κιθαρας δηλαδη)

Εχει ΠΟΛΥ καλα αποτελεσματα με το ART SLA-2...

Εγω (που ακομα το περιμενω γμτ) διαλεξα ενα Rocktron velocity 300...

Τελικος κιθαρας και οχι HiFi αλλα ειχε φοβερα αποτελεσματα με την RP1000...

Περιμενω τα ιδια και καλυτερα με το GSP...

 

Μόλις σου έρθει το GSP να μας ενημερώσεις για να προχωρήσουμε στα περαιτέρω.  8)

 

Ένας ακόμα ενδιαφέρον τελικός είναι ο Rockit της Brunetti, πιο ακριβός βέβαια (αλλά τον βρίσκεις στο ebay), με "υβριδική" τεχνολογία. Το πρόβλημά του είναι ότι σε bridged διαμόρφωση, βγάζει μόνο 16Ω.  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θελω να κανω τωρα ειναι να προγραμματισω μερικα set up αναλογα με τις  αναγκες που παρουσιαζονται...με αποκορυφωμα το εξης: βρωμικα: crate + gsp ( effects)

καθαρα: gsp (tone + effects) η και το αντιστροφο...δεν εχω καταληξει....απλά ειμαι λιγο μπερδεμενος για το ποιο set up πρεπει να επιλεξω...το 6 η το 7 ( δειτε σελ 17-18 στο pdf manual)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θελω να κανω τωρα ειναι να προγραμματισω μερικα set up αναλογα με τις  αναγκες που παρουσιαζονται...με αποκορυφωμα το εξης: βρωμικα: crate + gsp ( effects)

καθαρα: gsp (tone + effects) η και το αντιστροφο...δεν εχω καταληξει....απλά ειμαι λιγο μπερδεμενος για το ποιο set up πρεπει να επιλεξω...το 6 η το 7 ( δειτε σελ 17-18 στο pdf manual)

 

1) XLR outs στον τελικό (Marshall) με cab sim (έτσι κι'αλλιώς δεν βγαίνει στα XLR)

 

2) External Preamp επιλογή και σύνδεση 4CM στον Crate (είτε μόνιμα, είτε ανά preset). Εδώ έχει μια επιλογή που δεν ενεργοποιείται μέσω X-Edit, να στείλεις μόνο "Distortion" στο input του ενισχυτή (δηλ. να μην πηγαίνει το amp sim). Σε κάθε περίπτωση βγάζεις τις καμπίνες και ρυθμίζεις ανάλογα αν είναι parallel ή serial το loop.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες για όλα αυτά έχει στο release notes του C48.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xlr outs στο τελικο? ο τελικος δεν δεχεται τετοια καλωδια...μονο με τα line outs μπορει να συνδεθει...και στα line out μπορεις να εχεις ειτε direct ειτε σημα με cab sims...νομιζω οτι αυτο που θελω να κανω ειναι το set up 7 αλλα εκει μου φαινεται οτι ο τελικος δε βρισκει χρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xlr outs στο τελικο? ο τελικος δεν δεχεται τετοια καλωδια...μονο με τα line outs μπορει να συνδεθει...και στα line out μπορεις να εχεις ειτε direct ειτε σημα με cab sims...νομιζω οτι αυτο που θελω να κανω ειναι το set up 7 αλλα εκει μου φαινεται οτι ο τελικος δε βρισκει χρηση...

 

Θα βάλεις adaptors. Αυτό που περιγράφω είναι σύστημα με ΔΥΟ ηχεία και δύο ενισχυτές (ώστε στον έναν να έχεις, μόνιμα, το πλήρες preset και στον άλλο την προενίσχυση του Crate χωρίς cab sims). Αντίστοιχα (σε live) θα μπορούσες να στέλνεις την πρώτη αλυσίδα στην κονσόλα. Εκτός αν δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να κάνεις... Πάντως με τον ενισχυτή μόνο (Crate) είναι το 7 όντως το setup.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι ενα ειδος πατεντας αυτο που περιγραφεις....βλεπωντας ξανα το setup 6 πιθανολογω οτι μπορω να χρησιμοποιησω το preamp tou crate και μονο...( δεν χρειαζεται να ειναι συνδεμενος με ηχειο)..αυτο που δεν ξερω ειναι κατα ποσο το line out tou crate μεταφερει σωστα αυτο που ακουγεται οταν ο ενισχυτης δουλευει κανονικα...(ελπιζω να καταλαβες τι εννοω) και ποσο θα οφεληθει περνωντας απο τον τελικο ( marshall)

πωπω σε βαθεια νερα κολυμπαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι ενα ειδος πατεντας αυτο που περιγραφεις....βλεπωντας ξανα το setup 6 πιθανολογω οτι μπορω να χρησιμοποιησω το preamp tou crate και μονο...( δεν χρειαζεται να ειναι συνδεμενος με ηχειο)..αυτο που δεν ξερω ειναι κατα ποσο το line out tou crate μεταφερει σωστα αυτο που ακουγεται οταν ο ενισχυτης δουλευει κανονικα...(ελπιζω να καταλαβες τι εννοω) και ποσο θα οφεληθει περνωντας απο τον τελικο ( marshall)

πωπω σε βαθεια νερα κολυμπαμε...

 

Ναι, κατάλαβα τι λες...

 

Ο Crate πάντως ΠΡΕΠΕΙ να είναι συνδεδεμένος με την καμπίνα! Εκτός αν έχει κάποιο load box ενσωματωμένο (στο line out του?). Στον Univalve μου που έχει θα το δοκιμάσω αυτό που περιγράφεις σύντομα (Input->Line Out).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου