Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω Λαμπατο ενισχυτη 15Watt μεχρι 400euro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι δυνατόν ένας ενισχυτής να είναι:

 

1. λαμπάτος

2. και επαρκής για live χωρίς μικρόφωνο, έστω για μικρούς χώρους

3. και ελαφρύς

 

?

 

ναι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ πάντως απο τότε που πήρα  τον harley benton ga5h + καμπίνα  o hrd έχει πιάσει τρελή σκόνη.

Κ όλα αυτά με 110e μεταχειρισμένα απο έναν συμφορουμίτη

Ασε που το δοκίμασα χθές και με το california series  tech 21 απο μπροστά και πραγματικα είμαι καλυμμένος για τα πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως απο τότε που πήρα  τον harley benton ga5h + καμπίνα  o hrd έχει πιάσει τρελή σκόνη.

 

Θα έλεγα ότι μάλλον υπερβάλλεις αλλά από την άλλη ο καθείς με τα γούστα του και χαίρομαι που έκανες τέτοια καλή αγορά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά σε εντάσεις σπιτιού και στην πρόβα το χρησιμοποιώ και με την tonelab και με μια σειρά απο πεταλάκια,

Δεν θα ηχογραφούσα με αυτή την καμπίνα γιατί έχει κάπως θολή εικόνα αλλά μέσα στο νοεμβριο θα το χρησιμοποιήσω και σε Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρό χωρίς "να σπάει" και με απαίτηση να βγαίνεις χωρίς μικρόφωνο=εξαιρετικά δύσκολο στα 15 βατ, ακόμη και με αποδοτικό γομαρέ μεγάφωνο. Eπίσης, αυτή η λύση δεν αναφέρεται καθόλου στο φόρουμ: http://www.thomann.de/be/vox_ac4tvh_bundle.htm, ίσως γιατί ελάχιστοι την έχουν δοκιμάσει, όμως είναι πραγματικά εξαιρετική όπως έχω διαπιστώσει (crunchy βέβαια, αν θες καθαρά είπαμε ότι είναι δύσκολο).

 

Πέραν των όσων ειπώθηκαν δεν έχω να προσθέσω κάτι, να πω μονάχα ότι ο Tiny Terror αποκλείεται - όπως έχουμε ξαναπεί πολλές φορές - γιατί εκτός από σχετικά λίγα βατ είναι φτιαγμένος στο κύκλωμά του ως crunch machine, επομένως καθαρά σχεδόν γιοκ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Eπίσης, αυτή η λύση δεν αναφέρεται καθόλου στο φόρουμ: http://www.thomann.de/be/vox_ac4tvh_bundle.htm, ίσως γιατί ελάχιστοι την έχουν δοκιμάσει, όμως είναι πραγματικά εξαιρετική όπως έχω διαπιστώσει (crunchy βέβαια, αν θες καθαρά είπαμε ότι είναι δύσκολο)

....

 

 

Νομίζω θα συμφωνήσεις ότι δεν επαρκεί για κανένα κανονικό live αυτό το σετ.  :)

 

(Ισως φτάνει για να κάνεις καντάδα (μαζί με μια κλασική και ένα μαντολίνο - unplugged) αργά το βράδυ σε ΗΣΥΧΗ γειτονιά.  :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λάιβ χωρίς μικρόφωνα και με απαίτηση για καθαρό ήχο, και βέβαια όχι. Για λάιβ χωρίς μικρόφωνα και χωρίς απαίτηση καθαρού ήχου, κάπως χλωμό - εξαρτάται από τις τσιρίδες των κορασίδων μπροστά στον αρρενωπό Μπλουζλικ και από την ένταση της υπόλοιπης μπάντας. Για λάιβ με μικρόφωνα και μόνιτορ, δεν βλέπω ιδιαίτερο πρόβλημα, αν και πάλι αρκετά στο crunch θα βρίσκεται...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για λάιβ χωρίς μικρόφωνα και με απαίτηση για καθαρό ήχο, και βέβαια όχι. Για λάιβ χωρίς μικρόφωνα και χωρίς απαίτηση καθαρού ήχου, κάπως χλωμό - εξαρτάται από τις τσιρίδες των κορασίδων μπροστά στον αρρενωπό Μπλουζλικ και από την ένταση της υπόλοιπης μπάντας. Για λάιβ με μικρόφωνα και μόνιτορ, δεν βλέπω ιδιαίτερο πρόβλημα, αν και πάλι αρκετά στο crunch θα βρίσκεται...

 

Το πρόβλημα πιστεύω είναι (π.χ.) να ακούει ο μπασίστας ΤΙ παίζεις την ώρα που κοπανάει και ο drummer ταυτόχρονα.  :)

 

Είμαι της αίσθησης ότι όλα αυτά τα ενισχυτάκια (κάτω από 15 W) είναι για να ηχογραφείς και όχι για να παίζεις (φυσιολογικά) και με άλλους ανθρώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σαφώς υφίσταται έτσι όπως το λες, αλλά σύμφωνα με την εμπειρία μου ο μπασίστας ποτέ δεν έχει πρόβλημα, (α) γιατί το συχνοτικό του περιεχόμενο είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό του κιθαρίστα και του ντράμερ (και συν τοις άλλοις τα μπάσα "πλέουν" παντού και δεν είναι κατευθυντικά όπως τα πρίμα και τα μεσαία που θα χαθούν στις ανακλάσεις), (β) γιατί συνήθως ποτέ δεν του λείπουν βατ, είτε σολιντστεϊτάτα είτε λαμπάτα. Πχ. στη μπάντα μου γίνεται κλασσικά της κακομοίρας από db αλλά ο μπασίστας είναι πάντα μια χαρά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου