Προς το περιεχόμενο

Νεα Ηχεια παλιο Woofer!


SuB-Z3r0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Χρησιμοποιουσα ηχεια 2.1 αλλα μετα απο 7 χρονια οι δορυφοροι δεν αντεξανε αλλο και αποφασισα να τα αλαξω και ετσι αγορασα τα Klipsch ProMedia Ultra τα οποια ειναι συστημα 2.0. Φοβερα ηχεια δυστυχως ομως μου λειπει το woofer απο το παλιο συστημα και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να συνδεσω το παλιο woofer (των 2.1 ηχειων) παραλληλα με τα καινουρια.. Η καρτα ηχου μου ειναι της motherboard (Asus P5Q).

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εξόδους σου βγάζει η κάρτα? Αν είναι για 5.1 ή 7.1 τότε θα έχει μια πράσινη και μια μαύρη τρύπα. ΑΝ είναι έτσι τότε βάλε το woοfer στην μαύρη και τα άλλα στην πράσινη. Αν δεν είναι έτσι τότε δεν ξέρω πως μπορώ να σε βοηθήσω... (εκτός αν πάρεις ένα καινούριο 2.1 σύστημά)

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fotmos, η συμβουλή που δίνεις στον SuB-Z3r0 είναι παρακινδυνευμένη, διότι από τα στοιχεία που μας δίνει δεν μπορούμε να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται.

 

Εσύ, SuB-Z3r0, να ξέρεις ότι δύσκολα θα βρεθεί κάποιος που να έχει εμπειρία και με τα τρία κομάτια εξοπλισμού που εμπλέκονται στο ερώτημά σου.

 

Καλύτερα να ρωτήσεις στο κατάστημα από το οποίο προμηθεύτηκες αυτά τα πράγματα, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα σε παροτρύνουν να αγοράσεις κάτι κατάλληλο για τις ανάγκες σου, και όχι αυτό που αγόρασες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fotmos, η συμβουλή που δίνεις στον SuB-Z3r0 είναι παρακινδυνευμένη, διότι από τα στοιχεία που μας δίνει δεν μπορούμε να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται.

 

"παρακινδυνευμένη";

 

λες να γίνει καμια έκρηξη;

 

ρωτά ο άνθρωπος "ΑΝ  η κάρτα σου δίνει έξοδο  για 5.1 ή 7.1..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"παρακινδυνευμένη";

 

λες να γίνει καμια έκρηξη;

 

ρωτά ο άνθρωπος "ΑΝ  η κάρτα σου δίνει έξοδο  για 5.1 ή 7.1..."

 

Και ποιος ρώτησε τη γνώμη σου για αυτό που έγραψα; Αν θες να συμβουλεύσεις τον ερωτώντα, κάνε το απευθείας. Εγώ προτιμώ να είμαι ακριβολόγος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη γνώμη μου τη γράφω χωρίς να με ρωτήσουν όπως όλοι εδώ μέσα, φόρουμ είναι εδώ, δεν ξέρεις ακόμη από φόρουμ μετά από 5000+ μηνύματα;

 

ακριβολόγος ήταν και ο fotmos, στο επεσήμανα, στο ξαναεπισημαίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H motherboard σου φαίνεται να είναι αυτη

asus_p5q_09_thumb.jpg

 

Έχεις τις εξόδους που χρειάζεσαι, μένει να ρίξεις μια ματιά στο manual της motherboard

και να δείς τι είναι η κάθε έξοδος. Πίσω απο το subwoofer σου θα γράφει ποιό καλώδιο

αντιστοιχεί σε ποιά κανάλια. Αν είναι creative λογικά για το subwoofer θα είναι το

πορτοκαλί. Βλέπεις λοιπόν ποιά έξοδος της mobo σου είναι για το subwoofer (η

πορτοκαλί ή η πράσινη θα είναι) και το συνδέεις. Τα 2.0 σίγουρα συνδέονται στη μαύρη

έξοδο της mobo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gdevelek

 

Το ξέρω ότι ο fotmos ήταν ακριβολόγος. Ο αρχικώς ερωτών δεν ήταν όμως, ούτε εσύ. Ακόμη και τώρα, κανείς δεν ξέρει για ποιο γούφερ μιλάμε (μάλλον μιλάμε για subwoofer αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους μη-ακριβολόγους), ούτε ξέρουμε τι υποδοχές έχει, ούτε τίποτε απολύτως. Επιμένω λοιπόν ότι οποιαδήποτε συμβουλή είναι παρακινδυνευμένη, και βέβαια δεν εννοώ ως συμβουλή να του πούμε ποιες υποδοχές (μαύρες ή άλλες) έχει το motherboard που του ανήκει (και μπορεί να το κοιτάξει, αν έχει τέτοιες απορίες).

 

Πέραν αυτού, ασφαλώς μπορείς να απαντάς σε όποιο ερώτημα τίθεται (όχι απαραιτήτως προς εσένα). Αλλά - και αυτό το έμαθα με τα 5.000 ποστ - όταν απαντάς απευθείας σε κάποιον που απάντησε, χωρίς να έχεις απαντήσει στον αρχικώς ερωτώντα, τότε δημιουργούνται προϋποθέσεις για άσκοπους καυγάδες. Ο καθένας μας έχει ούτως ή άλλως την ευθύνη όσων γράφει - για ποιο λόγο θέλει να έχει και την ευθύνη όσων γράφουν άλλοι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 'χεις καταλάβει το λάθος σου αλλά για λόγους εγωισμού επιμένεις, οπότε δεν θα το συνεχίσω   ;)

 

Αν μου πεις και τι φανελάκι φοράω, κερδίζεις ένα δίσκο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου