Προς το περιεχόμενο

Axe Fx tube amp modeling - ενα μικρο review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχίζει το κατέβασμα!!! 8)

χε χε  :)μην χαιρεσαι , αποτι εχω διαβασει στο φορουμ της fractal θα υπαρχει μαλλον διπλο hasp κ περιοδικη δηλωση του προιοντος η κατι αλλο αντιστοιχο. Ειναι ενα θεμα που προβληματιζει κ τον ιδιο τον Cliff ( δημιουργος του axe fx)  αλλα σιγουρα απολυτη προστασια οπως ολοι ξερουμε δεν υπαρχει!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

χε χε  :)μην χαιρεσαι , αποτι εχω διαβασει στο φορουμ της fractal θα υπαρχει μαλλον διπλο hasp κ περιοδικη δηλωση του προιοντος η κατι αλλο αντιστοιχο. Ειναι ενα θεμα που προβληματιζει κ τον ιδιο τον Cliff ( δημιουργος του axe fx)  αλλα σιγουρα απολυτη προστασια οπως ολοι ξερουμε δεν υπαρχει!!

 

Δεν θα έπρεπε να τον προβληματίζει: κάποιος που ψάχνει να το "κατεβάσει" έτσι κι'αλλιώς δεν είναι σοβαρός χρήστης του προϊόντος... ή σοβαρός μουσικός γενικότερα. Το κοινό του είναι αυτοί που θα το χρησιμοποίησουν ουσιαστικά και δημιουργικά και αυτοί θα το αγοράσουν.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα θέμα αυτό που συζητάτε...κατά τη γνώμη μου θα το κυκλοφορούσα μόνο με dedicated hardware που θα το έτρεχε (πχ. μια ειδική κάρτα όπως αυτές της UAD)

(α) για να αποφύγω την πειρατεία,

(β) για να εξοικονομήσω τον χρόνο και την προσπάθεια που θα επένδυα σε αλλαγή υπολογιστικής πλατφόρμας (πχ. σε VSTi), προβλέποντας μάλιστα και αμφίβολα αποτελέσματα σε τέτοια περίπτωση,

(γ) για να είμαι σίγουρος πως θα τρέχει σε full throttle χωρίς περικοπές ή glitches, ανεξαρτήτως υπολογιστικής ισχύος, και με άψογο ήχο ποιότητας "Axe Fx" (κρατώντας δλδ και το στάνταρτ του ονόματος ψηλά).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα θέμα αυτό που συζητάτε...κατά τη γνώμη μου θα το κυκλοφορούσα μόνο με dedicated hardware που θα το έτρεχε (πχ. μια ειδική κάρτα όπως αυτές της UAD)

(α) για να αποφύγω την πειρατεία,

(β) για να εξοικονομήσω τον χρόνο και την προσπάθεια που θα επένδυα σε αλλαγή υπολογιστικής πλατφόρμας (πχ. σε VSTi), προβλέποντας μάλιστα και αμφίβολα αποτελέσματα σε τέτοια περίπτωση,

(γ) για να είμαι σίγουρος πως θα τρέχει σε full throttle χωρίς περικοπές ή glitches, ανεξαρτήτως υπολογιστικής ισχύος, και με άψογο ήχο ποιότητας "Axe Fx" (κρατώντας δλδ και το στάνταρτ του ονόματος ψηλά).

 

Για όλους αυτούς τους λόγους, πράγματι λέγεται ότι δεν θα τρέχει παρά μόνο με τον dedicated controller της Fractal.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

 

Μόλις πριν λίγο γυρίσαμε με τον συν-άρρωστο Freedom από ένα πολύ αποκαλυπτικό session με το Fractal, προσφορά του συντρόφου Marillion (τον οποίον ευχαριστώ θερμά και δημοσίως!).

 

Τι να πω τώρα? Δηλαδή, ήμαρτον. Αμάν πια.  :P :P

 

Αυτά.  ;D

 

Φεύγω τώρα, έχω κάτι λεφτά να μαζέψω, μιας και μπαίνουμε σε έξοδα συντόμως...

 

(θα επανέλθω με εκτενέστερη περιγραφή σύντομα  ;))

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ ωχ ωχ

 

εσύ τό'ριξες στα βαριά

 

πολυεφε υπάρχουνε πολλά, δεν ειναι μόνο το axe-fx. Αλλά το axe-fx σκωτώνει (την τσέπη) αυτη είναι η μόνη διαφορά

 

;D ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(θα επανέλθω με εκτενέστερη περιγραφή σύντομα  ;))

 

ΜΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

 

;D ;D ;D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το 9.02 firmware ακόμα μαζεύω τα σαγόνια μου από χθες το βράδυ!!!Να δούμε

που θα φθάσει αυτός ο Cliff!!

Με γεια και από εμένα!!!!!

 

Ευτυχώς που δεν το έβαλε ακόμη ο Γιώργης, με το 9.0 παίξαμε.

 

Η δοκιμή έγινε με ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα μόνιτορ Tascam, για να προσεγγίσουμε το FRFR μοντέλο.

 

Ο,τι έχετε διαβάσει για αίσθηση, δυναμικές και απόκριση ισχύει 101%. Το μηχάνημα παίζει απλά σε δική του κατηγορία.

 

Πολύ εύκολα ο Γιώργης έφτιαξε 2-3 presets τα οποία θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω άνετα και αποκλειστικά σε live, παίζοντας μόνο με το volume και το tone της κιθάρας, καθώς και με δυναμικές. Η ποιότητα των εξομοιώσεων δε με αφορά και τόσο σαν τέτοια, σημασία έχει ότι παίζεις ακριβώς σαν να έπαιζες με ενισχυτή (-ες) και με εφφέ που δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από πανάκριβα στουντιακά.

 

Το μοναδικό που έλειπε, λόγω της μεθοδολογίας και μόνο, ήταν η αίσθηση του να τα τρως στα μούτρα (με την καλή έννοια πάντα...  8)) από την καμπίνα του ενισχυτή. Όπως δοκιμάζαμε ήταν σαν να είμασταν στο control room, ο ενισχυτής να ήταν στο διπλανό δωμάτιο και να ακούγαμε από monitors, πράγμα βέβαια που σε συνθήκες στούντιο είναι πάρα πολύ συνηθισμένο. Για live πιθανότατα ένα σύστημα με καμπίνα ή και ΜΕΓΑΛΟ αυτοενισχυόμενο μόνιτορ να έδινε ΚΑΙ αυτή την αίσθηση.

 

Αυτά προς το παρόν, θα ακολουθήσουν και άλλα πολύ ενδιαφέροντα πολύ σύντομα!  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου