Προς το περιεχόμενο

Πεταλια VS "καλης" πεταλιερας.....


ValteR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνω οτι είναι κάκιστες αλλα είναι πως να το πω πιο ζωντανες.Τέσπα δεν έχει σημασία πλέον έτσι και αλλιώς.

 

Αναλογικη και ψηφιακή παραγωγή αυτό και αν δεν είναι θέμα.Υπάρχουν ακόμα αρκετοι που επιμένουν και άλλοι που ξαναγυρίζουν.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε Ιγνάτιε, επειδή θέτεις την οικονομοτεχνική διάσταση:

 

1) Axe-Fx Ultra : 2100€

2) Ένας πολύ καλός MIDI controller: ~600€

3) Δύο καλά expression pedals: ~300€

4) (προαιρετικά) Σύστημα FRFT (Full Range Flat Response) με στέρεο ενισχυτή και 2 ηχεία: από 500 έως 2000 ευρώ (για πολύ απαιτητικούς)

 

Ακόμα και αν τα κάνουμε σούμα όλα μαζί, πάμε στα 5 χιλιάρικα. Για δες πόσο κάνει ένας κορυφαίος ενισχυτής μόνος του, πρόσθεσε κορυφαία εφφέ επιπέδου Eventide, τον απαραίτητο controller, κλπ.

 

Και μιλάμε για ΕΝΑΝ ενισχυτή μόνο, όχι ένα σκασμό που έχει το Fractal.

 

Μήπως τώρα αρχίζει και αποκτά νόημα το θέμα?  ;)

Εισαι λιγο υπερβολικος!!!

Το δικο μου setup εινα

axe fx ultra  2100ευρω

ΑRT SLA2  PA amplifier  380 ευρω

BEHRINGER FC1010  100ευρω απο τις αγγελιες συν 16 ευρω για το UNO eprom που σου δινει πολλες δυνατοτητες προγραματισμου ( εχει κ 2 expression pedals)

Ειχα κ μια κιθαριστικη καμπινα 2χ12 με 2 eminence delta pro που εχουν σχετικα flat αποκριση  κ τελος!!!

Συνολο 2600 ευρω κ εισαι υπερπληρης!!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι λιγο υπερβολικος!!!

Το δικο μου setup εινα

axe fx ultra   2100ευρω

ΑRT SLA2  PA amplifier  380 ευρω

BEHRINGER FC1010  100ευρω απο τις αγγελιες συν 16 ευρω για το UNO eprom που σου δινει πολλες δυνατοτητες προγραματισμου ( εχει κ 2 expression pedals)

Ειχα κ μια κιθαριστικη καμπινα 2χ12 με 2 eminence delta pro που εχουν σχετικα flat αποκριση  κ τελος!!!

Συνολο 2600 ευρω κ εισαι υπερπληρης!!!!

Προσπαθώντας να είμαι λακωνικός σε αυτό που θέλω να πω, καταλήγω στο

ΔΕΝ ΠΑΣ ΚΑΛΑ.

Που να σουνα και pro....

Ελα Αγία σήμερα το βραδυ.

Και το άλλο ΣΚ καφέδες  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και άλλοι που ξαναγυρίζουν.

 

στην ΕΛΛΑΔΑ κανενας πιστεψε με (ειναι πολλα τα λεφτα Αρη...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι λιγο υπερβολικος!!!

Το δικο μου setup εινα

axe fx ultra   2100ευρω

ΑRT SLA2  PA amplifier  380 ευρω

BEHRINGER FC1010  100ευρω απο τις αγγελιες συν 16 ευρω για το UNO eprom που σου δινει πολλες δυνατοτητες προγραματισμου ( εχει κ 2 expression pedals)

Ειχα κ μια κιθαριστικη καμπινα 2χ12 με 2 eminence delta pro που εχουν σχετικα flat αποκριση  κ τελος!!!

Συνολο 2600 ευρω κ εισαι υπερπληρης!!!!

 

Δίκιο έχεις, αλλά επίτηδες τα φούσκωσα, για να δείξω ότι, ακόμα και έτσι, το κόστος δικαιολογείται από την απόδοση.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώντας να είμαι λακωνικός σε αυτό που θέλω να πω, καταλήγω στο

ΔΕΝ ΠΑΣ ΚΑΛΑ.

Που να σουνα και pro....

Ελα Αγία σήμερα το βραδυ.

Και το άλλο ΣΚ καφέδες  ;)

 

Κοιτα Κωστη , το κολλητηρι κ τα πυκνωτακια δεν τα εχω αφησει  :) :)αλλα διαβαζοντας τοσα καλα πραγματα γι αυτο το μηχανημα δεν μπορουσα να αντισταθω!!!!! Mε χτυπησε η γριππη GAS!!! Κ βεβαια σκοτωσα μερικα απο τα αγαπημενα μου κεφαλακια κ εκανα το τολμημα! Δεν το μετανιωσα ομως , το καλυτερο ever κιθαρομηχανησμα ( που λεει κ ο SF) που ειχα!! Θελω να ερθω το βραδακι αλλα εχω να φτειξω κατι preseτακια για το Κυριακατικο μασ jam κ μιας κ δεν υπαρχει αλλος χρονος αναγκαστικα ξενυχταω!!! Ακομα στην δουλεια ειμαι ομως....!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις, αλλά επίτηδες τα φούσκωσα, για να δείξω ότι, ακόμα και έτσι, το κόστος δικαιολογείται από την απόδοση.  ;)

Αυτο ειναι αληθεια κ μαλιστα οι αναβαθμισεις του firmware που γινονται με πολυ γοργους ρυθμους ( σχεδον ανα μηνα ) εχουν κ πολλα καινουρια πραγματα ( πεταλακια , ενισχυτες , καμπινες ) που ειναι free!! Κ μονο σαν εφεδιερα αξιζει τα λεφτα του μιας κ τα εφε του ειναι κορυφαιας ποιοτητας! ( οπως κ τα amp βεβαια!!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ερθω το βραδακι αλλα εχω να φτειξω κατι preseτακια για το Κυριακατικο μασ jam κ μιας κ δεν υπαρχει αλλος χρονος αναγκαστικα ξενυχταω!!!

 

Να επίσης άλλο ένα πλεονέκτημα που έχουν τα πεταλάκια. Δεν ξενυχτάς για πάρτη τους ούτε χάνεις μπυροποσίες.

Να τα παρατήσεις και να ρθεις. Αυτό μόνο σου λέω. Over and out.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ΕΛΛΑΔΑ κανενας πιστεψε με (ειναι πολλα τα λεφτα Αρη...)

 

Ναι ρε συ χαλαρα,εγω για εξωτερικό μιλάω(π.χ. Kreator στο τελευταιο)...Αν και μέχρι πριν κάτι χρόνια υπήρχε ένα στούντιο στη θεσσαλονικη που έπεμενε αναλογικά ,είχε και κάτι αίθουσες με γκράφιτι,δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα και αν είναι στην ίδια φάση.

 

Μια και που είμαστε σε θέμα με πεταλιέρες έχω ακούσει γνώμες για όλα εκτός απο το rp1000 της digitech.λέει τίποτα;Έχει κάποια πολύ ωραία features πάντως όπως 4-cable συνδεσμολογία στέλνοντας έτσι τα μοντελάκια στη λούπα κάνοντας preamp bypass όταν τα ενεργοποιεις.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο? Δεν σας εκνευρίζει που οι (περισσότερες) πεταλιέρες έχουν τα εφέ ομαδοποιημένα και επιτρέπουν ενεργό ένα μόνο από κάθε ομάδα? Εγώ το βρίσκω κάπως περιοριστικό αυτό. Πχ γιατί να μην μπορείς να βάλεις 2 drive στη σειρά? Ή να βάλεις μαζί chorus και flanger?

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου