Προς το περιεχόμενο

ηρθε . ΗΡΘΕ , Η Ρ Θ Ε Ε Ε !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απενεργοποιησε τους ενισχυτες & τις καμπινες,αγορασε το κομπρεσσορακι & το Overdrive & βαλτα ΟΛΑ μπροστα απο το καθαρο καναλι

 

comp>drive>gt8

 

βεβαια ετσι θα χρησιμοποιεις μονο το καθαρο καναλι αλλα αυτο κανω και εγω & ο ηχος μου ειναι μια χαρα! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωραια μου ακουγεται!

δεν μπορω να χρησιμοποιησω τον κομπρεσσορα της πεταλιερας? χρειαζεται πολυ κομπρεσσαρισμα μιας και οι μαγνητες μου ειναι ενεργοι?

και επισης προφανως μου προτεινεις το bluesbreaker απο marshall.

για να σε κανω να καταλαβεις τι α κ ρ ι β ω ς ηχο θελω να φτιαξω , θα σου παραθεσω τους παρακατω τιτλους τραγουδιων ....μου αρεσουν πολυ οι καθαροι ηχοι αλλα και τα βρωμικα τους!αυτο θελω.τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω....

''ελευθερο πεδιο''-μαραγκοζη / ''βοτκα πορτοκαλι'' & ''λευκη ισοπαλια'' - βαρδης....ο ηχος με τρελαινει!

(ο ατιμος ο λασκαρακης)!!!!!!!!!!!!!em.icon.cool.png

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δεν πρεπει να βαζεις πολυ κομπρεσσαρισμα,λιγο & καλο,δεν εχω ακουσει τον κομπρεσσορα της πεταλιερας σου αν σε ικανοποιει χρησιμοποιησε τον..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα εχει ομως διαφορα αυτη η χρηση του κομπρεσορα (δηλαδη της πεταλιερας) αφου θα ειναι ΜΕΤΑ το overdrive? (δε θα ακουγεται διαφορετικα αν μπει πριν?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εξακολουθω να επειμενω οτι με την εξης αλυσιδα θε εχεις ΚΟΡΥΦΑΙΟ ηχο

&

ED1>BB2>GT8 (μονο για modulation/delay κτλ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου επ'αυτού... Αγόρασε ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ το Marshall BluesBraker 2 (BB2) για overdrive και το Digitech Digidelay. Είναι απλά ΕΓΓΥΗΣΗ!!!

 

Απέφυγε το Boss CE-5... Το chorus προσωπικά μου αρέσει και το θεωρώ απαραίτητο για συγκεκριμένα στυλ, αλλά το συγκεκριμένο, το χρησιμοποιώ και δε μπορώ να πω ότι με έχει ξετρελάνει...Ίσως να αγοραζα κάποιο άλλο σε άλλη φάση (πχ το παλιό καλό TC Electronics)...

Επίσης δεν με έχει ξετρελάνει ο compressor της Digitech (Μain Squeeze). Νομίζω ότι δεν κάνει αυτά που "υπόσχεται" ένας κομπρέσσορας...

 

Τέλος, επειδή ξέρω ότι σου αρέσει ο Gilmour, ίσως (αν και αυτό ξεφεύγει από τα πλαίσια της Vintage λογικής που θες να ακολουθήσεις), θα σου πρότεινα ένα ψηφιακό reverb (ή το Boss RV-5 ή το Digitech DigiVerb) γιατί με το spring reverb του ενισχυτή δεν πρόκειται ποτέ να παίξεις ατμοσφαιρικό solo a la "Shine on your crazy diamond" ....

 

Όλα αυτά βγαλμένα από την προσωπική μου εμπειρία και οπτική/ακουστική γωνία... :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο & εγω του προτεινω να κρατησει την πεταλιερα του για τα εφε τυπου delay/chorus/reverb (ειναι πολυ καλυτερα απο τα αντιστοιχα των διαφορων πεταλιων σε αυτην την κατηγορια)

 

επισης ο ηχος στα λαϊκα τραγουδια που ανεφερες κατα 99% εχει γραφτει με καποια φτηνη ψηφιακη πεταλιερα κατευθειαν στην κονσολα (σιγα μη καθοτανε ο παραγωγος να χρησιμοποιησει ενισχυτη... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εξακολουθω να επειμενω οτι με την εξης αλυσιδα θε εχεις ΚΟΡΥΦΑΙΟ ηχο

&

ED1>BB2>GT8 (μονο για modulation/delay κτλ)

 

δηλαδη την αλυσιδα κιθαρα->κομπρεσορακι->blues breaker ,την ''χωνω''στο guitar in gt-8? απενεργοποιω τα μοντελα ενισχ./καμπινες,μικροφωνα και απο κεικαι περα βαζω λιγο delay/reverb/chorus.volume.ok!!!

 

μπορειτε τελος να μου πειτε ποια ειναι η σωστη σειρα τοποθετησης (fx chain) η παραλλαγες,εσωτερικα στην gt-8? :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου