Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πλεον ναι εκει αποδισει το 80%...το 100% θα το επαιρνα εαν ειχα εναν λαμπατο τελικο σκετο με καμπινα αλλα δεν με χαλαει καθολου

 

αν την συνδέσεις κατευεθείαν στην προενίσχυση του ενισχυτη σου με όλα τα tone στις 12:00 έχει διαφορά σε σχέση με τη συνδεση στον τελικό?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αν την συνδέσεις κατευεθείαν στην προενίσχυση του ενισχυτη σου με όλα τα tone στις 12:00 έχει διαφορά σε σχέση με τη συνδεση στον τελικό?

 

αρκετη και παντα εξαρταται τι ενισχυτη εχεις.....ο δικος σου που ειναι τσιτα στα πριμα δυστυχως τα περναει αυτα στον ηχο...................ο ηχος που ακουσες στο βιντεο σου αρεσε καθολου οσο μπορεσες να ακουσεις?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ απο ό,τι κατάλαβα είναι αρκετά διαφορετικός απο αυτό που θέλω να φτιάξω οπότε δε ξερω αν ειναι το κινητό, η πεταλιερα, ο ενισχυτής ή οι ρυθμίσεις

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ απο ό,τι κατάλαβα είναι αρκετά διαφορετικός απο αυτό που θέλω να φτιάξω οπότε δε ξερω αν ειναι το κινητό, η πεταλιερα, ο ενισχυτής ή οι ρυθμίσεις

 

 

σε ρωταω γιατι μπορει οντως να μην κανει για εσενα η πεταλιερα...υπαρχει και αυτη η περιπτωση......κοιτα απο το κινητο δεν ειναι 100% αυτο που ακους απο κοντα...αλλα απο κοντα εμενα αυτος ο χηος μου αρεσει παααααααααααρα πολυ....ειναι αυτο που εψαχνα.....αλλα μου κανει εντυπωση να μην μπορεις να φτιαξεις τον ηχο σου τι να πω?εχει πολυ καλη προσομειωση το μηχανημα........

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει πολυ καλη προσομειωση το μηχανημα........

 

πάντως αυτό που ακούω εγώ όταν τη βάζω μπροστά στον ενισχυτή δεν είναι καθόλου καλή προσομοίωση, σε σχέση πάντα με την tonelab που την ξέρω.

 

Γι'αυτό σας ρωτάω, να έχω ελπίδες οτι σε τελικό θα ακούγεται πολυ καλύτερα.

 

 

Πάντως, απο άποψης features στις προσομοιώσεις ενισχυτών πιστεύω οτι είναι πολύ πίσω σε σχέση με την tonelab..

Δεν έχει προσομοίωση του power amp στους ενισχυτες

Δεν έχει presence control

Δεν έχει προσομοίωση παραμορφωσης (χαζομάρα ειπα, εννοουσα "reactive load" όπως αναφέρεται στο σαιτ της βοξ) ηχείου

 

και κάποιοι σούπερ καθαροί ενισχυτές στην rp βρωμίζουν απο το gain 10/100

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αυτό που ακούω εγώ όταν τη βάζω μπροστά στον ενισχυτή δεν είναι καθόλου καλή προσομοίωση, σε σχέση πάντα με την tonelab που την ξέρω.

 

Γι'αυτό σας ρωτάω, να έχω ελπίδες οτι σε τελικό θα ακούγεται πολυ καλύτερα.

 

 

Πάντως, απο άποψης features στις προσομοιώσεις ενισχυτών πιστεύω οτι είναι πολύ πίσω σε σχέση με την tonelab..

Δεν έχει προσομοίωση του power amp στους ενισχυτες

Δεν έχει presence control

Δεν έχει προσομοίωση παραμορφωσης (χαζομάρα ειπα, εννοουσα "reactive load" όπως αναφέρεται στο σαιτ της βοξ) ηχείου

 

και κάποιοι σούπερ καθαροί ενισχυτές στην rp βρωμίζουν απο το gain 10/100

 

 

 

τοτε μαλλον δεν κανει για εσενα το μηχανημα....και μαλλον κανει η tonelab. Για εμενα μην μπεις στον κοπο να παρεις τελικο κλπ...αφου δεν σε ικανοποιει καθολου.....με αυτον τον ενισχυτη που εχεις μαλλον δεν θα σε ικανοποιησει και με τελικο κλπ.Παντως επειδη ειχα tonelab ειδικα σε κατι προσομειωσεις mesa boogie κλπ...δεν υπαρχει συγκριση και απο οτι γραφουνε και καποια αλλα παιδια παραπανω μαλλον εχουνε την ιδια γνωμη με μενα.Η τονελαβ ειχε καποια μοντελα καθαρα αρκετα καλα δεν διαφωνω αλλα στα high gain για εμενα δεν ητανε του γουστου μου......τι να σου πω.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποψη μου για να μην γινει πολεμος περι tonelab για αλλη μια φορα ειναι οτι βγαζει ηχο αλλα οι προσωμοιωσεις ειναι για φαπες....ειχα και mesa και ξερω πως ειναι...απο εκει και περα μου φαινονται ζεστα καποια εφφε σε σχεση με το nova system που ειχα αλλα μεχρι εκει...

 

reverb,delay,tremolo, μου αρεσαν πολυ...αλλα για βιντατζ καταστασεις...δεν  μου αρεσαν chorus,fuzz,comp,od,,,,αλλα ολα αυτα ειναι σχετικα γιατι αν ασχοληθεις στο τελος βγαζεις ηχο...απλα με πρωτο ακουσμα δεν σου κανουν κλικ αλλα με τον καιρο καταφερα να βγαλω πολυ ωραια drives και fuzz κι ας μου φανηκαν τραγικα την πρωτη φορα...αποψη μου οτι και να εχεις αν το ψαξεις ηχο θα βγαλεις...

 

το gsp για μενα ειναι αλλη φαση...ειναι η γρηγορη και ετοιματζιδικη λυση για μεταλ καταστασεις οπως ειπα και πριν βλεπε petrucci,vai,satriani,malmsteen που αν δεν βαλουν το χερακι τους ενα καρο ανθρωποι ηχοληπτες και μη καθως και οι ιδιοι οι μουσικοι δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλεις ηχο τους...ειχα και mesa boogie με ενα καρο πεταλακια,εχω φεντερ μαλμστιν,πλεξι,και ενα καρο πεταλια αλλα οι μικροφωνισμοι πανε συννεφο...δεν ειναι τυχαιο παντως πως σε καθε στουντιο πολλων γνωστων μουσικων υπαρχουν δεκαδες ρακιερες...αλλιως δεν βγαινει σουπερ ηχος με πολλα μπιμπλικια απο εφφε και αυτοι χρησιμοποιουν ενα καρο...ειναι και παιχταραδες δεν λεω

 

κοιταγα πριν καιρο βιντεακι με tipton αν θυμαμαι καλα και ειναι στο στουντιο και παιζει καρφι σε λαμπα με ενα λεσπολι το σολο του touch of evil...απλα τραγικο σαν να το επαιζε μαθητουδι που μολις το ειχε μαθει...οπως και να χει το μεταλ θελει το κατι παραπανω...

 

οταν ομως μιλαμε για srv,dire straits,rory gallagher,hendrix, το καρφι στον ενισχυτη με 1-2 πεταλακια ειναι απολαυση...τουλαχιστον εγω οταν παιζω σε λαμπα μπλουζ-ροκ θελω να παιζω καρφι αντε 1booster για το κατι παραπανω...

 

και τελικα κραταω για αλλη μια εβδομαδα την tonelab να την συγκρινω με το gsp και αν δω οτι της ριχνει στ αυτια που πολυ το φοβαμαι θα την δωσω...η θα την κρατησω για τον καθαρο ενισχυτη μου...

 

καλη φαση και η πεταλιερα που κολλαει με το gsp αλλα αν το δωσεις αργοτερα θα σου μεινει εκτος αν βγαλει κατι αλλο η digitech και ειναι συμβατη...

 

ασχετο απο κανενα preamp τι προτεινετε?

 

μολις ανακαλυψα τα ρακ και εχω λαλησει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου