Προς το περιεχόμενο

Aπήχηση των Kiss vs. απήχηση των U2 στην Ελλάδα


Stinky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και θα το μετανιώσω που συνεχίζω μια (θέλω να πιστεύω μουσική και όσο και αν δεν το πιστεύεις με καλή πρόθεση) αντιπαράθεση θα ήθελα απλά να σου θυμίσω ότι έγραψες

 

ποτέ των ποτών δε σύγκρινα τους KISS με τους U2 (είναι αυταπόδεικτο ότι είναι δύο διαφορετικές μουσικές προτάσεις). Δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις καλά το θέμα. Επομένως ο μόνος άκυρος είσαι εσύ.

 

 

Όσο για τους U2 στο μεγαλύτερο μέρος της καρριέρας τους ήταν ένα mainstream συγκρότημα που απολάμβανε διθυραμβικές κριτικές από όλους ακόμη και όταν παρήκμασαν μουσικά (κατά τη γνώμη μου από το "Pop" και έπειτα).

 

και έπειτα έγραψες

 

Η εμπορική παρακμή τους (διότι μουσικά ποτέ δεν παρήκμασαν) άρχισε από το '82 και μετά.

 

Επίσης προς πληροφόρησή σου πάντα διαβάζω τα θέματα στα οποία απαντώ και, ίσως λόγω της φύσης του γραπτού λόγου, συνηθίζω να παίρνω στα σοβαρά και αυτά που γράφονται.

 

Συνεχίζοντας λοιπόν στους σοβαρούς τόνους...

 

Πάντως ο Paul Stanley κατ εμέ είναι πολύ ωραίος.

 

δηλ. πιο ωραίος από τον Bono?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

συνηθίζω να παίρνω στα σοβαρά και αυτά που γράφονται.

Πρόσεξε το αυτό, ειδικά αν ο συνομιλητής σου δεν έχει διάθεση για διάλογο, αλλά για ισοπεδωτική παράθεση των απόψεών του, και δεν έχει και αίσθηση χιούμορ.

 

δηλ. πιο ωραίος από τον Bono?

 

Είναι διαφορετικό στυλ. Πιο νέος κ ο Μπόνο που είχε κ λίγο μαλλί είχε φάση. Τώρα πολύ trendy στυλάκι. Κ αυτά τα γυαλιά. Κάτι πρέπει να κάνει δε ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα το μετανιώσω που συνεχίζω μια (θέλω να πιστεύω μουσική και όσο και αν δεν το πιστεύεις με καλή πρόθεση) αντιπαράθεση θα ήθελα απλά να σου θυμίσω ότι έγραψες

 

 

και έπειτα έγραψες

 

Επίσης προς πληροφόρησή σου πάντα διαβάζω τα θέματα στα οποία απαντώ και, ίσως λόγω της φύσης του γραπτού λόγου, συνηθίζω να παίρνω στα σοβαρά και αυτά που γράφονται.

 

Συνεχίζοντας λοιπόν στους σοβαρούς τόνους...

 

δηλ. πιο ωραίος από τον Bono?

 

 

 

 

Μάλιστα! Εγώ δε βλέπω να προκύπτει κάποια σύγκριση (μουσικά) των δύο συγκροτημάτων... Επειδή έγραψα ότι οι μεν κατά τη γνώμη μου παρήκμασαν και οι δε όχι??? Από αυτό προκύπτει σύγκριση του ποιος είναι καλύτερος ή ποιος έχει προσφέρει περισσότερα στη μουσική???

Μα τα τελευταία KISS βγήκαν 1994, 1998 και 2009 και χωρίς να υπάρχει συνεχώς το συγκρότημα ενώ τα U2 με αδιάλλειπτη παρουσία... Οι μεν είναι ποπ οι δε χαρντ ροκ... ΤΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ??

Όπως προείπα, στην 1η μου απάντηση περιέγραψα το γιατί οι U2 θα έχουν 70.000 κόσμο και γιατί οι KISS είχαν 7.000... Τίποτε παραπάνω... Επομένως εάν διάβασες μάλλον δεν κατάλαβες...

 

Και για να σοβαρολογήσουμε : Paul Stanley??? Bono??? Άμα τους δεις χωρίς make up εσύ πιο ωραίος είσαι (και δε σ' έχω καν δει έτσι???)

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε το αυτό, ειδικά αν ο συνομιλητής σου δεν έχει διάθεση για διάλογο, αλλά για ισοπεδωτική παράθεση των απόψεών του, και δεν έχει και αίσθηση χιούμορ.

 

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου-πραγματικά!

 

Ο συνομιλητής στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει δηλώσει την διάθεσή του για διάλογο στο συγκεκριμένο φόρουμ. Βέβαια πολλές φορές ότι η έννοια του διαλόγου δεν είναι κοινή για όλους.

 

Γενικώς θέλω να πιστεύω ότι εδώ μπορούν να γίνουν συζητήσεις μέσω των οποίων θα μάθουμε όλοι από κάτι και προσπαθώ (κάποιες φορές λίγο παραπάνω) να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν μπαίνω μόνο για λόγους GAS και λιγότερο για να διαβάσω χιουμοριστικά comments. Βέβαια, αυτό είναι μια καθαρά προσωπική άποψη και δεν θέλω να εννοηθεί ως υπαινιγμός προς τη φύση του forum (άλλωστε, δεν θα μουν εδώ εαν ήταν έτσι).

 

Φίλε relayer, από αυτά που έγραψες και ίσως από τον τόνο σου διέκρινα ότι έκανες μια σύγκριση μεταξύ των δύο. Εαν το αρνείσαι λοιπόν και το κατάλαβα τόσο λάθος, mea culpa. Άλλωστε δεν έχουμε και κάτι να χωρίσουμε! Α, και ευχαριστώ για το compliment!

(βέβαια, με έχεις δει, αλλά δεν πιστεύω ότι βασίζεις σε αυτό το σχόλιο ;D )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bravo για άλλη μια φορα σαυτο το φόρουμ αποδείξατε τι μυαλά κουβαλάτε. Aλλη μια φορα βρήκατε ένα θέμα που δεν σας άρεσε και αρχίσατε να το χαλάτε με τα ανούσια και γέλια post σας. Όχι όλοι αλλα οι περισσότεροι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο noiz είτε

γουστάρεις είτε δεν γουστάρεις ένα θέμα πρέπει κάτι να ποστάρεις από κάτω. Και το περίεργο είναι ότι οι πρώτοι που σέρνουν το χώρο είναι οι mods.

 

Αν θέλετε κάντε μια λίστα με θέματα που θεωρείτε σοβαρά, ανεβάστε την για να κινούμαστε εκεί που σας αρεσει στις tele ρεπλίκες, στα diy ρολόγια από σκαλοπάτια, σε βιντατζ μαγνητες και στα μπλουζ, και οτιδηποτε δεν αναφερεται μεσα να το χλευαζουμε.

Ωρες ωρες απορω ποσον χρονων πρεπει να εισαι για μια τετοια συμπεριφορα και πανω που καταληγω βλεπω τις φωτογραφιες σας και σκαλωνω...

 

 

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να μπω για άλλη μία φορά (όπως προαναφέρθηκε) οτι μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικές μπάντες.

Είναι σα να συκγρίνουμε μήλα με πορτοκάλια, δε λέω φρουτα και τα δύο, αλλά...διαφορετικά.

ΤΟ θέμα της ανταπόκρισης του κόσμου κατ'εμέ έχει να κάνει στο ποιούς απευθήνοται οι KISS και σε ποιούς οι U2.

Και οι 2 έχουν το στοιχείο του Rock, αλλά απο 'κει και πέρα έχει τεράστια διαφορά το είδος που παίζουν. Οι U2 έχουν απλώσει τα φτερά τους σε κοινό γενικότερο στο χώρο της ροκ και όχι πιο συγκεκριμένο όπως είναι οι KISS, αυτό εμπορικά τους δίνει το ατου να κάνουν και μεγαλύτερες πωλήσεις και περισσότερα sold out απο τους KISS.

Ο κόσμος που θα πάει να δει U2 δεν έχει καμία σχέση με αυτούς που πήγαν στους KISS, είναι αυτό που λέμε "σκυλο-ροκάδες" & "ροκ-μεταλάδες" ;D ;D ;D, όπου στην πρώτη περίπτωση είναι αυτοί που είναι λίγο απ'όλα και ότι να 'ναι και για να δείξω οτι ακούω και ροκ (πσσσσ τι λες τώρα ε?) θα πάω U2, για να έχω να λέω με το είσητήριο στο χέρι. Ενώ στην άλλη πλευρά είναι οι γνωστοί: "Παίζουν Rock, Hard Rock, Heavy κλπ? θα τους ακούσω, αν όχι...στα μπαλάκια μου."

 

Εδώ όμως έχει να κάνει και με το ποιός είναι σταθερός σε αυτό που κάνει σαν μπάντα και "θα πουλήσω αυτό που θέλω όπως θέλω" και οι άλλοι που είναι χύμα στο κύμα και ακολουθούν αυτό που λένε οι καιροί και οι μάνατζερ για το τί πουλάει σήμερα.

 

Άρα καταλήγουμε απο εκεί που ξεκίνησα, οτι μιλάμε για δύο διαφορετικές μπάντες με διαφορετικά "θέλω" η κάθε μία και με προσανατολισμό σε διαφορετικό κοινό.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bravo για άλλη μια φορα σαυτο το φόρουμ αποδείξατε τι μυαλά κουβαλάτε. Aλλη μια φορα βρήκατε ένα θέμα που δεν σας άρεσε και αρχίσατε να το χαλάτε με τα ανούσια και γέλια post σας. Όχι όλοι αλλα οι περισσότεροι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο noiz είτε

γουστάρεις είτε δεν γουστάρεις ένα θέμα πρέπει κάτι να ποστάρεις από κάτω. Και το περίεργο είναι ότι οι πρώτοι που σέρνουν το χώρο είναι οι mods.

 

Αν θέλετε κάντε μια λίστα με θέματα που θεωρείτε σοβαρά, ανεβάστε την για να κινούμαστε εκεί που σας αρεσει στις tele ρεπλίκες, στα diy ρολόγια από σκαλοπάτια, σε βιντατζ μαγνητες και στα μπλουζ, και οτιδηποτε δεν αναφερεται μεσα να το χλευαζουμε.

Ωρες ωρες απορω ποσον χρονων πρεπει να εισαι για μια τετοια συμπεριφορα και πανω που καταληγω βλεπω τις φωτογραφιες σας και σκαλωνω...

 

Μα νομιζω οτι η ...ερωτηση σου ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ πληρως & εμπεριστατωμενα ,αν δεν καταλαβες ΟΛΟΙ μας σου ειπαμε το ιδιο πραγμα δηλ. οτι οι U2 ειναι απειρως σημαντικοτερο,εμπορικοτερο και καλλιτεχνικα επιτυχημενο γκρουπ απο τους KISS  και ΑΥΤΗ τη ΣΤΙΓΜΗ το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΓΚΡΟΥΠ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και αρα ΦΥΣΙΚΑ και εχουν ΠΟΛΥ περισσοτερο "κοσμο",επισης σου επισημαναμε οτι το να μιλας για...hype οταν εχουμε να κανουμε με ενα γκρουπ...30 ετων (και με 150 εκατομμυρια δισκους πωλησεις) ειναι ελαφρως ακυρο....

 

Παντως μια και σου αρεσουν αυτα τα θεματα σου προτεινω και μερικα ακομα:

 

ΓΙΑΤΙ ΟΙ KISS ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΤΟΝΑ?

 

ΓΙΑΤΙ ΟΙ KISS ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ SPRINGSTEEN?

 

ΓΙΑΤΙ ΟΙ KISS ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ BOB DYLAN?

 

ΓΙΑΤΙ ΟΙ KISS ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ RHCP?

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρες ωρες απορω ποσον χρονων πρεπει να εισαι για μια τετοια συμπεριφορα και πανω που καταληγω βλεπω τις φωτογραφιες σας και σκαλωνω...

Έτσι θα γίνεις και εσύ όταν μεγαλώσεις, ειδικά όταν βλέπεις τέτοια θέματα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stinky (αλλά και όποιος άλλος) προτείνω τα επόμενα θέματα παρομοίου περιεχομένου να αποστέλλονται ως πμ στον relayer κατευθείαν για διευθέτηση που το'χει γενικά, για να είμαστε όλοι ήσυχοι  ;D ;D

 

 

Έχω την αίσθηση πάντως ότι ο μόνος λόγος ύπαρξης του θρεντ ήταν για να πέσει το σχόλιο του wow με το σουπερμάρκετ ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση πάντως ότι ο μόνος λόγος ύπαρξης του θρεντ ήταν για να πέσει το σχόλιο του wow με το σουπερμάρκετ ;D ;D ;D

Και δεν μου απάντησε για το lidl που έχει τις κιθάρες...(άλλο κορυφαίο θέμα...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου