Προς το περιεχόμενο

Aπήχηση των Kiss vs. απήχηση των U2 στην Ελλάδα


Stinky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ε) Είχε πάρει ένα εισιτήριο για τους Kiss και το δείχνει κάθε φορά που πηγαίνει στα super market ΑΒ ισχυριζόμενος ότι έπρεπε να ισχύει ως εκπτωτικό κουπόνι.

 

 

Wow! για ισοβιος mod, δηλωνω τυφλη υποταγη ανευ ορων.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ας μη γράψω κι εγώ για αμπελόφυλλα, κιμάδες, γιαγιάδες, παρθεναγωγεία, περιττώματα σκύλων και σούπερ μάρκετ διότι το forum είναι σοβαρό...

 

Λοιπόν εάν η ημερομηνία ήταν 1981 τότε θα γινόταν χαμός με τους KISS. Τότε ήταν το δημοφιλέστερο συγκρότημα του κόσμου. Τώρα έχουν τους ανά τον κόσμο αμέτρητους και φανατικούς οπαδούς τους (αρκεί μια ματιά στα στοιχεία του Kiss Army International) που όμως στην Ελλάδα αποδείχτηκε ότι είναι περίπου 10.000 (7.000 στο Live + αυτούς που πήγαν στη Σόφια να τους δουν, όπου βέβαια το κοινό ήταν περίπου 30.000 και η πόλη είναι σαν την Αθήνα). Αυτή είναι η μουσική παιδεία της Ελλάδας οπότε μη χαλιέσαι και τόσο πολύ φίλε Stinky...

 

Όσο για τους U2 στο μεγαλύτερο μέρος της καρριέρας τους ήταν ένα mainstream συγκρότημα που απολάμβανε διθυραμβικές κριτικές από όλους ακόμη και όταν παρήκμασαν μουσικά (κατά τη γνώμη μου από το "Pop" και έπειτα). Παρηγορήσου λοιπόν φίλε Stinky με το γεγονός ότι οι περισσότεροι από όσους θα πάνε U2 του χρόνου θα είναι άσχετοι με τo συγκρότημα και την όντως τεράστια μουσική του προσφορά, αλλά θα παρευρεθούν διότι η συναυλία θα αποτελέσει ακόμα ένα trend, άσε που θα είναι και το talk of the town...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον είχα ξανακούσει τον όρο και μόλις τώρα διάβασα τι είναι, έμαθα και κάτι σήμερα,

νιώθω πιο ολοκληρωμένος ως άνθρωπος... Την σχέση που μπορεί να έχει αυτό με μια

μπάντα 30 ετών δυστυχώς αδυνατώ να την κατανοήσω.

 

 

Το ερώτημα είναι... εσύ είσαι χιπστερ ή όχι;

Εξαιτίας σου δεν έπηξε το terra vibe για τους Kiss ή όχι;

Εξαιτίας σου θα τους δούμε τους βλάκες τους U2? Να ξέρω δηλαδή που να στείλω το λογαριασμό για τα vip εισιτήρια που θα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που όμως στην Ελλάδα αποδείχτηκε ότι είναι περίπου 10.000 (7.000 στο Live + αυτούς που πήγαν στη Σόφια να τους δουν, όπου βέβαια το κοινό ήταν περίπου 30.000 και η πόλη είναι σαν την Αθήνα). Αυτή είναι η μουσική παιδεία της Ελλάδας οπότε μη χαλιέσαι και τόσο πολύ φίλε Stinky...

 

πράγματι, αποδείχθηκε πως έχουμε σαφώς ανώτερη μουσική παιδεία από τους Βούλγαρους  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εάν η ημερομηνία ήταν 1981 τότε θα γινόταν χαμός με τους KISS. Τότε ήταν το δημοφιλέστερο συγκρότημα του κόσμου.

 

για να ειμαστε ακριβεις το 1981 οι KISS ειχαν ηδη παρακμασει εμπορικα (ακομα και στις ΗΠΑ οπου οντως εχουν ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ επιτυχια στα arena shows ακομα και τωρα),το peak της επιτυχιας τους ηταν γυρω στο 1977.

 

ΠΟΤΕ βεβαια δεν πουλησαν τοσους πολλους δισκους οσο οι U2 (τα νουμερα τους ειναι τα μισα απο αυτα των U2) & ας ξεκινησαν δεκα χρονια νωριτερα  & φυσικα δεν ειχαν ΠΟΤΕ ουτε ΕΝΑ Νουμερο 1 στα τσαρτς σε καμμια Ευρωπαϊκη χωρα (ουτε στις ΗΠΑ,ουτε στην Ιαπωνια),μονο το Psycho Circus του 1998 πηγε νουμερο ενα στην Αουστραλια

 

δια του λογου το αληθες να μια...εμπορικη συγκριση των 2 γκρουπ

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Kiss_discography

 

http://en.wikipedia.org/wiki/U2_discography

 

A,EMΠΟΡΙΚΑ στα 80s το μεγαλυτερο γκρουπ ηταν οι DURAN DURAN (των οποιων οι πωλησεις ακομα και σημερα που ουσιαστικα δεν υπαρχουν ειναι εφαμιλες με αυτες των U2)  .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε) Είχε πάρει ένα εισιτήριο για τους Kiss και το δείχνει κάθε φορά που πηγαίνει στα super market ΑΒ ισχυριζόμενος ότι έπρεπε να ισχύει ως εκπτωτικό κουπόνι..

 

1) Ναι αλλά είναι original?, δηλ είχε πάει ο ίδιος στη συναυλία ή το αγόρασε από το Internet απλά για να το έχει? Παρακαλώ διευκρίνησε...ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ...

2) Ποια μουσικά εισητήρια θεωρούνται εκπτωτικά στο Lidl (που πουλάει κορυφαία μουσικά όργανα?)

 

Μήπως είμαι χίπστερ και δεν το ξέρω?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από την άλλη, γιατί δε μου φαίνεται καθόλου παράξενο που ένα παρωχημένο συγκρότημα με πολύ συγκεκριμένο ύφος και μουσικό προσανατολισμό έχει λιγότερη απήχηση από ένα άλλο που παίζει ένα πιο δημοφιλές είδος μουσικής και έχει απείρως περισσότερα κομμάτια που είναι πασίγνωστα σε παγκόσμιο επίπεδο; ::)

 

Λοιπόν εάν η ημερομηνία ήταν 1981 τότε θα γινόταν χαμός με τους KISS. Τότε ήταν το δημοφιλέστερο συγκρότημα του κόσμου.

Αυτό είναι το θέμα φίλε μου. ΔΕΝ είναι 1981, η μουσική και ο κόσμος έχουν αλλάξει από τότε, είτε μας αρέσει είτε όχι. Και οι Kiss δεν ακολούθησαν (ή δεν οδήγησαν) τις αλλαγές οπότε τι να λέμε...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η μουσική παιδεία της Ελλάδας οπότε μη χαλιέσαι και τόσο πολύ φίλε Stinky...

 

Nιώθω ΕΥΤΥΧΗΣ που αυτή ΔΕΝ είναι η μουσική παιδεία της Ελλάδας. Και δεν ξέρω αν σου το'πε κανείς αλλά αυτή υφίσταται και έξω από τα γαβγάδικα. Ψάξε την λίγο αντί να εύχεσαι να ζούσες στην US of Α στα σέβεντις...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ειμαστε ακριβεις το 1981 οι KISS ειχαν ηδη παρακμασει εμπορικα (ακομα και στις ΗΠΑ οπου οντως εχουν ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ επιτυχια στα arena shows ακομα και τωρα),το peak της επιτυχιας τους ηταν γυρω στο 1977.

 

ΠΟΤΕ βεβαια δεν πουλησαν πολλους δισκους (τα νουμερα τους ειναι αστεια μπροστα σε αυτα των U2) & φυσικα δεν ειχαν ΠΟΤΕ ουτε ΕΝΑ Νουμερο 1 στα τσαρτς (ουτε στις ΗΠΑ)

 

A,EMΠΟΡΙΚΑ στα 80s το μεγαλυτερο γκρουπ ηταν οι DURAN DURAN.

 

 

Η μεγαλύτερη επιτυχία των KISS "I was made for loving you" (αυτό που γνωρίζουν και σιγοτραγουδούν πολύ περισσότεροι από ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ τραγούδι των U2) κυκλοφόρησε το 1979 στον δίσκο "Dynasty" και το 1980-1981 οι KISS ήταν δημοφιλέστεροι από οποιονδήποτε άλλον (τότε οι Duran έκαναν τα πρώτα τους βήματα). Η εμπορική παρακμή τους (διότι μουσικά ποτέ δεν παρήκμασαν) άρχισε από το '82 και μετά. Επίσης οι Duran Duran απέχουν έτη φωτός από το να χαρακτηριστούν οι μεγαλύτεροι εμπορικά στα 80's αφού παρήκμασαν από το '85 και μετά χάνοντας τη μισή δεκαετίο...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nιώθω ΕΥΤΥΧΗΣ που αυτή ΔΕΝ είναι η μουσική παιδεία της Ελλάδας. Και δεν ξέρω αν σου το'πε κανείς αλλά αυτή υφίσταται και έξω από τα γαβγάδικα. Ψάξε την λίγο αντί να εύχεσαι να ζούσες στην US of Α στα σέβεντις...

 

 

Ναι ψάξε να τη βρεις στους 5-10 που ψάχνονται περισσότερο από το να ακούνε επιδερμικά μουσική και ειδικώτερα ότι τους σερβίρεται από ραδιόφωνο-τηλεόραση...

Η πλειοψηφία ανήκει στο κυνοτροφείο και αν νιώθεις ευτυχής με αυτό με γεια σου...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου