Προς το περιεχόμενο

POLL: σημαντικότεροι παράγοντες στον ήχο ηλ. κιθάρας #1


IraklisZS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και βεβαια, αλλα αυτο εινα θεμα του παικτη, το οποιο ειπαμε αφηνουμε εξω (και φυσικα παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο, απλα κοιταμε το θεμα απο καθαρα τεχνικη σκοπια)

Πάω πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H επίδραση των εφέ ειναι ερώτηση παγίδα.

 

Εστω οτι θεωρω την αλλαγη στο παχος και το σχημα της πενας σημαντικη. Παιζω λοιπον σε μια κιθαρα με την Α πενα και τη συγκρινω με τη Β : οκ υπαρχει τεραστια διαφορα. ΤΩΡΑ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ METAL ZONE .... Δεν παρατηρω καμμια διαφορα :D ;D ;D :D ;D

 

Επίσης οι χορδες... έχετε βαλει flat χορδες σε μια telecaster? Αγνωριστη γινεται. Τι εννοειται με την επιλογή "χορδες"? Το παχος τους ή το υλικό τους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω πως με τις παρουσες επιλογες το poll ειναι καπως ακυρο. Αν ψαχνουμε τους σημαντικοτερους παραγοντες για τον καθορισμο του ηχου μιας ηλεκτρικης κιθαρας τοτε θα πρεπει να εξαιρεθουν οι επιλογες του ενισχυτη και των εφε, καθως αυτες αποτελουν παραγοντες εξωτερικους της κιθαρας αυτης καθ'εαυτης.

 

Αν ομως μιλαμε για τον ηχο ενος ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ τοτε μεταξυ ολων αυτων που αναφερεις με διαφορα την μεγαλυτερη επιρροη πανω στον ηχο την εχουν τα εφε. Η επιδραση τους σε σχεση με ολα οσα αναφερεις (ειδικα μαλιστα οταν σε καποιες περιπτωσεις χρησιμοποιουνται ανορθοδοξα-δημιουργικα) μπορει να προσδωσει στην κιθαρα ηχοχρωματα τετοια που ενισχυτες, μαγνητες κλπ κλπ να μην εχουν καμμια πλεον σημασια. Ακουστε Mogwai.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν πάμε σε μια συναυλία και ακούμε τον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας, φυσικα δεν ακούμε μοναχα ένα απο τα στάδια που περνάει το σήμα, αλλά όλα μαζι, το καθένα παίζει το ρόλο του και έχει το βαρος του.

γιαυτό όταν λέω ήχο ηλεκτρικής κιθάρας εμπεριέχω και τον ενισχυτή.

 

τα εφέ καταλαβαίνω πως είναι λίγο παγίδα, για τον λόγο που ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω.

 

επειδή "εφέ" ειναι κατι πολυ γενικό και τεράστιο, ας προσπαθήσουμε να το περιορίσουμε εξαιρώντας περίεργους/δημιουργικους πειραματισμούς και ακραίους ήχους.

 

αυτό που ήθελα να δω όταν έβαζα το πολ είναι το πόση προσοχή δίνουμε στο κάθε στάδιο της αλυσίδας του ήχου μας

και όταν λέω προσοχή εννοώ σε ποια σημεία της αλυσίδας θα φροντίζατε να διαθέτετε κάτι καλό/ακριβό/πολυ συγκεκριμένο και σε ποια σημεία της αλυσίδας σας παίρνει κατα τη γνώμη σας να κάνετε "εκτώσεις"/υποχωρήσεις

 

απλώς κατηγοριοποιήστε ποιο κομμάτι εξοπλισμού θεωρείτε οτι ειναι το πιο σημαντικό στον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας (και δε μιλάω για το όργανο αυτο καθ'αυτο)

εγώ πχ σκέφτηκα ως εξής:

 

το πρώτο πράγμα που θεωρώ πιο σημαντικό είναι ο ενισχυτής μου γιατί με κατηγοριοποιει σε μια ευρυτερη ηχητική σχολή, οπότε θα προσέξω/φροντίσω να είναι καλός/αυτος που μου ταιριάζει

 

αφού έχω τον ενισχυτή, θα φροντίσω να πάρω ένα καλό/ταιριαστο overdrive. κρινω πως αν έχω τον σωστό ενισχυτή, μπορώ να κάνω με ένα τυχαιο overdrive/wah/delay/chorus αλλά το να έχω αυτό/ά ακριβώς που μου ταιράζει/ουν είναι ένα μεγάλο βήμα για τη δημιουργία του ήχου μου.

 

μετά το overdrive θα φροντίσω να έχω καλούς μαγνήτες. οι μαγνήτες μπορούσαν να περιμένουν γιατι δε τους θεωρώ ποιο σημαντικο στοιχείο απο τα παραπάνω

 

έτσι βγαίνει η ιεραρχία μου ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επίδραση των εφέ ειναι ερώτηση παγίδα.

 

Εστω οτι θεωρω την αλλαγη στο παχος και το σχημα της πενας σημαντικη. Παιζω λοιπον σε μια κιθαρα με την Α πενα και τη συγκρινω με τη Β : οκ υπαρχει τεραστια διαφορα. ΤΩΡΑ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ METAL ZONE .... Δεν παρατηρω καμμια διαφορα :D ;D ;D :D ;D

 

 

Ακριβως ετσι το σκεφτηκα και ψηφισα δαγκωτο εφε. Ειτε Μαρσαλ, ειτε φεντερ, ειτε Χαρλει οταν παρει μπροστα το metal zone, η συνεισφορα του στον παραγωμενο ηλεκτρικο ηχο ειναι ταξεις μεγεθους σημαντικοτερη.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφισα, for the record, 1) Eνισχυτη -2) Μαγν/ηλεκτρικα -3) Πενα.

 

Τιμητικη ψηφος στα τζιτζικια.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ετσι το σκεφτηκα και ψηφισα δαγκωτο εφε. Ειτε Μαρσαλ, ειτε φεντερ, ειτε Χαρλει οταν παρει μπροστα το metal zone, η συνεισφορα του στον παραγωμενο ηλεκτρικο ηχο ειναι ταξεις μεγεθους σημαντικοτερη.

 

με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό (και με το ΜΖ στο μυαλό) ψήφισα το πρωί

 

εφφέ --> (1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι όλα εξίσου σημαντικά και δεν έχει και τόση σημασία αν κάτι αλλάζει τον ήχο 30% ή 60%...άρα δεν μπήκα στον κόπο να ψηφίσω...

 

Αν ήταν όμως να ξεχωρίσω κάτι για τον ήχο του ηλεκτρικού κιθαρίστα θα ήταν (εκτός απο τα δάχτυλα του) το γούστο του και η καλαισθησία του η οποία του δίνει την ικανότητα να μπορεί να ρυθμίζει έτσι τα μηχανήματα του ώστε να βγάζει τον ήχο που είχε εξ αρχής σαν στόχο...

 

Έχω δει ανθρώπους με σχετικά φθηνό εξοπλισμό να το καταφέρνουν...

 

Έχω δει και άλλους που έχουν ξοδέψει ένα κάρο λεφτά και ήχο δεν έχουν (και δυστυχώς δεν πρόκειται να έχουν ποτέ..) γιατί τους λείπει κάτι απο τα παραπάνω...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ομως μιλαμε για τον ηχο ενος ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ τοτε μεταξυ ολων αυτων που αναφερεις με διαφορα την μεγαλυτερη επιρροη πανω στον ηχο την εχουν τα εφε. Η επιδραση τους σε σχεση με ολα οσα αναφερεις (ειδικα μαλιστα οταν σε καποιες περιπτωσεις χρησιμοποιουνται ανορθοδοξα-δημιουργικα) μπορει να προσδωσει στην κιθαρα ηχοχρωματα τετοια που ενισχυτες, μαγνητες κλπ κλπ να μην εχουν καμμια πλεον σημασια. Ακουστε Mogwai.

 

Μα πόσο δίκιο μπορείς να έχεις...(και ειδικά στο τελευταίο ;D)

 

Συνυπογράφω, διότι όντως κάποιες λεπτομέρειες όσον αφορά το γενικότερο ηχόχρωμα δεν αφορούν ούτε τον ενισχυτή αλλά ούτε και τα ηλεκτρικά/μαγνήτες...Βέβαια ο Ιraklis τοποθετήθηκε εξ αρχής λέγοντας το δικό του σκεπτικό για το δημοψήφισμα...

Ας ψηφίσουμε έτσι λοιπόν. ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τα εφέ καταλαβαίνω πως είναι λίγο παγίδα, για τον λόγο που ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω.

 

..........

..........

 

αφού έχω τον ενισχυτή, θα φροντίσω να πάρω ένα καλό/ταιριαστο overdrive. κρινω πως αν έχω τον σωστό ενισχυτή, μπορώ να κάνω με ένα τυχαιο overdrive/wah/delay/chorus αλλά το να έχω αυτό/ά ακριβώς που μου ταιράζει/ουν είναι ένα μεγάλο βήμα για τη δημιουργία του ήχου μου.

 

 

επειδη ακριβως διαφερει ο ηχος του καθενα εδω μεσα (ή αν θελετε ο ηχος που θελει να βγαλει), ειναι λογικο να ειναι διαφορετικες και οι προτεραιοτητες.

 

αρα ενδεχομενος η ερωτηση να επρεπε να ελεγε "σημαντικότεροι παράγοντες στον ήχο σας"

 

προσωπικα μου αρεσουν τα εφε, κ τα χρησιμοποιω αρκετα σε αυτα που (προσπαθω) να παιξω γι' αυτο κ τα ψηφισα ως τα πιο σημαντικα για τον ηχο μου.

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου