Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα ή ενισχυτη??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σε μεταχειρισμένο, μπορείς να πάρεις ενισχυτάρα και να σου μεινουν κ λεφτά για μαγνήτες οπότε το 99% του ήχου σου δε θα "παιρνει" πια αλλή αναβάθμιση ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας!Τελικα θα προχωρησω στην αγορα ενισχυτη.Οσο για τις προτασεις σας για ενισχυτες μπορω να πω οτι ειχα στο μυαλο μου να παρω κατι σε marshall αλλα σε κεφαλη καμπινα φευγει πανω απο τα 1000.Για τους mesa boogie μου εχουν πει οτι ειναι πολυ ευαισθητοι και δεν επιτρεπουν πολλες μετακινησεις.Το ενα θεμα το κλεισαμε παω για ενισχυτη ;).Θα ημουν ευγνωμων αν μου προτεινατε καποιους ενισχυτες συμφωνα με το μπατζετ μου(και αν μου μεινουν λεφτα χτυπαω και κανενα σετ μαγνητες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους mesa boogie μου εχουν πει οτι ειναι πολυ ευαισθητοι και δεν επιτρεπουν πολλες μετακινησεις.

 

Να πεις σε αυτους που σου ειπαν κατι τετοιο να κοψουν τα πολλα ναρκωτικα γιατι βλαπτουν... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους mesa boogie μου εχουν πει οτι ειναι πολυ ευαισθητοι και δεν επιτρεπουν πολλες μετακινησεις.

 

Εννοείς υπερατλαντικές μετακινήσεις. Γιατί ως γνωστόν δεν αντέχουν το jet lag και βγάζουν καθυστέρηση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

Και γω δεν ειχα ακουσει κατι για τους mesa και την αξιοπιστια τους

Αλλα ενος φιλου μου χαλασε το reverb και θεωρει πως εγινε απο τις μετακινησεις για τα live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aπλά δεν υπάρχει Marshall σε αυτήν την κατηγορία τιμής που να έχει την ίδια ποιότητα ήχου με τον Boogie που σου πρότεινα.

 

Ειδικά αν τσοντάρεις κάτι ακόμα και του πάρεις μια εξωτερική καλή 2x12 καμπίνα με ποιοτικά μεγάφωνα (που θα έχεις και μέγιστη ευελιξία, επιλέγοντας πότε και αν χρειάζεται να κουβαλήσεις το επιπλέον βάρος).

 

Κατά τ' άλλα όποιος σου είπε ότι οι Boogie δεν είναι αξιόπιστοι σαν ενισχυτές, μάλλον δεν είναι και πολύ αξιόπιστος ο ίδιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λεμε και του στραβου το δικιο, εχει παρατηρηθει απο αρκετους μια μικρη ποιοτικη πτωση ορισμενων υλικων που χρησιμοποιει η Mesa στους ενισχυτες της. Αλλα ακομα και ετσι, το να λες οτι οι Boogie ειναι ευαισθητοι και οχι για πολλες μετακινησεις ειναι το λιγοτερο υπερβολικο, αν οχι αστειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οι μεσα έχουν πρόβλημα στις μετακινήσεις αυτό γίνεται λόγω βάρους και μονο

 

αν θες να χρησιμοποιήσεις ντε και καλά όλο το budget για ενισχυτή θα σου πρότεινα Koch Studiotone ή ENGL screamer μεταχειρισμένο αν βρεις ωστε με τα υπολοιπα να παρεις και ένα σετ καλούς μαγνητες και να είσαι κύριος

 

υπάρχουν όμως πολύ αξιόλογες λύσεις (μονοκάναλοι ενισχυτές κυρίως) σε λιγότερα χρηματα, που προυποθέτουν βέβαια να χρησιμοποιείς πεταλάκια/πεταλιέρα για να παίρνεις distortion που να σε φτανει ως heavy.

 

γενικα πρεπει να το ξεκαθαρίσεις αυτό, δηλαδή αν θες ενισχυτή που θα χρησιμοποιείς το βρώμικο κανάλι του ή αν θα παιρνεις τη "βρωμα" απο εφέ.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αλλαζεις μαγνητες.δεν αξιζει ουτε τον κοπο ουτε τα φραγκα και δε θα δεις μεγαλη διαφορα.

Ο ηχος μιας ηλεκτρικης κιθαρας εξαρταται απο πολλα πραγματα.πολλοι νομιζουν οτι αν βαλουν καλους μαγνητες σε μια φτηνη κιθαρα θα την κανουν κιθαρακλα...ολοι το νομιζαμε καποτε...ολοι το πληρωσαμε...(σε ευρω η...δραχμες).

Αστη κιθαρουλα σου οπως ειναι.

Παντως,αν δε σε πειραζει το μεταχειρισμενο,εδω στο νοιζ εχει πραγματικα καποιους καλους ενισχυτες και κιθαρες.

Ενδεικτικα αυτη τη στιγμη:

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=23764

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=23572

Μην περιμενεις thrash γκαζια...θα χεις ομως γεματολαμπατο ροκ χαρντ ροκ ηχοπου με ενα πεταλι γινεται οτι θες...

Προσωπικα ειμαι φεντερακιας ως το κοκκαλο(οι μονες κιθαρες που ειναι προεκταση αυτου που χει μεσα του ο καθενας...)ωστοσο αν κρινω απ  αυτα που παιζεις και θες πακετο,παρε κι αυτη:

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=24415

λιγο ουδετερη ηχητικα αλλα ειναι ευκαιριαρα...

Αυτα απο μενα.

keep rockin'!!!!!!!!!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια αλλα θα ηθελα να μου πειτε (μιας και αποφασισα να παρω καμια Marshall κεφαλη),ποια κεφαλη μαζι με καποια καμπινα (marshall μιας και απο οτι μου ειπατε ταιριαζει γαντι με τη μουσικη που ακουω)θα βγαζουν αρκετα καλο ηχο εως 1100 ευρω? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου