Προς το περιεχόμενο

maple (ξανθιά) ή rosewood (μαύρη) ταστιέρα ??


mikekat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Για μένα η μεγαλύτερη διαφορά είναι το πόσο σκληρή η μαλακή νιώθω την ταστιέρα στο χέρι.

 

Μου είναι δύσκολο ή μάλλον "ξένο" να παίξω σε μια πολύ σληρή εβένινη η γραφιτένια ταστιέρα.

 

Παρ' όλα αυτά σαν θέμα αισθητικής προσωπικά οι εβένινες και οι πολύ καλές rosewood ταστιέρες μου αρέσουν περισσότερο.

 

Οι πιό ακουσμένες απόψεις, σαν urban myth ένα πράγμα που έχω ακούσει, και χωρίς να παίρνω θέση στο αν ισχύουν ή όχι σε ότι αφορά τις επιπτώσεις τους στον ήχο, λέν πώς οι maple ταστιέρες ακούγονται πιο "ένρινες" οι rosewood πιο "ζεστές" και οι εβένινες πιο "πρίμες" και "στενές".

 

Νομίζω πάντως ότι αν πιάσεις μέρικές ίδιες κιθάρες και σου αρέσουν ηχητικά, μόνο σαν αισθητική μπορεί από 'κει και πέρα να σε απασχολήσει σοβαρά το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είναι δύσκολο ή μάλλον "ξένο" να παίξω σε μια πολύ σληρή εβένινη η γραφιτένια ταστιέρα.

 

Και όμως μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η γραφιτένια ταστιέρα έχει πιό μαλακή αίσθηση από το rosewood

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και όμως μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η γραφιτένια ταστιέρα έχει πιό μαλακή αίσθηση από το rosewood

Ίσως off topic αλλά νομίζω ότι η εντύπωσή μας για σκληρά και μαλακά ξύλα με βάση την αίσθηση όταν παίζουμε έχει να κάνει περισσότερο με το πόσο καμπυλωμένη είναι η ακμή και τα τάστα (rolling) και το πόσο λεία / κολλητική είναι η επιφάνεια παρά με την πραγματική σκληρότητα του ξύλου.

 

Γιατί στην πραγματικότητα, κανένα ξύλο δεν "υποχωρεί" όταν παίζουμε για να μας δώσει (στην πραγματικότητα) την αίσθηση του "μαλακού".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kι εγώ για αίσθηση μίλησα, και για τη δική μου μόνο. (Αν δεν ήταν σαφές, το διευκρινίζω τώρα).

 

Τις διαφορές που προκύπτουν μεταξύ διαφορετικού μεγέθους τάστων θα μου επιτρέψεις να πώ ότι σε πολύ μεγάλο βαθμό μπορώ να τις συνυπολογίσω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου