Προς το περιεχόμενο

Squier Strat: Nα την πειράξω ή να την αφήσω ήσυχη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έπεσε στα χέρια μου από ανταλλαγή μια Squier Strat Vintage Modified (γύρω στα 300 ευρώ έχει καινούρια). Η κιθάρα είναι σε καλή κατάσταση και το μπράτσο της μπορώ να πω ότι μου αρέσει...

 

Μου βρίσκεται ένα σετ voodoo st-60 single coils. Αξίζει τον κόπο να τους περάσω στη Squier και να της αγοράσω και ένα καινούριο set tremolo γέφυρα καλής σχετικά ποιότητας ή καλύτερα να τους κρατήσω για καμιά μελλοντική παρτσοκάστερ;

 

Σκέφτομαι και το κόστος του tremolo γέφυρα (που θα είναι σε mexican string spacing άρα δεν θα χωράει σε παρτσοκάστερ με αμερικάνικα specs) αλλά και το κόστος της εργασίας (αυτά τα πράγματα δεν μπορώ να τα κάνω μόνος μου, οπότε υπολογίζω ένα πενηντάρι το λιγότερο).

 

Είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία με αναβάθμιση τέτοιου είδους low budget οργάνου; Σας ευχαριστώ πολύ

 

H κιθάρα είναι αυτή: http://www.thomann.de/gr/fender_sq_vint_modified_strat_sss_3ts.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βρίσκεται ένα σετ voodoo st-60 single coils. Αξίζει τον κόπο να τους περάσω στη Squier και να της αγοράσω και ένα καινούριο set tremolo γέφυρα καλής σχετικά ποιότητας ή καλύτερα να τους κρατήσω για καμιά μελλοντική παρτσοκάστερ;

Τους βάζεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, και όταν αποφασίσεις για τη partcaster τους ξαναβγάζεις. Δεν έχουμε πεί ότι τα φεντεροειδή είναι τα καλύτερα συναρμολογούμενα?

Εγώ τρέμολο δεν θα αγόραζα  τώρα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες γενικά στη στρατ δεν είναι σπουδαία υπόθεση στο να τους αλλάξεις, οπότε μπορείς να πειραματιστείς και να κρατήσεις όποιους σου αρέσουν καλύτερα  ;)

Απ'ότι θυμάμαι η Vintage Modified δεν έχει τους στοκ Squier μαγνήτες, αλλά κάποιους Duncan Designed coils. Αν είναι καλοί ή όχι δεν το ξέρω.

 

Τώρα για τη γέφυρα, το κόστος δεν είναι μεγάλο, εγώ μάλιστα (παρότι έχω Squier) δεν είχα προσέξει και είχα αγοράσει τη Wilkinson από το GFS, αλλά το spacing δεν έκανε  :(

Ο TGL με παρέπεμψε στη σωστή  ;D και σε πρώτη ευκαιρία θα την τσιμπησω (αυτή τη στιγμή για άλλους λόγους η Σκουαιερ μου είναι παροπλισμένη). Εγώ το μόνο που τσιγκουνεύομαι είναι τα μεταφορικά  :P )

Γενικά πιστεύω ότι αν μια Squier σου "κάθεται" καλά στο χέρι και το αυτί αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση.  :)

 

[edited (σύνταξη β' δημοτικού είχα  :D )]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon: Μαζί σου, όντως συρναμολογούμενα είναι. Αλλά έλα μου ντε που ούτε κατσαβίδι δεν ξέρω να πιάνω στο χέρι μου καλά καλά, πόσο μάλλον να κάνω κόλληση με κολλητήρι. Αν υπάρχει πουθενά κανά βίδεο, pdf ή οτιδήποτε που σε πιάνει από το χέρι και σου μαθαίνει να αλλάζεις μαγνήτες σε strat, δεν θα έλεγα όχι να δοκιμάσω βέβαια  :P

 

@koraxprs: Έπαθα ένα...ψιλοσοκ όταν είδα πόσο καλά μου έκατσε το μπράτσο στο χέρι. Ήταν κι' αυτό ένα "μάθημα". Αν...σνομπάρω ποτέ μου φτηνά όργανα να μου τρυπήσετε τη μύτη και να μου φορέσετε ροζ σκουλαρίκι.  

Τώρα οι μαγνήτες, εντάξει, καλά μου ακούγονται. Αλλά σε σύγκριση μ' αυτούς που φοράει η κανονική μου Fender CS... καμιά σχέση. Βέβαια οι μεν είναι πιο hot και οι άλλοι vintage, οπότε παίζει και το θέμα του γούστου στον ήχο.

 

ΑΥΤΗΝ ακριβώς τη γέφυρα έχω βάλει στο μάτι κι' εγώ. Είδα και την callaham (βγάζει πλέον hardware και για μεξικάνικα specs) αλλά μετά χαστούκισα τον εαυτό μου και είπα να μην δώσω για γέφυρα-τρέμολο όσο κάνει όλη η κιθάρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει πουθενά κανά βίδεο, pdf ή οτιδήποτε που σε πιάνει από το χέρι και σου μαθαίνει να αλλάζεις μαγνήτες σε strat, δεν θα έλεγα όχι να δοκιμάσω βέβαια  :P

 

με το youtube όμως δεν χρειάζεσαι κατσαβίδι  ;)

 

http://www.youtube.com/results?search_query=changing+pickups+strat&search_type=&aq=1&oq=changing+pickups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαθα ένα...ψιλοσοκ όταν είδα πόσο καλά μου έκατσε το μπράτσο στο χέρι. Ήταν κι' αυτό ένα "μάθημα". Αν...σνομπάρω ποτέ μου φτηνά όργανα να μου τρυπήσετε τη μύτη και να μου φορέσετε ροζ σκουλαρίκι.  

 

Αν είσαι βέβαιος ότι έχει περάσει ο... μήνας του μέλιτος, και πραγματικά σου κάνει η κιθάρα, άλλαξε και μαγνήτες, βάλτης και το τρεμολάκι που λέει ο korax και, αν θες τη γνώμη μου, δώστη κάποια στιγμή και σε ένα μάστορα να σου κάνει τέλεια τα τάστα και να σου βάλει ένα τέλεια κομμένο nut.  ;) Τα ηλεκτρικά στις VM δεν ξέρω τι είναι, στις Classic Vibe τα ποτενσιόμετρα είναι Alpha (=πολύ καλά) άλλα έχε υπόψιν να αλλάξεις και τον επιλογέα κάποια στιγμή (είναι φτηνοπράγμα και θα τα φτύσει εγγυημένα  ;)).

 

Ακόμα και με όλα αυτά που έγραψα πιο πάνω, θα έχεις ένα καλό όργανο, που σου κάνει, με μια πολύ μικρή επένδυση.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έπεσε στα χέρια μου από ανταλλαγή μια Squier Strat Vintage Modified (γύρω στα 300 ευρώ έχει καινούρια). Η κιθάρα είναι σε καλή κατάσταση και το μπράτσο της μπορώ να πω ότι μου αρέσει...

 

ευτυχος γιατι σε περιπτωση που θα το αλλαζες θα ειθελε ανηγμα το pocket

 

 

Μου βρίσκεται ένα σετ voodoo st-60 single coils. Αξίζει τον κόπο να τους περάσω στη Squier και να της αγοράσω και ένα καινούριο set tremolo γέφυρα καλής σχετικά ποιότητας ή καλύτερα να τους κρατήσω για καμιά μελλοντική παρτσοκάστερ;

 

ναι αφου την εχεις.εχεις και τους μαγνητες ποσο εχει ενα τρεμολο??30ευρο ολα?

 

http://cgi.ebay.com/Wilkinson-Lic-WV2-2-Point-Guitar-Tremolo-Bridge-Chrome_W0QQitemZ320429732597QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item4a9b19b2f5

 

 

Σκέφτομαι και το κόστος του tremolo γέφυρα (που θα είναι σε mexican string spacing άρα δεν θα χωράει σε παρτσοκάστερ με αμερικάνικα specs) αλλά και το κόστος της εργασίας (αυτά τα πράγματα δεν μπορώ να τα κάνω μόνος μου, οπότε υπολογίζω ένα πενηντάρι το λιγότερο).

 

ε ναι αφου θα θελεις αλλαγη στις τρυπες του σωματος και σεταρησμα,καπου εκει εισαι

 

τωρα για τα ηλεκτρικα δεν γνωριζω γιατι εβαλα καινουργια αφου την εκανα H/H

 

εχω κανει παρτκαστερ με σωμα squier.το καλο ειναι οτι δεν θα αλλαξεις μανικι  ;)

 

 

 

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου