Προς το περιεχόμενο

Line 6 M9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ότι το είχα γράψει στο προηγούμενο μεγάλο θρεντ για την M13, αλλά αυτό που μου αρέσει περισσότερο από όλα επάνω της - μυστηριωδώς - είναι το styling που της έχουν κάνει, με σκοπό να μοιάζει εμφανισιακά με τις κάστομ πεταλιέρες των Bradshaw, Skrydstrup, Cornish κλπ... Η μικρούλα φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα και θα την αγόραζα κάποτε για όλα εκτός από τα βρώμικα, που τα εμπιστεύομαι θρησκευτικά στα πεταλάκια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν νομίζω ότι το είχα γράψει στο προηγούμενο μεγάλο θρεντ για την M13, αλλά αυτό που μου αρέσει περισσότερο από όλα επάνω της - μυστηριωδώς - είναι το styling που της έχουν κάνει, με σκοπό να μοιάζει εμφανισιακά με τις κάστομ πεταλιέρες των Bradshaw, Skrydstrup, Cornish κλπ... Η μικρούλα φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα και θα την αγόραζα κάποτε για όλα εκτός από τα βρώμικα, που τα εμπιστεύομαι θρησκευτικά στα πεταλάκια.

 

+10.000.000

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης βαζοντας στο effect loop ( για την M13 μιλαω) τους,ενα TECH 21 (Liverpool,California κτλ) αποκτας αυτοματα ενα εξαιρετικο direct recording/live set up,μια και μπορεις να βαλεις τα modulation/delay/reverb ΜΕΤΑ τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ για ακομα καλυτερα αποτελεσματα.

 

Το κανει ενας φιλος μου και βγαζει θαυμασιο ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσημα στο site:

 

http://www.line6.com/m9/

 

Βλέποντας επίσημες φωτό πλέον, έχω να πω ότι πρόκειται για το πιο γλυκό πολυεφφέ που έχω δει στη ζωή μου. Θα κάψει καρδιές.  :-*

 

Προσπερνώντας τα μετροσέξουαλ σχόλια, το μηχανάκι είναι πράγματι ό,τι πρέπει, για ΠΑΡΑ πολλές χρήσεις. Δεν μπορώ να φανταστώ λογικό άνθρωπο που να θέλει μερικά καλά modulation και ένα καλό digital delay, να καταφεύγει στην αγορά ΔΥΟ άλλων πεταλιών. Για μπασσίστες θα είναι ταμάμ. Και με ένα wah και δυο βρωμοπέταλα της αρεσκείας σας, χωράει στο πιο μικρό pedaltrain.

 

@Superfunk

 

Αρχηγέ, δεν ποστάρεις κάποιες λεπτομέρειες για τα Tech21 στο νήμα για την Μ13?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Οι κατεπείγουσες, κεφαλαιώδους σημασίας και ζητήματος ζωής και θανάτου ερωτήσεις μου είναι για την M9, αλλά ελπίζω να βοηθήσουν και όσοι κάτοχοι Μξεχασατινουμεροεχειηαλλη υπάρχουν ανάμεσά μας!

 

 

(α) Ας πούμε ότι μια οθόνη δείχνει τις ρυθμίσεις του πεταλακίου νο.1 από την 2η κάθετη γραμμή (ούτε αυτό δεν θυμάμαι πώς λέγεται!). Εμείς όμως πχ. θέλουμε να πειράξουμε το πεταλάκι νο. 2 που δεν έχει δικιά του οθόνη. Πώς αποκτούμε άμεση πρόσβαση σε αυτό για να δούμε τι settings έχει χωρίς να το ενεργοποιήσουμε?

 

(β) Πώς βάζουμε dotted 8th νότες στα ντιλέι?

 

(γ) Αν θέλουμε να έχουμε ένα mutitap delay από ότι καταλαβαίνω πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ένα για τον ένα χρόνο & ένα ακόμη για τον δεύτερο, και να είναι ενεργοποιημένα μαζί για να ακούγονται ταυτόχρονα. Αυτό όμως θα μας φάει ακόμη μια θέση από τα πετάλια που μπορούν να είναι ενεργοποιημένα ταυτόχρονα, χώρια που το tap tempo θα χαλάσει το multitap γιατί θα "πει" στα πεταλάκια να αποκτήσουν τον ίδιο χρόνο. Ισχύουν αυτά, και αν ναι πώς αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα?

 

(γ) Είδα πως έχει και μια προσομοίωση του Roland Space Echo με το όνομα Multi Head. Aναλαμβάνει αυτό το multitap μόνο του χωρίς να ενεργοποιήσουμε κι άλλο delay? Και αν ναι, το tap tempo ποιον χρόνο ελέγχει ακριβώς?

 

(δ) Ερώτηση πάλι για την προσομοίωση του Space Echo: έχουν ή δεν έχουν βάλει και κάποιο spring reverb μαζί στο ίδιο "πεταλάκι"? Αν όχι, τότε δεν αποτελεί στην ουσία προσομοίωση γιατί το κανονικό το είχε αυτό, και μάλιστα όφειλε ένα μεγάλο τμήμα του μαγικού του ήχου στον συνδυασμό αυτό. Για να βγάλουμε τέτοιο ήχο λοιπόν θα πρέπει να προσθέσουμε και ένα έξτρα spring reverb πετάλι στην κονσολίτσα, τρώγοντας και πάλι μια θέση... ήττα.

 

(ε) Από τους ήχους synth που έχει, άκουσα το FM4 που τους περιέχει και δεν τρελάθηκα... κατά τη γνώμη σας θα αποτελέσει έστω υποκατάστατο ενός Electroharmonix Microsynth ή όχι? Μπλου είχες την ίδια σκέψη, τι λες?

 

(στ) Τι ανοχές έχει στο πουσάρισμα από άλλα πετάλια βρωμιάς μπροστά της? Aκούτε προβλήματα όταν πχ. κάποιο boost ή distortion της δίνει σήμα δυνατό?

 

 

Να ευχαριστήσω και πάλι όλα τα παιδιά που μας ενημερώνουν! :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) νομιζω οτι δε γινεται

 

β)τα εφε που δεχονται tap tempo έχουν επιλογές από ολόκληρο, μισο, τέταρτο , τριηχα , παρεστιγμένα κλπ. Βαζεις dotted 8th απλα γυρνωντας το knob time στη θεση που το δειχνει

 

γ) απανταει το β. Κοινως μπορεις ενα delay να το βαλεις να επαναλαμβανει σε τεταρτα και ενα 2ο να επαναλαμβανει σε παρεστιγμενα ογδοα. Η ρυθμιση του tap γινεται μια φορα και για τα 2

 

γ' )  ναι, αναλαμβανει και αυτο το multitap και επιλεγες ποσες απο τις 4 κεφαλες θα ειναι ανοιχτες. To tap tempo θα ειναι global και τα αλλα τρια θα αυτορυθμιζονται στις υποδιαιρεσεις του

 

δ)οχι, δεν εχει reverb

 

ε)ναι, για μενα. Ειχα σκοπο να παρω ενα Microsynth και το αφησα γιατι με καλυπτει το FM4. Το ζουμι είναι η αναθεση και σε αυτα του tap tempo, καθως και ο ελεγχος ολων των παραμετρων με expression

 

στ) μπροστα της λειτουργω ενα fuzz factory και δεν υπαρχει κανενα προβλημα (την εχω σε επιλογη tbp αν εχει σημασια στην απαντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις! Το (α) αφού δεν γίνεται, δεν είναι μειονέκτημα? Στο (β) εννοούσα αν υπάρχει πρόβλημα στον ήχο αν δεχτεί δυνατό σήμα από κάποιο βρωμοπέταλο, πχ. έχεις τον καθαρό σου ήχο σε χαμηλότερη ένταση, και για έμφαση έχεις βάλει το πεταλάκι αρκετά πιο δυνατά και το ενεργοποιείς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου