Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή pedalboard


billmavra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο μια καλη εμπερία με την πεταλιέρα(ερασιτεχνική) korg ax5g (αν δν κανω λάθος) αποφάσισα να το γυρισω σε πεταλάκια.....κατέληξα σε 1)boss MT-2 , 2)boss MD-2 kai 3)boss OD-3....αλλα είμαι σε διλλημα και εδω θελω τν βοηθεια σας...για PEDALBOARD....να παρω το..  BOSS BCB-60 ή Harley Benton PB5.....????...σκεφτομαι να τα παρω απο thomann και η μεγαλη τους διαφορα ειναι στην τιμη....τι λετε...??..μηπως εχετε να προτινετε και κανα αλλο μαγαζι ισως πιο φτηνο....???? ευχαριστω εκ των προτερων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

γειά σου φίλε μου....σαν κάτοχος 10 πεταλιων σου συνιστώ αν πιάνουν τα χέρια σου να φτιάξεις μια δική σου πεταλιέρα όπως την θές εσυ και θα σου κοστίσει το 1/3...πάντως αν θές να αγοράσεις κάποιο απο τα 2 διαλέγω το harley benton....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βολτα στα ΙΚΕΑ,πιες και κανα καφεδακι ,φαε και κανα κεφτεδακι  ;D ;D παρε και αυτο το ραφακι  http://www.tdpri.com/forum/stomp-box/153763-my-do-yourself-ikea-pedalboard-build-thread.html  και ετοιμο το pedalboard-κι !!! ;D Εχει οτι μεγεθος ραφι θες.Velcro θα βρεις σε ειδη ραπτικης-μοδιστρες θα το παρεις τσαμπα και με 10-15 ευρω θα εισαι ετοιμος.Κι εγω αυτο εχω κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω βάλει φλοκάτη κόκκινη:Ρ και έχω κάνει και αποθηκευτικό χώρο για καλώδια και τροφοδοσία....40 ευρω συνολικά και μια μέρας δουλειά...και χώραει και 12 πετάλια + ενα wah:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα την bcb 60 σαν ποιοτητα ειναι φοβερη καλωδια θεσεις ολα οκ αλλα εχει ενα φοβερο μειον.

αν θελεις να βαλεις ενα αλλο πεταλακι αλλης διαστασης mxr tech 21 visualsound εκει θα εχεις προβλημα.Εισαι συγουρος οτι θα παιζεις μονο με μπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν αποφασίσεις να κάνεις δικό σου pedalboard, έχεις την ελευθερία να του δώσεις τις δικές σου διαστάσεις και τη διάταξη που σε βολεύει. Εγώ αποφάσισα να φτιάξω ένα για να συμμαζέψω τα φτηνοπέταλά που είχα αλλά και για να έχω μια βάση για το μέλλον (τέρμα οι αψυχολόγητες αγορές). Η κατασκευή ολοκληρώθηκε μέσα σε μια μέρα (ένα απόγευμα και ένα πρωινό για την ακρίβεια). Παραθέτω το σχέδιό μου και εικόνες από την πορεία, για να πάρεις μια ιδέα.

 

Κόστη: μοκέτα 3 ευρώ, βενζινόκολλα (δε θυμάμαι αλλά φθηνή είναι), λάμαρίνες (10ευρώ μου πήρε ο λαμαρινάς, τα εργατικά δε τα χρέωσε γιατί..βοηθούσα :P), ξύλα (τίποτε γιατί ο ξυλουργός ήταν γνωστός.

 

PS. Για Volume Pedal σκέφτηκα να είναι όπως τη δεξιά πλευρά, για περιορισμό του μεγέθους όμως δεν το έκανα.

sxedio1.thumb.JPG.50a2d8f5776e48ca79d8c5576b19263f.JPG

sxedio2.thumb.JPG.834ff88d447e3f3e01c89cf06b654bac.JPG

img1.thumb.JPG.c83daf3774a94895d8ca680c941b91dd.JPG

img2.thumb.JPG.f34658e96edb81a8fc890848527a61dc.JPG

img3.thumb.JPG.05714d6ec538e87a36225d1725255e8f.JPG

img4.thumb.JPG.49fecac30318f4279a888c3a3fc20c72.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου