Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεβάζω μερικά patches για το GSP. Το Van Halen είναι βασισμένο σε ένα που βρήκα στο forum της Digitech (στο οποίο υπάρχουν πολλά, για διάφορα γούστα).

 

 

Είναι με το C48 firmware!!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Nα κανω μια ερωτηση γιατι αδυνατω να καταλαβω κατι...σε αυτη τη ρημαδα την 1000ρα ή την 500ρα πειτε μου ενα λογο γιατι δε βαζουν ενα drum machine οπως στα πιο μικρα μοντελα; Λογω κοστους; Ποιο κοστος; Πραγματικα ειναι κριμα τετοιες πεταλιερες (και οχι μονο οι συγκεκριμενες digitech) να μην εχουν ενα drum machine. Και η Zoom ακομα μονο στις μικρες βαζει drum machine. Δηλαδη πραγματικα αν ή 1000ρα ή η 500ρα ειχε ενα drum machine θα εδινα το pod x3 live και θα επαιρνα μια τετοια στο χαλαρο μονο και μονο για αυτο, μιας και σε high gain φασεις που θελω μια πεταλιερα ειναι σχεδον ιδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν σήμερα παιδεύτηκα πολλή ώρα και κατάφερα να φτιάξω μερικούς πολύ καλούς ήχους, 3 high gain και 2 με ελαφρό drive που μπορώ να πατήσω και ένα overdrive για boost/sustain/shape

 

το ωραίο στην 1000 είναι οτι απο ένα κοινό "κορμό" μπορείς να έχεις πρόσβαση σε ήχους αρκετά διαφορετικούς, όχι μόνο χάρη στο pedalboard mode αλλά και επειδή μπορείς να εναλλάσσεις μεταξύ 2 τιμών της ίδιας παραμέτρου στα footswitch 6-10. Πχ ενας ήχος που απλα έχει λίγο ριβερμπ μπορεί αμέσως να γίνει full surf. Ενα διακριτικό overdive μπορει να γίνει δυνατο volume boost κλπ.

 

 

 

το μόνο που με στεναχωρεί είναι που δεν προσομοιώνει το power amp section των ενισχυτών.

Σήμερα ανακάλυψα οτι εκτός απο τα gain και volume στη γραμμή amp/cab, υπάρχει και μια παράμετρος "preset volume" στη γραμμή του wah που ελέγχει το output του preset.

Ξέρει κανείς ποια η χρησιμότητά της? Αν υπάρχει ξεχωριστό "preset volume" τότε τι ρόλο βαράει το "level" στους ενισχυτες?

Από τις δοκιμές που έκανα, κανένας ενισχυτής δε βρόμισε βάζοντας το "level" του στο τέρμα. Βρομίζουν όλοι μόνο με το "gain" και μάλιστα ορισμένοι καθαροί ενισχυτές βρομίζουν ΠΑΡΑ πολυ νωρίς.

 

Ας μου εξηγήσει κάποιος αν έχει καταλάβει τη σημασία του "level" και "preset level" και ας επιβεβαιώσει αν όντως δεν υπάρχει προσομοίωση του power amp.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει ξεχωριστό "preset volume" τότε τι ρόλο βαράει το "level" στους ενισχυτες?

 

 

χμμ από ό,τι φαίνεται το level των ενισχυτών υπάρχει απλά για να συσχετίζεται με το level των overdrive πεταλιων ωστε σε μια αλυσίδα όταν ενεργοποιείς το overdrive να έχεις τη διαφορά έντασης που θελεις.

 

το preset volume φαίνεται πως ανεβάζει το volume ΟΛΗΣ της αλυσιδας κρατώντας σταθερές τις αναλογίες.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν σήμερα παιδεύτηκα πολλή ώρα και κατάφερα να φτιάξω μερικούς πολύ καλούς ήχους, 3 high gain και 2 με ελαφρό drive που μπορώ να πατήσω και ένα overdrive για boost/sustain/shape

 

εγω πιστευω οτι σε λιγες μερες μολις την ψαξεις λιγο ακομα και πειραματιστεις.......θα αλλαξεις εντελως γνωμη απο την αρχικη σου απογοητευση........ ;)

 

 

 

Ας μου εξηγήσει κάποιος αν έχει καταλάβει τη σημασία του "level" και "preset level" και ας επιβεβαιώσει αν όντως δεν υπάρχει προσομοίωση του power amp.

ναι απο οσο εχω αντιληφθει δεν προσομειωνει το power amp.....εαν θελεις μια συμβουλη μη βαζεις πολυ ψηλα το gain.......στα high gain μοντελα.......βαλτο περιπου μεχρι το 80.........επισης το eq. ρυθμισε το με τα εξης περιπου...

low level:1 εως 3

freq:μεχρι 810

 

middle:0-1-2

freq:4000

 

high level :1-2

 

 

και δοκιμασε στο return του ενισχυτη σου με το mixer ετσι θα γλιτωσεις τα ενοχλητικα πριμα του blues deluxe πιστευω θα βγαλεις πολυ καλο ηχο....... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κανω μια ερωτηση γιατι αδυνατω να καταλαβω κατι...σε αυτη τη ρημαδα την 1000ρα ή την 500ρα πειτε μου ενα λογο γιατι δε βαζουν ενα drum machine οπως στα πιο μικρα μοντελα; Λογω κοστους; Ποιο κοστος; Πραγματικα ειναι κριμα τετοιες πεταλιερες (και οχι μονο οι συγκεκριμενες digitech) να μην εχουν ενα drum machine. Και η Zoom ακομα μονο στις μικρες βαζει drum machine. Δηλαδη πραγματικα αν ή 1000ρα ή η 500ρα ειχε ενα drum machine θα εδινα το pod x3 live και θα επαιρνα μια τετοια στο χαλαρο μονο και μονο για αυτο, μιας και σε high gain φασεις που θελω μια πεταλιερα ειναι σχεδον ιδιες.

 

Κανεις να ριξει εστω και μια ιδεα; Mε τρωει πολυ αυτο (το ξυνω αλλα δε φευγει το ρημαδι ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι οτι για να χειριστεις ενα drum machine χρειαζονται μερικα κουμπια παραπανω....δηλαδη μεγαλυτερο σασι...ισως θα εδιχνε ποιο ασχημο στο ματι...χααχαχ...

το looper ειναι καλη περιπτωση παντως...κριμα που δεν υπαρχει στο gsp...

 

επισης για τα παιδια που αναζητουσαν patches του gsp:

ολοκληρο backup file

http://singtall.tripod.com/id1.html      ολοκληρο backup επισης...αυτο χρησιμοποιω προς το παρων...

 

αν δε θελετε να χασετε τα δικα σας patches..καντε backup  πριν φορτωσετε τα αλλα δεδομενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις να ριξει εστω και μια ιδεα; Mε τρωει πολυ αυτο (το ξυνω αλλα δε φευγει το ρημαδι ;D)

 

Δεν καταλαβαίνω τι σε τρώει. Το GSP είναι ένα επαγγελματικό εργαλείο, τι δουλειά έχει το drum machine?  ???

 

Κατανοώ ότι είναι ένα καλό feature για μελέτη, κλπ (εγώ χρησιμοποιώ για μαθήματα ένα μικρό Zoom που έχει τέτοια δυνατότητα), αλλά ως εκεί. Δεν έχει καμμία θέση σε τέτοια μηχανήματα κατά τη γνώμη μου. Για μικρά all-in-one πολυεφφέ ή φτηνά για μελέτη πάω πάσο.

 

Ο looper επίσης με αφήνει (προσωπικά) αδιάφορο, αλλά δεν θα ήταν άσχημο να τον προσθέσουν στην επόμενη έκδοση firmware του GSP (μιας και υπάρχει στα RP500/1000).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο looper επίσης με αφήνει (προσωπικά) αδιάφορο, αλλά δεν θα ήταν άσχημο να τον προσθέσουν στην επόμενη έκδοση firmware του GSP (μιας και υπάρχει στα RP500/1000).

 

εγω βασικα ποτε δεν καταλαβα γιατι εχουνε ολα αυτα σε καποια πεταλιερα.....μου ειναι παντελως αδιαφορα και αυτα και τα reverse delay ,whammy, και ολα αυτα τα διαστημικα που εχουνε επανω.......ρε γκαζια θελουμε καλα......ενα chorus-flanger-phaser(δεν το χρησιμοποιω καθολου τεσπα) καλο,delay καλο........ενα αντε 2 το πολυ και ενα wah-wah.....κιθαρα παιζουμε οχι πληκτρα.......γκαζια ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..................

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γκαζια θελουμε καλα......ενα chorus-flanger-phaser(δεν το χρησιμοποιω καθολου τεσπα) καλο,delay καλο........ενα αντε 2 το πολυ και ενα wah-wah.....κιθαρα παιζουμε οχι πληκτρα.......γκαζια ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..................

 

Αντώνη παιδί μου, πάλι ξέχασες να πάρεις το κόκκινο χαπάκι το πρωί?

 

;D ;D ;D ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου