Προς το περιεχόμενο

O Ελληνας και το εμβολιο


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δική μου άποψη έγγυται καθαρά στον τομέα της προσωπικής επιλογής. Και εξηγούμαι:

 

Όταν μπαίνεις σ' ένα αυτοκίνητο σου "λέει" ο Κ.Ο.Κ. "φόρεσαι τη ζώνη σου", "μην έχεις πιει", "μην μιλάς στο κινητό", "μην ασχολείσαι με άλλα πράγματα" κ.α. Το αν θα το κάνεις, είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή. Αν δεν το κάνεις (και είσαι άτυχος) θα την πληρώσεις ακριβά τη νύφη. Συνεπώς, ξέρεις πως με τη ζώνη σ' ένα ταξίδι μειώνεις αρκετά την πιθανότητα να βγεις από ένα ατύχημα με σοβαρά τραύματα ακόμα και το μοιραίο. Ομοίως, λειτουργεί ο καθένας μας και στην περίπτωση του τσιγάρου ή του ποτού. Ξέρεις ότι σου κάνει κακό. Είναι προσωπική σου επιλογή το αν θα το κόψεις ή όχι.

 

Καπως έτσι, (θεωρεί η ταπεινότητά μου) ότι πρέπει να λειτουργήσουμε και εδώ. Γνωρίζουμε ότι οι θάνατοι απ' τη γρίπη αυτή είναι υπερβολικά λίγοι σε σχέση με τα κρούσματα του ιού. Όταν έχεις 10 νεκρούς στη χώρα σου στους 800.000 που νόσησαν εύκολα βγάζεις το συμπέρασμα ότι αν δεν αντιμετωπίζεις σοβαρά προβλήματα υγείας, δεν χρειάζεται απαραίτητα να εμβολιαστείς. Αν το θες, κανείς δεν στο απαγορεύει. Καλό θα ήταν μια συζήτηση με τον γιατρό σου και αποφασίζεις εν συνεχεία.

 

Επίσης, ακούσαμε ότι όλοι οι θάνατοι προέκυψαν σε συνδυασμό και με χρόνια προβλήματα καρδιάς, ή προβλήματα λευχαιμίας ή κάτι άλλο. Δεν ευθυνόταν δηλαδή ο ιός ο ίδιος 100%. Συνεπώς, μας θυμίζει εποχιακές γρίπες.

 

Εγώ προσωπικά αρρώστησα μέσα στο καλοκαίρι (ενώ ημουν σε διακοπές στη Νάξο και ενώ το θέμα αυτό ήταν στα high του). Μάλιστα έτυχε λίγο πριν φύγουμε με την παρέα μου για τη Νάξο να επιστρέψουν δύο φίλοι μου από Ίο που είχαν πάει για διακοπές με συμπτώματα του ιού. Δεν πανικοβληθηκα ούτε "τρομοκράτησα" τα υπόλοιπα παιδιά της παρέας. Με ένα αντιβιοτικό το όλο θέμα πέρασε και από τότε δεν με ξανα-απασχόλεισαι. Συνεπώς, για ποιο λόγο να κάνω το εμβόλιο;;

 

Και εγώ ανήκω στην κατηγορία που δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω. Και επειδή αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το θυρεοειδή μου πρέπει να το ψάξω περισσότερο και ύστερα από συζήτηση με τον ενδοκρινολόγο που με παρακολουθεί να αποφασίσω.

 

Έτσι θεωρώ ότι πρέπει να το αντιμετωπίσουμε το θέμα αυτό (και της γρίπης και του εμβολίου). Τα υπόλοιπα περί συνομοσίας ή οτιδήποτε τέτοιο τα διάβαζα και γέλαγα. (το ξέρω ότι τα περισσότερα αναφέρθηκαν σαν αστεία αλλά εντάξει ας μιλήσουμε και λίγο σοβαρά....) 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Όταν μπαίνεις σ' ένα αυτοκίνητο σου "λέει" ο Κ.Ο.Κ. "φόρεσαι τη ζώνη σου", "μην έχεις πιει", "μην μιλάς στο κινητό", "μην ασχολείσαι με άλλα πράγματα" κ.α. Το αν θα το κάνεις, είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή. Αν δεν το κάνεις (και είσαι άτυχος) θα την πληρώσεις ακριβά τη νύφη. Συνεπώς, ξέρεις πως με τη ζώνη σ' ένα ταξίδι μειώνεις αρκετά την πιθανότητα να βγεις από ένα ατύχημα με σοβαρά τραύματα ακόμα και το μοιραίο. Ομοίως, λειτουργεί ο καθένας μας και στην περίπτωση του τσιγάρου ή του ποτού. Ξέρεις ότι σου κάνει κακό. Είναι προσωπική σου επιλογή το αν θα το κόψεις ή όχι.

 

 

Μια μικρή διευκρίνηση.

Αν δε φοράς ζώνη μόνο εσύ μπορεί να πάθεις κάτι, άρα πρόβλημά σου.

Αν οδηγείς πιωμένος και χωρίς προσοχή μπορεί να πάρεις κ άλλους.

Διαφοροποιείται το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι.

 

Ο σκεπτικισμός δεν είναι απαραίτητα και φορέας της υπερβολής.

 

Μεταξύ των καλών καγαθών Φαρμακοβιομηχανιών που πασχίζουν 24/7 για το καλό της ανθρωπότητας και των εκπροσώπων του διαβόλου στη γη που θέλουν να εξαλέιψουν μαύρους, ομοφυλόφιλους και άλλα τινά, υπάρχει ένα μεγάλο κενό.

 

Σε αυτό το κενό καλείται ο κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος να τοποθετηθεί, εξετάζοντας τα δεδομένα πανταχόθεν και να τα φιλτράρει όσο γίνεται με τα προσωπικά του αντικειμενικά κριτήρια.

 

Εμένα, επιτρέψτε μου να παραμένω σκεπτικιστής.

Ακόμα και αν κινδυνεύω να χαρακτηριστώ πτωχός τω πνεύματι.

 

Η δική μου άποψη έγγυται καθαρά στον τομέα της προσωπικής επιλογής. Και εξηγούμαι:

 

Όταν μπαίνεις σ' ένα αυτοκίνητο σου "λέει" ο Κ.Ο.Κ. "φόρεσαι τη ζώνη σου", "μην έχεις πιει", "μην μιλάς στο κινητό", "μην ασχολείσαι με άλλα πράγματα" κ.α. Το αν θα το κάνεις, είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή.

 

Οχι, δεν είναι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν θα το κάνω. Αλλά οι λόγοι και τα συμπεράσματα μέχρι στιγμής είναι καθαρά προσωπικά βλεποντάς και τις 2 πλευρές. Δεν μπορώ να εκφέρω εμπεριστατωμένη άποψη έτσι ώστε να συμβουλέψω και κάποιον άλλον εκτός του εαυτού μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που έχω παρατηρήσει σε πολλές συζητήσεις στο noiz είναι ότι η μια πλευρά νομίζει ότι οι απόψεις της "άλλης" πλευρά κινούνται στα άκρα.

Όλα άσπρο-μαύρο.

 

Γι' αυτο +1 στον audiokostas που τονίζει ακριβώς ότι δεν υπάρχούν μόνα τα άκρα. Το να είσαι σκεπτικιστής δεν σημαίνει ότι κατατάσσεσαι αυτομάτως στους θιασώτες των conspiracy theories.

 

Και σε τελική ανάλυση, χίλιες φορές να σκέφτεσαι κάτι διπλά και τριπλά πριν το κάνεις, συγκεντρώνοντας απόψεις έστω και με τον κίνδυνο να χαρακτηριστείς γραφικός, παρά απερίσκεπτα και μερικές φορές ανεύθυνα ...πως να το πώ... να το σφάζεις το καρπούζι.

 

Έτσι θεωρώ ότι πρέπει να το αντιμετωπίσουμε το θέμα αυτό (και της γρίπης και του εμβολίου). Τα υπόλοιπα περί συνομοσίας ή οτιδήποτε τέτοιο τα διάβαζα και γέλαγα. (το ξέρω ότι τα περισσότερα αναφέρθηκαν σαν αστεία αλλά εντάξει ας μιλήσουμε και λίγο σοβαρά....) 

 

Δηλαδή τόση ώρα λέμε μα@#$κίες; Με τι ακριβώς γέλασες που δεν το καταλάβαμε εμείς οι χαζοί;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank Leo & Les, έχουμε στο 2010 πρόσβαση σε απίστευτο αριθμό πηγών πληροφόρησης. Στο χέρι μας είναι να αγνοούμε τη σαβούρα, εκτός αν τη γουστάρουμε κ αυτή.

 

Δυστυχώς σαν γκρικ κουλτούρα βρισκόμαστε σε τρισάθλια επίπεδα όσον αφορά την υγεία μας (ετήσιο check-up/επίσκεψη στον οδοντίατρο/οφθαλμίατρο/GASίατρο κανείς; ).

 

Υπάρχουν ορισμένοι πρακτικοί κανόνες όσον αφορά κάθε είδους ασθένεια που ναι μεν ανήκουν στο common sense αλλά δεν είναι και εντελώς straightforward για όσους δεν έχουν και μεγάλη σχέση με το αντικείμενο. Με το σκεπτικό γιατρος/νοσοκομείο = φακελάκι = μίζες και τσάμπα ταξίδια από φαρμακευτικές και κρατικός μηχανισμός = πρακτικά απων, δεν το βρίσκω καθόλου παράλογο να χάνουμε τον μπούσουλα σε σχέση με το τι κάνουν/ακούγεται/προβάλλεται έξω.

 

Όπως και να έχει, δηλώνω ανενημέρωτος οπότε ότι άλλο και να πω εκτός από τα προφανή θα είναι άχρηστο  :P

 

υ.γ. φραπελιά κανείς;  ::)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή διευκρίνηση.

Αν δε φοράς ζώνη μόνο εσύ μπορεί να πάθεις κάτι, άρα πρόβλημά σου.

Αν οδηγείς πιωμένος και χωρίς προσοχή μπορεί να πάρεις κ άλλους.

Διαφοροποιείται το πράγμα.

 

Ναι δίκιο έχεις αλλά και τα δύο υπέκεινται στην γενικότερη κατηγορία του "δικαίωμά σου". Δηλ. ποιος θα σε εμποδίσει να οδηγήσεις πιωμένος (αν δεν είσαι με παρέα);;; Κανείς. Άρα και πάλι πρόβλημά σου. Το ίδιο ισχύει και με τη ζώνη. Και δεν χρειάζεται να είσαι πιωμένος για να παρασύρεις και άλλους. Και αν μιλάς στο κινητό το ίδιο μπορεί να γίνει.....

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δηλαδή τόση ώρα λέμε μα@#$κίες; Με τι ακριβώς γέλασες που δεν το καταλάβαμε εμείς οι χαζοί;

 

Κατ' αρχάς αυτοαναιρείσαι! Λες αρχικά μην τα λέμε όλα μαύρο - άσπρο και μόνος σου το αυτοαναιρείς 2 γραμμές παρακάτω. Δεύτερον δεν ανέφερα κανέναν χαζό. Ο χαρακτηρισμός ΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ σε σένα δικαίωμά σου. Αλλά δεν γίνεται να παίρνει η μπάλα και τους άλλους.

Γέλασα με αυτά που αναφέρθηκαν περί συνομοσίας και λοιπά....

 

 

Και κάτι άλλο στον audiokosta: γιατί δεν είναι; Επιχειρηματολόγησε την άποψή σου. Θεωρώ καλό να ξέρουμε να επιχειρηματολογούμε και να συζητάμε σαν δημοκρατικοί πολίτες και σαν σκεπτόμενοι άνθρωποι. Εξήγησε το λόγο που διαφωνείς.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς αυτοαναιρείσαι! Λες αρχικά μην τα λέμε όλα μαύρο - άσπρο και μόνος σου το αυτοαναιρείς 2 γραμμές παρακάτω. Δεύτερον δεν ανέφερα κανέναν χαζό. Ο χαρακτηρισμός ΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ σε σένα δικαίωμά σου. Αλλά δεν γίνεται να παίρνει η μπάλα και τους άλλους.

Γέλασα με αυτά που αναφέρθηκαν περί συνομοσίας και λοιπά....

 

Δεν νομίζω οτι οι ερωτήσεις αυτές μπορούν να θεωρηθούν άσπρο-μαύρο. Το παρεξήγησες μου φαίνεται. Δεύτερον δεν είπα ότι ανέφερες κανένα χαζό. Εγώ το λέω. Τρίτον, και τελευταίον, αν προσέχεις λίγο πως γράφεις κάποια πράγματα δεν θα παρεξηγείσαι.

Και για να μην νομίζεις ότι στην λέω, σου λέω ότι δεν στην λέω. Έτσι λέω. Εσύ τι λές;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λεώ ότι δεν στη λέω ούτε εσύ μου τη λές. Άρα;;;  ??? ---->  ;D ;D

 

Ανέφερες σε κάποια φάση το εξής: "Δηλαδή τόση ώρα λέμε μα@#$κίες; Με τι ακριβώς γέλασες που δεν το καταλάβαμε εμείς οι χαζοί;" Δεν κατάλαβες με τι γέλασα;;; Και κατά δεύτερον, "χαζοί" δεν μου κάθεται σαν χαρακτηρισμός. Τέλος πάντων...Ο καθένας όπως αρέσκεται και αγαπά.

 

Υ.Γ. Σε καμία περίπτωση δεν παρεξηγούμαι ή κάτι τέτοιο. Απλά, να ακολουθούμε τους βασικούς κανόνες του διαλόγου. Καλό θα κάνει σε όλους μας.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου