Προς το περιεχόμενο

Jimmy Page shreds (his guitar)... Όχι για φανατικούς...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε Φωτιε εχε υπ οψιν πως ο πειτζ ειναι ο παικτης που σου φαινεται απλος ενω ΔΕΝ ειναι ουτε το δειχνει και ουτε το παρατηρεις. Αυτο γιατι ....τελος παντων δες συνθεσεις σε open tunning πχ rain song. (τι είπες τώρα)

Οπως λεει και η Ε Remler(RIP) μαθητρια του J Pass(RIP) εαν θελετε Jazz, ψαξτε-φατε τα ακοπανιαμεντα του Page(μαθητης του μακλαφιν).

Δε μπορω να το εξηγησω με λογια του τι επιπεδου κιθαριστας-μουσικος ειναι.

Οποιος καταλαβε, καταλαβε, και με πιανει ντελιριο που δε βρισκω τα καταλληλα λογια να περιγραψω αυτο που καταλαβαινω απο αυτον. Ειμαι πολυ τυχερος.

Το στυλακι με το slide ειναι Louissiana κατασταση και δες Sonny Landreth για να καταλαβεις τι εννοω. Εινα κατι που παλευω 6 μηνες τωρα και μολις εβγαλα ενα lick(μ αρεσει το dobro οσο τιποτα στα κιθαρες), και για αυτο αυτα περι Zep που απο 12 χρονων μου δινουν παντα απλοχερα ολα τα μουσικα σταδια που αλλαξα. Blues, rock, heavy rock, ψυχεδελιες, rag time(style αρχεγονου blues), ethnic, voodo, hoodou, τσιφτετελια, κρητικα, ελαφρολαικα, ΟΛΑ!!!!

 

τα είπες όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι, πάντως, ότι, κάθε κουβέντα για το πόσο καλός κιθαρίστας είναι ο Page, καταλήγει στο πόσο καλός συνθέτης είναι. Αυτό από μόνο του κάτι σημαίνει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι, πάντως, ότι, κάθε κουβέντα για το πόσο καλός κιθαρίστας είναι ο Page, καταλήγει στο πόσο καλός συνθέτης είναι. Αυτό από μόνο του κάτι σημαίνει.

καιστο ποσο καλος συνθετης ειναι :-*

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι, πάντως, ότι, κάθε κουβέντα για το πόσο καλός κιθαρίστας είναι ο Page, καταλήγει στο πόσο καλός συνθέτης είναι. Αυτό από μόνο του κάτι σημαίνει.

 

Χωρίς να είναι μομφή για τον Page βέβαια, πολλές φορές συγχέουμε το καλός κιθαρίστας με το καλός συνθέτης ή μουσικός (που παίζει κιθάρα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι, πάντως, ότι, κάθε κουβέντα για το πόσο καλός κιθαρίστας είναι ο Page, καταλήγει στο πόσο καλός συνθέτης είναι. Αυτό από μόνο του κάτι σημαίνει.

 

ναι γιατι πολυ απλα μετραει το συνολο!

μπορω να σου βρω ανετα 10 κιθαριστες που θα παιζουν πιο γρηγορα κ πιο τεχνικα απο τον σελιδα αλλα κοματια σολο κ ιδεες οπους του σελιδα δεν εχουν.....

ο σελιδας δεν ηταν απλα κιθαριστας ηταν μουσικος!

 

κ επειδη εχεις κολησει για το παιξιμο του παρτω σε μια αλλη εκτελεση απο την Livara (που μαλλον ποτε δεν εχεις ακουσει) How The West was Won

 

http://www.youtube.com/watch?v=cU8pBj2ADkg

 

καλη χρονια!

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ είμαι ένας από τους μεγαλύτερους ακούσιους οπαδούς των Leppelin. Ο κατά πολύ μεγαλύτερος αδερφός μου, τους είχε θεούς. Έχω ακούσει τα πάντα από την καλή και από την ανάποδη. Άλλο αν δεν τρελλαίνομαι.

Όσο για τους κιθαρίστες / συνθέτες, πες μου για ποιον άλλο μεγάλο κιθαρίστα αναφέρουμε ότι είναι μεγάλος συνθέτης όταν μιλάμε για το πόσο καλός κιθαρίστας είναι;

Blackmore, VH, SRV, ___, ___; συμπλήρωσε εσύ τα κενά...

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι, πάντως, ότι, κάθε κουβέντα για το πόσο καλός κιθαρίστας είναι ο Page, καταλήγει στο πόσο καλός συνθέτης είναι. Αυτό από μόνο του κάτι σημαίνει.

 

εγω παλι θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει...καλος ...κιθαριστας... :o

 

γιατι ο Page για...καλός μου φαινεται... ;D

 

(απο οτι θυμαμαι ηταν και απο τους πιο καλοπληρωμενους & πολυασχολους σεσιοναδες στην Αγγλια στα 60s πριν τους Zep & Yardbirds αρα κατι θα...επαιζε για να τον ζητουσαν ολοι οι αστερες της εποχης .....δεν μπορει... ;D)

 

αλλα ξεχασα εδω ειναι το noiz...βαλτον και αυτον στη λιστα

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173384.0

 

(απορω πως μας ξεφυγε τοσο καιρο.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τα πράγματα είναι απλά. Ο Page κάποτε το 'χε το πράγμα, ήταν παίχτης. Έμπλεξε όμως με τον Kenneth Anger, γνωστό σατανιστή σκηνοθέτη, μάλιστα του ταξε να του κάνει το soundtrack για την ταινία του "Lucifer Rising".Ωστόσο  δεν υπήρξε συνεπής και δεν το ολοκλήρωσε ποτέ. Ο Anger του έριξε μια ξεγυρισμένη κατάρα και έκτοτε ο Page δε μπορεί να σταυρώσει bend.

And they lived happily ever after.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου