Προς το περιεχόμενο

Ποιες Ibanez έχετε και ποιες τροποποιήσεις έχετε κάνει?


insdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

όπως είναι σε όλες τις κιθάρες του κόσμου που έχουν επάνω 81-85  ;)

 

Δηλαδή όλες οι κιθάρες του κόσμου που έχουν emg έχουν τον ίδιο ήχο π.χ. μια epiphone με μια schecter,??  Μια χαρά τα περιέγραψαν τα πράγματα οι παίδες παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια πως δενει ο SSL2 με τους dimarzio??

 

Μιας και στη θέση 2 και 4 οι HB παίζουν split, ο SSL για τα αυτιά μου δένει αρμονικά μαζί τους. Απο την 1 στη 2 κόβονται λίγα πρίμα και ανεβαίνουν τα μεσαία θεωρώντας τη για εμένα ιδανική θέση παιξίματος για την εν λόγω κιθάρα blues/country. Στη 3 καθαρίζει περισσότερο και γλυκαίνει έχοντας ένα πιο round ηχο ιδανικό για καθαρά ακόρντα και ίσως αρπίσματα. Η 4 περνάει στις πιο μπάσες συχνότητες διατηρώντας το treble κομμάτι μες την ηχητική εικόνα. Γενικά νομίζω είναι ωραίος συνδιασμός.

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

insdel, ZIKO, Marillion προφανώς δεν έχετε δει την ψηφοφορία του noiz για το ποσοστό

που παίζουν τα ξύλα!!

 

δηλαδή αν ηχογραφήσω τώρα μια μια epiphone με μια schecter με emg 81 θα καταλάβετε

εσείς διαφορά?  :P :P :P

 

τεσπα, ότι πείτε, για να μην χαλάω το θέμα αγνοήστε με και συνεχίστε να βάζετε dimarzio

σε όλες τις ibanez του κόσμου  ;) (εγώ είμαι super με τους emg + basswood  :-X)

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

insdel, ZIKO, Marillion προφανώς δεν έχετε δει την ψηφοφορία του noiz για το ποσοστό

που παίζουν τα ξύλα!!

 

δηλαδή αν ηχογραφήσω τώρα μια μια epiphone με μια schecter με emg 81 θα καταλάβετε

εσείς διαφορά?  :P :P :P

 

τεσπα, ότι πείτε, για να μην χαλάω το θέμα αγνοήστε με και συνεχίστε να βάζετε dimarzio

σε όλες τις ibanez του κόσμου  ;) (εγώ είμαι super με τους emg + basswood  :-X)

Φιλε watchmen η αποψη σου σεβαστη απλα δεν μου αρεσει ο τονος των active μαγνητων , ειναι λιγο ψυχρος στα αυτια μου. Γενικα θεωρω οσο λιγοτερα ηλεκτρονικα παρεμβαλλονται απο την πηγη μεχρι τον ενισχυτη τοσο καλυτερα. Αν μπορουσα θα καταργουσα κ το volume της κιθαρας μιας κ αυτο  ειναι  ενα tone shaping στοιχειο. Εαν σκοπευα να παιζω με πολυ γκαζι τοτε δεν το συζηταμε αλλα στην RG2570 που εχω παιζω κ strat ηχους κ μπλουζ κ καθαρους κ θελω οσο το δυνατον raw σημα. Εγω μολις εβγαλα τους ''μαμα'' κ εβαλα fred στην γεφυρα k paf joe στο neck. Medium καταστασεις δηλαδη , τωρα ψαχνω τι να βαλω στην μεση για να υπαρχει τονικη ισοροπια.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

insdel, ZIKO, Marillion προφανώς δεν έχετε δει την ψηφοφορία του noiz για το ποσοστό

που παίζουν τα ξύλα!!

 

δηλαδή αν ηχογραφήσω τώρα μια μια epiphone με μια schecter με emg 81 θα καταλάβετε

εσείς διαφορά?  :P :P :P

 

τεσπα, ότι πείτε, για να μην χαλάω το θέμα αγνοήστε με και συνεχίστε να βάζετε dimarzio

σε όλες τις ibanez του κόσμου  ;) (εγώ είμαι super με τους emg + basswood  :-X)

 

Και τι πάει να πεί αυτό ?, τίποτα δεν είναι ίδιο με τίποτα, τα πάντα παίζουν ρόλο,, και τι σχέση έχουν δλδ τώρα οι emg με τους dimarzio (καμμία) άλλο το ένα , άλλο το άλλο.

Ακόμα και 2 ολόιδιες κιθάρες παραγωγής, διαφορετικές είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορουσα θα καταργουσα κ το volume της κιθαρας μιας κ αυτο  ειναι  ενα tone shaping στοιχειο.

 

Μπορείς απλά να συνδέσεις τους μαγνήτες απευθείας στο jack έχοντας μόνο ένα απλό killswitch - αν το θες κι αυτό. Αλλά σε κιθάρα με παραπάνω από έναν μαγνήτη μάλλον δεν θα το θέλεις!

 

Όσο για τους EMG θα συμφωνήσω πως πάνω-κάτω το ίδιο θ'ακούγονται σε διαφορετικές κιθάρες με ίδιο το λοιπό rig. Πολύ μικρές οι διαφορές - αυτό άλλωστε "πουλάει" τόσα χρόνια η EMG. Το αν ακούγεται αυτό το "ίδιο" καλά ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς απλά να συνδέσεις τους μαγνήτες απευθείας στο jack έχοντας μόνο ένα απλό killswitch - αν το θες κι αυτό. Αλλά σε κιθάρα με παραπάνω από έναν μαγνήτη μάλλον δεν θα το θέλεις!...

 

 

Το ''αν μπορουσα '' ειναι ρητορικο μιας κ το εχω κανει κ μαλιστα με διακοπτακι για να επαναφερεται το volume στο κυκλωμα αν το θελησουμε , ομως ελα που χρειαζεται για να παιζουμε με το drive του ηχου μας?  :-\ :-\ Αναγκαιο κακο!!!!! :) :)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marillion και η δίκη σου άποψη είναι σεβαστή και ζητώ συγνώμη για την σύγχυση άλλα ,μπέρδεψα τα ονόματα  :-[

 

insdel, ZIKO, mscmkr είναι τα σωστά ονόματα με αφορμή τα παρακάτω, και εκει πήγαινε η απάντηση μου 

 

Πάντως να πω την αλήθεια μου - και θα πέσουν να με φάνε - αλλά νομίζω ότι το basswood είναι πολύ ψόφιο ξύλο (αλλά ας μην το κάνουμε θέμα)...

 

και με τους emg γινεται ακομα πιο ψοφιο πες το και αυτο

 

Δηλαδή όλες οι κιθάρες του κόσμου που έχουν emg έχουν τον ίδιο ήχο π.χ. μια epiphone με μια schecter,??  Μια χαρά τα περιέγραψαν τα πράγματα οι παίδες παραπάνω.

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

H RG470 μου "φοράει" 3,5 χρόνια τώρα, αντί του Infinity 1 [Ceramic - neck] τον PAF Joe [Alnico 5] και αντί του Infinity 2 [Alnico 5 - bridge] τον Mo' Joe [Alnico 5]. Δεν έχω λόγια...

Ibanez RG470 Neck:DP213 PafJoe Middle:DP174 RedVelvet Bridge:DP216 MoJoe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου