Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί στην Ελλάδα!!??


O_Menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ζεις από τη μουσική πρέπει να βρεις ανθρώπους να πληρώνουν χρήματα, έμμεσα ή άμεσα, για να σε ακούνε

 

Ο Σκαντζος ειπε μια μεγαλη αληθεια,παρα πολυ σωστος.

 

γ. Σεσσιονας

 

Φιλε Νικο δεν νομιζω οτι μπορεις να βγαλεις λεφτα ως σεσσιονας στην Ελλαδα και δεν γνωριζω κανεναν που το κανει και αυτο ειναι αμεση απορροια των μειωμενων εσοδων της δισκογραφιας γενικα.

 

δ. Live

 

Το λαιβ εχει λεφτα με την προυποθεση οτι παιζεις διασκευες και εχεις στανταρ δουλεια.Το αναφερω αυτο γιατι το να βγαλεις 1,2 η 5 φορες κανα 200 επειδη ηρθαν να σε δουν οι φιλοι και οι γνωστοι σου δεν ειναι λεφτα και οποιος εχει μιλησει με καταστηματαρχες και εχει ακουσει τη φραση ''ποσο κοσμο θα μου φερεις'' ξερει καλα τι εννοω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νικόλα είμαι σίγουρος πως αμα ξαναδιαβάσεις το ποστ σου μετά από 2-3 μέρες δε θα σ'αρέσει ουτε σένα  :(

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα είμαι σίγουρος πως αμα ξαναδιαβάσεις το ποστ σου μετά από 2-3 μέρες δε θα σ'αρέσει ουτε σένα  :(

+1

 

Και επειδή τα ανδρικά αναπαραγωγικά όργανα είναι κάτι το οποίο θεωρώ ότι όλοι γνωρίζουμε, έκανα ένα μικρό edit στα posts που κατ' επανάληψη μας θύμιζαν την αγοραία ονομασία τους. Λίγο προσοχή στις εκφράσεις μας παρακαλώ, merci.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλεξε ένα επάγγελμα που σου αρέσει και δεν θα ξαναχρειαστεί να δουλέψεις στη ζωή σου.

Κομφούκιος

 

 

Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

 

 

Για να κάνεις καριέρα, πρέπει να φοράς όλο γκρίζα, να είσαι πάντα στη σκιά, να μη δείχνεις πρωτοβουλία.

Ταλεϋράνδος

 

 

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Αλβέρτος Αϊνστάιν

 

 

Μουσική κατά το δείπνο είναι προσβολή, τόσο για το μάγειρα, όσο και για τον βιολονίστα.

G. K. Chesterton

 

 

Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς.

Henry Ford

 

 

Συχνά είναι πιο ασφαλές να είσαι αλυσοδεμένος από το να είσαι ελεύθερος.

Franz Kafka

 

 

Κανένα μεγάλο έργο δεν έχει γίνει από διστακτικούς που ψάχνουν σιγουριά.

George Eliot

 

 

Δεν υπάρχει σιγουριά σ’ αυτόν τον κόσμο. Υπάρχουν μόνο ευκαιρίες.

Douglas McArthur

 

 

Η σιγουριά είναι ένας ψεύτικος θεός. Αν αρχίσεις να κάνεις θυσίες σ' αυτόν, χάθηκες.

Paul Bowles

 

 

Αν θέλεις εγγύηση, αγόρασε μια τοστιέρα.

Clint Eastwood

 

 

Οι άνθρωποι θέλουν να μάθουν να κολυμπούν και ταυτόχρονα να κρατούν τα πόδια τους στο έδαφος.

Marcel Proust

 

 

Αφήστε σας παρακαλώ το μέλλον να εξακολουθεί να κοιμάται όπως οφείλει. Γιατί αν κάποιος το ξυπνήσει πριν την ώρα του, τότε θα αποκοιμηθεί το παρόν του.

Franz Kafka

 

 

 

Δεξιότερα Κουροπάτκιν.

Τίτλοι ελληνικών εφημερίδων με "οδηγίες" (!) προς τους Ρώσους για τους σωστούς ελιγμούς κατά τον Ρωσοϊαπωνικό πόλεμο.

 

 

;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπν Μενελαε,ακου και τον παππου... ;D ;D

 

Λοιπον σαν μουσικος (με την ΕΥΡΥΤΑΤΗ εννοια του ορου) ΜΠΟΡΕΙΣ να ζησεις στην Ελλαδα κανοντας τα παρακατω

 

1.Σεσιονιλικια live & στουντιο

 

Πρεπει να εισαι ΠΟΛΥ καλος στο οργανο σου και να εισαι & ΑΣΣΟΣ στις δημοσιες σχεσεις....ε...συγνωμη ηθελα να πω πρεπει να εισαι & ΑΣΣΟΣ στις δημοσιες σχεσεις & ΠΟΛΥ καλος στο οργανο σου.Αν θελεις να δουλεψεις στις μεγαλες πιστες (οπου ειναι και τα σοβαρα φραγκα) πρεπει να ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ εξαιρετικα παρτιτουρες (χωρις αυτο το προσον απλα ΞΕΧΝΑ το)  

 

Θα πρεπει να εισαι παντα πολυ κοντα στο "μεγαλο ονομα" που θα ειναι ουσιαστικα και το αφεντικο σου και να εισαι προετοιμασμενος για μεγαλα διαστηματα ανεργιας αν αποφασισει να σε "διωξει" (η απλα να ξεκουραστει για λιγο καιρο)

 

Επισης θα πρεπει να κανεις και μερικες.... επικυψεις στους γνωστους μαεστρους της νυχτας για να σε εχουν "υποψιν" τους αν σκασει καποιο "τυχερο" (εξτραδακια τα λεμε)

 

Αν μπορεις να κανεις τα παραπανω τοτε λεφτα θα βγαλεις και μαλιστα ΠΟΛΛΑ.

 

2.Μαθηματα

 

-Ιδιαιτερα:Αν εχεις καλο κυκλο και γνωριμιες (& φυσικα γνωριζεις και το οργανο σου) μπορεις να βγαλεις αρκετα χρηματα,γνωριζω αρκετους κιθαριστες που ζουν απο μαθηματα,βεβαια και εδω θα πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να αντιμετωπισεις την "εποχικοτητα" της δουλειας αυτης.

 

-Nα γινεις δασκαλος μουσικης σε σχολειο

 

3.Συνθεση

 

Αν γραφεις ΠΟΛΥ  καλα λαϊκα ή εντεχνα τραγουδια και τωρα τελευταια "ποπ" ;D (τα υπολοιπα ειδη απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στην Ελλαδα τουλαχιστον απο βιοποριστικη αποψη) και εχεις ΤΡΟΜΕΡΕΣ δημοσιες σχεσεις,οντως μπορεις να βγαλεις αρκετα χρηματα,δυστυχως ομως πλεον μονο απο την ΑΕΠΙ & απο τα ποσοστα στα μεροκαμματα των τραγουδιστων που θα λενε τα χιτ σου,ο ανταγωνισμος ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ και "δυστυχως" στην Ελλαδα υπαρχουν ΔΕΚΑΔΕΣ εκπληκτικα ταλαντουχοι συνθετες σε αυτα τα ειδη οποτε πρεπει να εισαι πραγματικα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ (α,αυτο ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ δυστυχως),φυσικα για να βγαζεις σοβαρα χρηματα θα πρεπει να γραφεις ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ (αλλοιως θα σου παιρνει τα μισα ο στιχουργος).

Επισης θα πρεπει να πηγαινεις μονος σου να βρισκεις τους τραγουδιστες στα κεντρα για να παρουν τα τραγουδια σου οποτε ετοιμασου για πολυ παρακαλητο και ξενυχτι

 

4.Διαφημηση

 

Αν μπορεσεις να μπεις στο πολυ καλα αυτο οχυρωμενο κυκλωμα (και οταν λεω πολυ καλα οχυρωμενο εννοω πολυ καλα οχυρωμενο...) υπαρχει πολυ χρημα

 

5.Αν γινεις μουσικος σε καποια ορχηστρα τυπου ορχηστρα των Χ(ρ)ωματων ;D,Κρατικη,ΕΡΤ κτλ (γινεσαι συνηθως κατι σαν δημοσιος υπαλληλος αλλα ο μισθος πεφτει καθε αρχη του μηνα) ,αν εχεις και κανενα γνωστο στο ΠΑΣΟΚ η τη ΝΔ θα  βοηθησει πολυ.

 

 

Σαν μουσικος (με την ΕΥΡΥΤΑΤΗ εννοια του ορου) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να ζησεις στην Ελλαδα κανοντας τα παρακατω

 

1.Παιζοντας ροκ ή "ροκ" με το συγκροτημα σου

2.Κανοντας συναυλιες αν η μουσικη σου ειναι εναλλακτικη (δηλ.δεν ειναι λαϊκα ή εντεχνα ή διασκευες)

3.Παιζοντας τη μουσικη που λες οτι γουσταρεις

 

Ελπιζω να σε βοηθησα

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπν Μενελαε,ακου και τον παππου... ;D ;D

 

[...]

 

 

Δεν συνηθίζω να γράφω +άπειρα κάτω από "ξενα" posts, αλλά πραγματικά δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με την παραπάνω άποψη. Και οι εξαιρέσεις στα παραπάνω που μου έρχονται στο νου (οκ, οι 1 ή 2 εξαιρέσεις !) απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

 

Αλλά... γιατί να ζήσεις στην ελλάδα σαν μουσικός? (θέλω να πω... το εξωτερικό το αποκλείεις?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά... γιατί να ζήσεις στην ελλάδα σαν μουσικός? (θέλω να πω... το εξωτερικό το αποκλείεις?)

 

Εγω θα ρωταγα "γιατι να ζησεις ΓΕΝΙΚΑ στην Ελλαδα" ? ;D (ειδικα αν εισαι νεο παιδι αυτο αυτοματα ισοδυναμει με το να θες να ζησεις σε εναν ΤΑΦΟ.)

 

Αν πιστευεις στον εαυτο σου και εχεις ικανοτητες κανε την χωρις 2η σκεψη για εξω..

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να κανεις θα το κανεις καλυτερα,με καλυτερες συνθηκες,καλυτερες απολαβες και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ.

 

(ακου & τον παππου.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστώ τα καλά παιδία για το edit! :)

 

Να πω κάτι τελευταίο σχετικά με το "θέμα" (το όποιο τελος πάντων). Οι συνεχείς ερωτήσεις του Bloody Sunday, αποσκοπούν σε τι, αναρωτιέμαι; Γιατί να αναρωτηθεί ο κ. το σε ποιές περιοχές του εξωτερικού έχω μείνει, χωρίς να δώσει την γνώμη του; Μήπως άραγε για να πιέσει παραπάνω την ιδέα του "dreamworld" που μου πρότεινε (λες και είναι θέση του) να σταματήσω να μένω εκεί; Μήπως αποφάσισε ότι όλα μου τα ποστ εδώ (γιατι με έπιασε απο την 2η σελίδα λέγοντάς μου "τι του λες του παιδιού;") να με πει με τον πλέον ευθαρσή τρόπο ότι λέει *$#&*$#&; Μήπως ότι δεν ξέρω τι λέω γιατί μένω σε κάποιο φανταστικό κόσμο (όπως ο neo);

 

Θέλησε να ρίξει άκυρο σε όλα μου τα ποστ εδώ, ΧΩΡΙΣ να δώσει λογικά αίτια, ΧΩΡΙΣ να δώσει τη γνώμη του (αφού είναι γνωστή κλπ), και ΧΩΡΙΣ να προσφέρει ουσιαστικά κάτι, όπως, πχ ο Λάμπρος έκανε παραθέτοντας τις εμπειρίες του απο το μουσικό Αθηνών (Αθηνών εεε;).

 

Μπορεί να νομίζεται ότι θα μετανιώσω για το ποστ, εγώ λέω ότι μπορεί να μετανιώσω για την χρήση (δις) των λέξεων, αλλά παραμένω κάθετος ότι είναι προσβλητικό (το ποστ) για τους παραπάνω λόγους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ρωταγα "γιατι να ζησεις ΓΕΝΙΚΑ στην Ελλαδα" ?

 

γιατί καλέ το διώχνεις το παιδί; άστο να μάθει το ζειμπεκικο της Ευδοκίας και να το παίζει πέντε φορές το βραδυ ενώ διαφοροι με σακακια θα κανουν σαν την αρκούδα χωρίς το γύφτο ::)

 

άκου έξω... επειδή δηλαδή έχουν πεζοδρόμια, δρόμους, υπαλλήλους που ξέρουν τη δουλειά τους, μαστόρους που ξέρουν τη δουλειά τους, σχολεία, παιδικούς σταθμούς, πρόνοια, πάρκα, σχολεία, σχολικά βιβλία που διαβάζονται, σχολικά εργαστήρια, δάση, κάθονται στην ουρά, περνάνε με πρασινο, υψηλότερους μισθούς, χαμηλότερες τιμές, ισότητα των δύο φύλων, γυναίκες που μετά τα 60 δε μετατρέπονται σε μαυροφορεμένες κατάρες (sorry granny), δικαιοσύνη, manager στα νοσοκομεία που έχουν σχέση με το χώρο της υγείας, δεν πάνε στρατο για να ζήσουν τα σουβλατζήδικα των νησιών το χειμώνα, έχουν καθαρούς δρόμους, δεν έχουν παρανομες ταμπέλες, η συγκοινωνία λειτουργεί, η μπύρα (όχι αμστελ) έχει 1-2 ευρώ, οι άνθρωποι είναι ευγενικοί, δε δίνουν φακελακια στους γιαρούς, ούτε στους εφοριακούς, ούτε κάνουν "ιδιαίτερα", φροντιστήρια, πιάνο μπαλέτο, μπασκετ, γιατί τα μαθαίνουν στο σχολείο, και οι μαθητές έχουν ελεύθερο χρόνο, οι τράπεζες δεν παίρνουν προμήθεια, έχουν ποδηλατόδρομους, διαβάσεις πεζών χωρίς ...αίματα, παλιά καλοδιατηρημένα κτήρια, ποτάμια στις πολεις λίγο πιο όμορφα από τον Κηφισό, κανονικά σιφόνια στην τουαλέτα για να μη συλλέγουν τα κωλόχαρτα, καθηγητές πανεπιστημίων που δεν ήξεραν κάποιον, τραμ που δεν το ξηλωσε κανενας εθνάρχης,

 

σιγά το πράμα, Live Your Myth εδώ :'(

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου