Προς το περιεχόμενο

Πλησιαζει η γιορτη μου, τι κιθαρα να παρω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε μια explorer. Είναι πάρα πολύ βολικές είτε παίζεις καθιστός είτε όρθιος και πολύ όμορφες (εντάξει, αυτό είναι υποκειμενικό). Δεν ξέρω πόσο θα σου κοστίσουν οι bach & tokai, αλλά αμα μπορείς να χτυπήσεις την epiphone goth explorer είναι πάρα πολύ καλή περίπτωση.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ετσι και αλλιως η συζητηση δεν εχει καμια λογικη βαση (εξ' ορισμου), οποτε:

 

Tokai δεν μπορεις να παρεις γιατι εχει σωμα NATO, αρα αυτο δεν προκρινεται για SG.

Σκαφακι δεν μπορεις να παρεις γιατι εισαι ροκας.

Εξπλορερ μην παρεις γιατι ειναι μπελαλιδικη στο πως να καθεσαι, χτυπας τους διπλανους σου, τις γαμπες σου, τα καλαμια σου ενω δεν εχει καποια τεχνικα πλεονεκτηματα εξαιτιας του σχηματος της. Ειναι και τα σταντ και οι θηκες ...

 

Αρα, πας για SG

 

Εδω υπαρχει λοιπον το μεγαλο διλλημα που κατατρωει καθε "φτηνιαρη":

 

Να παρεις μια καινουρια Bach SG η να τσιμπησεις την Epiphone SG σαν αυτη που κυκλοφορει στις αγγελιες, με τα 220 euro, που θα εχεις την ευκαιρια να την δοκιμασεις κιολας και θα γλιτωσεις και τη διαδικασια με τα εμβασματα και τα μεταφορικα και που το headstock ακομα και φτηνιαρικο ειναι πιο αναγνωρισιμο και που την εχει πολυς κοσμος και ειναι δοκιμασμενη και αξιοπρεπεστατη και που ειναι και στο Cherry της που ειναι το μοναδικο χρωμα που αξιζει κανεις να εχει σε SG και που επειδη ειναι μεταχειρισμενη 3-4 ετων οτι (πανω-κατω) ηταν να παθει εχει παθει και δεν περιμενεις να σου σκεβρωσει μεσα στο χειμωνα η το επομενο καλοκαιρι και που δινει και θηκη μαζι?

 

 

Το εγραψα τοσο αντικειμενικα γιατι δε θελω να σε επηρρεασω με την προσωπικη μου γνωμη.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ονειρο ειναι ενα και λεγεται gibson explorer natural χρωμα ...σπερνει ταληρα!!!

 

+1

Στα 220 ευρω, αν με ενα ξυλοπριονο της εκοβες αυτην την αθλια προεξοχη, την εβαφες cherry, την λεπταινες σε μια πλανη και εδινες και μια θηκη δωρο θα του την προτεινα και εγω.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ονειρο ειναι ενα και λεγεται gibson explorer natural χρωμα ...σπερνει!

Nαί αλλά ο μπαμπάς του Kύριου Μπιχλα...δέρνει!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπραβο ανταποκριση :). Δεν προλαβα να καταθεσω τους λογους που με οδηγησαν

σε αυτες τις 3 επιλογες (με περιμενε ψαρι και ουζο στο τραπεζι). Καταρχην με

καλοεμαθε η BaCH με φτηνο και καλο Gibsonοειδες, λεω λοιπον να περιοριστω

σε κατι τετοιο τωρα που γυριζει. SG θα επαιρνα λογω του compact & light σωματος,

του ψωμωμενου μανικΗου και της χαμηλοτερης τιμης (πετας αργοτερα και ενα σετακι tonerider rocksong απο ebay και καθαριζεις). Βach sg θα επαιρνα για τα χρωματα τους (δεν θελω cherry, το 80% των sg στον πλανητη cherry ειναι). Τokai sg θα επαιρνα για

το headstock της και την αμεση διαθεσιμοτητα της (θα συμβιβαζομουν με cherry).

Explorer θα επαιρνα για το γ***το, ετσι κι αλλιως την γουσταρω και δεν θελω να μεγαλωσω χωρις να εχει περασει μια παλαιομεταλαδικη κιθαρα απο τα χερια μου,

κριμα ειναι να μου μεινει απωθημενο. Eδω χρωματα που μου αρεσουν υπαρχουν

πολλα, λευκη και cream η Bach, natural korina η Tokai. Μαλλον την Tokai θα επαιρνα

αν και ακριβοτερη. 335 θα επαιρνα για την κυριλα, πιο περιορισμενο 'ρεπερτοριο' βεβαια, τα πολλα γκαζια τα ξεχναμε. Για παλιοροκιες ναι, ειναι και μαγκια με semi-hollow. Σου βγαζει και μια πιο blues διαθεση, σε σοβαρευει. Βach 335 θα επαιρνα για την επιλογη του λευκου χρωματος (άλα Alex Lifeson), το μεγαλυτερο

headstock εδω δε με χαλαει λογω 'ισορροπιας' με το μεγαλο σωμα αλλα η τιμη

ξεφευγει για Bach... Tokai 335 θα επαιρνα για την διαθεσιμοτητα της, σε natural.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς παμε στις παραθεσεις τωρα

Γιατί δεν περιμένεις βρε παιδί μου να μαζέψεις 2500...?

Το αστειο ειναι οτι αυτη τη στιγμη εχω ακριβως 2500 στην ακρη,

για τελειως ασχετο σκοπο βεβαια.

Πέρα από τη πλάκα, ρίξε και μια ματιά εδώ, στον φίλο Taranaki, αξίζει τον κόπο

http://web.mac.com/taranakiguitars/Taranaki-Guitars.de/Eastwood_Guitars/Eastwood_Guitars.html

hiflyerBLACK.jpg

Πολυ βιντατζοεκκεντρικες για την ηλικια μου :)

Ενδιαφερουσα αλλα παραειναι μπ@στ@ρδουά ;D

Ειναι και τα σταντ και οι θηκες ...

 

Να παρεις μια καινουρια Bach SG η να τσιμπησεις την Epiphone SG σαν αυτη που κυκλοφορει στις αγγελιες, με τα 220 euro, που θα εχεις την ευκαιρια να την δοκιμασεις κιολας και θα γλιτωσεις και τη διαδικασια με τα εμβασματα και τα μεταφορικα

Σταντ εχω τοιχου, κρεμαστα. Οι θηκες δυστυχως και στις 335 ειναι προβλημα.

 

Αν ειναι να πληρωσω εισητηρια ανεβα κατεβα Λαρισα-Αθηνα, μετακινησεις εντος πολης,

περπατημα, φαι απ εξω και να πρεπει να με φιλοξενησουν για να δοκιμασω μια μεταχειρισμενη epi, παει περιπατο το value for money.

Nαί αλλά ο μπαμπάς του Kύριου Μπιχλα...δέρνει!

Την επομενη φορα που θα κατεβω Αθηνα να κανονισουμε να βγουμε για μπυρες

οι τρεις μας, θα δεις οτι ξερει πολυ καλα που ξοδευω τα λεφτα του ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Explorer θα επαιρνα για το γ***το, ετσι κι αλλιως την γουσταρω και δεν θελω να μεγαλωσω χωρις να εχει περασει μια παλαιομεταλαδικη κιθαρα απο τα χερια μου

Λοιπόν, επειδή είσαι καλό παιδί και Κύριος Μπίχλας, και έχεις σύντομα τη γιορτή σου, και επειδή εγώ κατα καιρούς ανεβαίνω Λάρισα (λόγω γιού φοιτητή) θα σου δώσω για κανένα 3-4μηνο αυτή την Xplorer

http://www.customshop.gr/airforce.html

Aύριο θα σου ανεβάσω και πραγματικές φωτογραφίες. Η μόνη προϋπόθεση να μας ανεβάσεις φωτογραφίες (χωρίς παντόφλα) και clips με το όργανο.

Και να μην εξαφανιστείς μετά το τετράμηνο...

Δεν είναι κανένα σοβαρό όργανο, αλλά τη πλάκα σου θα την κάνεις.

 

 

Την επομενη φορα που θα κατεβω Αθηνα να κανονισουμε να βγουμε για μπυρες

οι τρεις μας, θα δεις οτι ξερει πολυ καλα που ξοδευω τα λεφτα του ;D

Άρα βλέπεις, ότι ο μπαμπάς σου θα πληρώσει μπύρες στη Λάρισα. Πάλι οικονομικά την έβγαλες

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν, επειδή είσαι καλό παιδί και Κύριος Μπίχλας, και έχεις σύντομα τη γιορτή σου, και επειδή εγώ κατα καιρούς ανεβαίνω Λάρισα

 

 

και εγω ειμαι καλο παιδι, και εγω εχω συντομα γενεθλια, μαλιστα υπερεχω του κυριου μπιχλα γιατι ειχα και γιορτη προσφατα και μενουμε και στην ιδια πολη!

εγω τι κερδιζω?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου