Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή pedalboard


billmavra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

οσοι λενε να την φτιαξεις μονος σου εχουν απολυτο δικιο, εγω την εφτιαξα με ο,τι πεταμενο ειχε στην αποθηκη, στις διαστασεις που ηθελα ακριβως για να χωρεσει 10 πεταλια...επισης εφτιαξα μονος και μια ωραια θηκη μεταφορας

και χρησιμοποιησε οσο πιο ελαφρια υλικα μπορεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως τα μεταφέρετε τα αυτοσχέδια pedalboard?

Είτε με κάποιο κάλυμμα έιτε με κάποιου είδους "καπάκι" ή βαλίτσα όπως είπε ο φίλος zack. Προσωπικά, δε μετακινώ το pedalboard μου γιατί απλά δε στηρίζομαι (στη παρούσα φάση τουλάχιστον) σε αυτό. Αν όμως χρειαστεί μετακίνηση, τότε στο πίσω κάθισμα στο αμάξι.

 

Αν κάποιος θέλει να μετακινείται συνέχεια μάλλον πρέπει να κοιτά τις έτοιμες εμπορικές υλοποιήσεις, διαφορετικά με λίγη φαντασία, πρακτικό είναι και μια ξύλινη βάση μέσα σε σακ βουαγιάζ :D

 

Πάντως αν κάποιος δε μετακινείται συχνά, το custom pedalboard είναι η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου.

 

χρησιμοποιησε οσο πιο ελαφρια υλικα μπορεις

+1

 

μα δν συμφερει να δωσεις 150 ευρω για μια λαλακια που χωραει 7 πεταλια....με 40 ευρω μπορεις να φτιαξεις πεταλιερα απο τις λιγες!

Αυτή ήταν και η αιτία που έκανα τη δικιά μου. Δεν έχει άδικο you know...take mine for example.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σου φίλε μου....σαν κάτοχος 10 πεταλιων σου συνιστώ αν πιάνουν τα χέρια σου να φτιάξεις μια δική σου πεταλιέρα όπως την θές εσυ και θα σου κοστίσει το 1/3...

 

Ίσως απατώμαι αλλά μου φαίνεται πως θυμάμαι παλαιότερα θρεντ με παρόμοιες DIY προτάσεις, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να παραπέμψω σε αυτές - πιθανόν να μπορεί πχ. ο Googlelavd που πρέπει να είχε φτιάξει μια και ο ίδιος. Αυτό που γνωρίζω είναι πως μπορεί μεν να κοστίσει το 1/3 σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά είναι πολύ πιθανόν να ζυγίζει και 3 φορές περισσότερο, όπως έχουν διαπιστώσει πολλοί. Αυτό είναι και ένα από τα πλεονεκτήματα έτοιμων λύσεων όπως η Pedaltrain που έχω κι εγώ - μπορεί να φαίνονται απλές στην κατασκευή αλλά είναι πολύ ελαφριές, με αποτέλεσμα να μετριάζεται αρκετά η αγγαρεία κουβαλήματός τους όταν γεμίσουν με καλούδια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα ήθελα ένα pedalboard αποκλειστικά για οικιακή χρήση τότε κ εγώ θα προτιμούσα να φτιάξω εξ'αρχής κάτι δικό το οποίο θα μπορούσα να μετακινώ σπάνια αν είχα αυτοκίνητο να το βάλω. Δυστυχώς όμως πολλοί από εμάς τα pedalboards τα βγάζουν από το σπίτι τους τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα κ τα κουβαλάνε με τα χεράκια τους κ βολτάρουν με το 040...  ;D ;D ;D (άτιμη κοινωνία). Η αλήθεια είναι πως για να πάρεις υλικά τα οποία να αντέχουν κ λίγες κακουχίες μάλλον θα γίνει η κατασκευή τουλάχιστον διπλάσια σε βάρος (συμφωνό με τον bloody). Τώρα αν θέλεις να φτιάξεις κ flight case της προκοπής τότε θα κοστίσει κ ο κούκος αϊδόνι.

 

Για να καταλήξω, αν το θέλεις για σπίτι, κάνε το μόνος σου. Αν είσαι μάχιμος... κ θέλεις να το κάνεις βόλτες δεν ξέρω αν συμφέρει... :) :)

 

Το πρόβλημα πάντως με οποιοδήποτε pedalboard είναι ότι ποτε δεν φτάνει το άτιμο... ;D ;D. Εμενα αυτό με απασχολεί... :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όντως οι ιδιοκατασκευές είναι μεν στιβαρές αλλά κάνεις γυμναστική (και δίχως pedals πάνω τους) :)

 

Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων και αναγκών, δές τι ακριβώς εσύ χρειάζεσαι και πράξε ανάλογα! Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτώντος, eMoRdReD έχεις κάνει φοβερή δουλειά με το pedalboard σου. Νομίζω ότι κ μια εταιρία με custom pedalboards τα φτιάχνει κάπως έτσι κ είναι πολύ εργονομική σχεδίαση. Από περιέργεια, μήπως το ζύγισες όταν το τελείωσες? Τι ξύλο χρησιμοποίησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου