Προς το περιεχόμενο

Περισσότερα Τάστα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

τον yann δε βλέπω να εμφανίζεται...

 

τι τον έκανες τον άνθρωπο??? ;D

Εγώ? Τίποτα? Αλήθεια λέω ;D ;D ;D

Κάπου εδώ είναι

καλή τύχη με το project ;)

Θενξ Χέρκιουλες!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον yann δε βλέπω να εμφανίζεται...τι τον έκανες τον άνθρωπο??? ;D

Tον εδωσε στην πολλη δουλεια,κι αυτη τον εφαγε τον αφεντη! ;D

Για καποιους απο εμας ο χρονος στην οθονη ειναι περιορισμενος...

Καποιες φορες η οθονη ανοιγει μονο επειδη πρεπει,(μεϊλ και υποχρεωσεις) καποιες αλλες μπορει και να παιζει ιντερνετ ολη μερα...και καποιες αλλες ειναι ακομη μια δουλεια που πρεπει να γινει πριν τελειωσει αυτη η κουραστικη ρημαδα μερα...

Τοτε ειναι που βαριεμαι ακομη και να κοιταξω το πληκτρολογιο!!

 

Ασε που...δεν ξερω ρε παιδια...σαν πολυ καθομαστε τα τελευταια χρονια μ'ολα αυτα τα μπλιμπλικια που μας φορτωσε η "μοντερνα" ζωη...και μας κλειδωσε στα σπιτια μας...

Εχω αποφασισει εδω και καιρο να μην παιζω σ'αυτο το παιχνιδι...

Ο καναπες ακυρωθηκε εδω και χρονια,μαζι με το home cinema.

Τωρα μενει η καρεκλα του πι-σι... ;D

 

Στο θεμα,

αφου σας το'βγαλε κιολας ο Γουιλης και ηδη το ματιασατε  ;D ,

θα ανεβασω φωτο μολις αρχισω τα ροκανισματα!

Ποσα ειπαμε? 43 ταστα? ;D

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tον εδωσε στην πολλη δουλεια,κι αυτη τον εφαγε τον αφεντη! ;D

Για καποιους απο εμας ο χρονος στην οθονη ειναι περιορισμενος...

Καποιες φορες η οθονη ανοιγει μονο επειδη πρεπει,(μεϊλ και υποχρεωσεις) καποιες αλλες μπορει και να παιζει ιντερνετ ολη μερα...και καποιες αλλες ειναι ακομη μια δουλεια που πρεπει να γινει πριν τελειωσει αυτη η κουραστικη ρημαδα μερα...

Τοτε ειναι που βαριεμαι ακομη και να κοιταξω το πληκτρολογιο!!

 

Ασε που...δεν ξερω ρε παιδια...σαν πολυ καθομαστε τα τελευταια χρονια μ'ολα αυτα τα μπλιμπλικια που μας φορτωσε η "μοντερνα" ζωη...και μας κλειδωσε στα σπιτια μας...

Εχω αποφασισει εδω και καιρο να μην παιζω σ'αυτο το παιχνιδι...

Ο καναπες ακυρωθηκε εδω και χρονια,μαζι με το home cinema.

Τωρα μενει η καρεκλα του πι-σι... ;D

 

Στο θεμα,

αφου σας το'βγαλε κιολας ο Γουιλης και ηδη το ματιασατε  ;D ,

θα ανεβασω φωτο μολις αρχισω τα ροκανισματα!

Ποσα ειπαμε? 43 ταστα? ;D

 

 

Μην σταματας, μην σταματας...

 

Γραφτα εσυ γιατι εγω γραφω και σαν χελωνα...

 

Ωραιος!

 

Αραγε ειναι τυχαιο που κι εσυ γουσταρεις... ΠΑΝΚ ? ? ?

 

(δεν νομιζω... ::))

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα ειπαμε? 43 ταστα? ;D

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ ;D ;D ;D ;D

Ναι ναι, να ζηλέψει και ο θείος Uli ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Σας Ημέρα και καλό Σαββατοκύριακο.

Χθές έλαβα τις πρώτες φωτογραφίες με τη μελέτη στο σώμα.

Τελικά τα τάστα θα βγούν 30 και όχι 33 για τον λόγο οτι το 33 βγαίνει πάνω στους πόλους του μεσσαίου μαγνήτη, επίσης σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να πέσουμε στην "τρούπα" (cavity) με τα ελατήρια.

Για τα ηλεκτρικά θα ψάξω να βρώ μαγνήτες και πιο συγκεκριμένα θέλω ένα 2πλό Reflex (αν καταφέρω να βρώ) και ένα HS-3 ή HS-2.

Για να σας προλάβω ξέρω οτι το output ανάμεσα στους 2 αυτούς μαγνήτες είναι η μέρα με τη νύχτα, επιφυλάσομαι όμως με mod έκπληξη ;D ;D ;D(για τον HS-3 ή HS-2)

NGt1.thumb.jpg.f5405b1b6c020e180687e4da5f9b238d.jpg

NGt2.thumb.jpg.3e726858d2913a09ba34eecbd26d80f4.jpg

NGt3.thumb.jpg.30be8f5cb6460a85f37d6c0d906d4d09.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πωωω ποζεριά   :D :P

 

Χωρίς να σχολιάσω την αναγκαιότητα (ή και την χρηστικότητα) των 30 τάστων σε μια  στρατ με κανονικό scale length (δηλαδή... καταλάβατε ότι δεν πολυψήνομαι... ;)) θα ήθελα να επισημάνω τα ακόλουθα σημεία (που ενδεχομένως έχετε ήδη σκεφτεί με τον yann).

 

1. Ενα σεβαστό μέρος της ταστιέρας θα βρίσκεται "μετά" το υπάρχον neck pocket. Αν αυτό το τμήμα γίνει με τη λογική το overhang, για μηχανικούς λόγους θα πρέπει να ακουμπάει τέλεια στο σώμα (Στο οποίο υποθέτω θα "κλειστεί" το ρουτάρισμα του πρώην neck μαγνήτη). Δεν έχω αμφιβολία ότι ο yann μπορεί να "φέρει" το heel του μανικιού να "κουμπώνει" ωραία στο  neck pocket και ταυτόχρονα το overhang να "ξαπλώνει" τέλεια στο σώμα. Ο περιορισμός εδώ, είναι ότι το trussrod ουσιαστικά "δουλεύει" από το 15ο-16ο και πάνω και στην ουσία θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για να "ευθειαστεί" το "ελεύθερο μέρος της ταστιέρας με το "στατικό τμήμα" που θα εφάπτεται στο σώμα. Στην ουσία, το trussrod δεν θα μπορεί να ρυθμίσει το relief σε ολόκληρη την ταστιέρα. Στο τμήμα του overhang... αυτό θα πρέπει να γίνει με το τρίψιμο των τάστων... μια κι έξω. Ο yann θα πρέπει να κάνει setup με τη ΛΙΜΑ δηλαδή.

 

 

2. Υποφιάζομαι ότι θα οδηγηθείτε σε βαριές χορδές (11+) γιατί καθώς δεν θα έχετε relief, θα πρέπει να σηκωθεί κάμποσο η γέφυρα για να μην ταστάρει το όλο κατασκεύασμα. Κι αν σηκωθεί η γέφυρα, δεν θα μπορεί να έχει σωστό intonation μέχρι εκεί κάτω. Προσωπικά, μπορεί να έκανα κάποιο ανεξάρτητο ψευτο-intonation "κλέβοντας" δέκατα απο τα τάστα κάτω απο το 21ο. Δηλαδή, αν εκτιμούσα ότι θα πρέπει να "τραβήξω" 4 mm πίσω το σελάκι για να "φτιάξω" το intonation στο 30ο τάστο, μπορεί να έφτιαχνα την ταστιέρα ως συνήθως μέχρι το 21ο (και να ρύθμιζα το intonation ως συνήθως) και απο το 21ο μέχρι το 30 να την έφτιαχνα σαν να ανήκει σε κοντύτερο (κατά 4 mm) scale. Αυτό, θα αύξανε (μοιρασμένα στα τάστα 21-30) την απόσταση του 30ου από τη γέφυρα αντισταθμίζοντας την αδυναμία πραγματοποίησης κανονικού intonation σε τόσο πολλά τάστα. Οι βαριες χορδές θα κάνουν πιο εύκολη την όλη κατάσταση και επιπροσθέτως θα δωσουν και λίγο παραπάνω sustain στα πολύ ψηλά τάστα.

 

 

3. Στο 30ο, o middle μαγνήτης θα ακούγεται σαν bridge (αφού θα είναι πιο κοντά στο άκρο της χορδής) και ο  bridge σαν middle/neck αφού θα είναι πιο κοντά στο μέσο της (ελεύθερης) χορδής. Χρειάζεται προσοχή στα output και στα ύψη.

 

 

4. ΘΕΛΩ να αγοράσω το "κέρατο" που θα κόψει ο yann και να το κάνω διακοσμητικό για το γραφείο μου.  ;D (Αλήθεια λέω το θέλω).

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harilatre έδωσες ολοκληρωμένη άποψη... 8)

Πάντως δε θα ''ψηνόσουν'' να παίξεις με μια τέτοια κιθάρα; :D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι θα φτιάξει ολόκληρο το μπράτσο ο YANN

 

Τότε μπορεί είτε να χρησιμοποιήσει κανένα truss-rod απο μπάσο για να πιάνει σε όλο το μήκος ή να φτιάξει κανένα στα μέτρα του, όπως αυτοί που φτιάχνουν μπουζούκια (το κατέχει και αυτό ο συγκεκριμένος)

 

Τώρα με δεδομένο το οτι το ύψος της γέφυρας και των δυο μαγνητών είναι ψιλοστάνταρ,

αν γίνει έτσι το μπράτσο ώστε η ταστιέρα να είναι ολόκληρη λίγο πιο ψηλά σε σχέση με το σώμα δεν νομίζω να παίξει πρόβλημα

 

για το intonation όμως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά συζητούσαμε χθές με τον Yann. Δες τη φωτογραφία:

Το κίτρινο τετράγωνο, είναι εκεί που θα φτάσει το μάνικο, δηλαδή θα μπεί όλο μέσα μέχρι το σημείο πίσω απ'τον μεσσαίο μαγνήτη.

Το πάνω μέρος του πρώην neck μαγνήτη(μπλέ τετράγωνο), θα κλειστεί ενώ απο κάτω θα έρθει σε ευθεία με το νέο μάνικο.

Η απόσταση (κόκκινο βέλος) που έχει το 30ο τάστο με την κοιλιά στο κόψιμο, μου είναι αρκετή για να μπορώ να παίξω.

Η κιθάρα θα ρυθμιστεί για 10άρες, δεν βλέπω όμως το λόγο να χρειαστεί να ανέβει "κάμποσο". Αν και δεν με ενοχλεί γιατί έτσι κι'αλλιώς δεν παίζω με πολύ low action. (μ'αρέσει το σκάσιμο όταν οι χορδές είναι λίγο ψηλά)

Στο 30ο, o middle μαγνήτης θα ακούγεται σαν bridge

Μήπως εννοείς neck?

4. ΘΕΛΩ να αγοράσω το "κέρατο" που θα κόψει ο yann και να το κάνω διακοσμητικό για το γραφείο μου.   (Αλήθεια λέω το θέλω).

Το κέρατο στον κ.Harilatron παρακαλώ, θα το πάρετε επι τόπου όπως είναι ή να σας το τυλίξουμε για το σπίτι?

(αν το πάρεις, μήν ξεχάσεις στις 14 Νοεμβρίου είναι τα γενέθλιά του, κλείνει τα 24χρόνια) ;D ;D ;D ;D

GTc1.thumb.jpg.edfc22280a116922e71fbb02ebc7ab69.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου