Προς το περιεχόμενο

Απορίες για σύνδεση Alesis multi8FX κονσόλας με Tascam VL-A5 & Tascam LF-S8


Alter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

γεια χαρα. αξιωθηκα να παρω επιτελους δυο studio monitors με ενα subwoofer, τα γνωστα VL-A5 & το LF-S8 της Tascam. προς το παρον θα συνδεθουν με μια μικρη κονσολιτσα alesis που εχω, την Multi8FX (ειναι παλιοτερο μοντελο χωρις usb η firewire digital εξοδο). το manual της κονσολας δεν αναφερει πουθενα αν οι εξοδοι της ειναι balanced η unbalanced, ουτε βρισκω κατι στο internet. μηπως ξερει λοιπον κανεις τι ισχυει? εγω βλεπω left & right καρφια (δεν υπαρχουν xlr εξοδοι) και δεν ειμαι σιγουρος πως ακριβως θα πρεπει να τα συνδεσω στο subwoofer (προτιμω φυσικα balanced αν γινεται). πρωτα το subwoofer και στη συνεχεια τα δυο monitors στο subwoofer (το τελευταιο οκευ με balanced μια που και τα τρια tascam εχουν balanced inputs/outputs) ??

 

ευχαριστω εκ των προτερων για καθε βοηθεια. για την ιστορια τα πηρα απο ελλαδα (ελλαδα μετα απο πολλυυυ καιρο  ;D), μια που βρηκα τρια μαγαζια ολα με τιμες καλυτερες του thomann. (βλεπε noiz thread http://www.noiz.gr/index.php?topic=170145.0 )

 

να και μια φωτο της κονσολας

alesis_MultiMix8FX_main.jpg.d1b9fb46a0d2c13e8e475e26a88b80bc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα. αξιωθηκα να παρω επιτελους δυο studio monitors με ενα subwoofer, τα γνωστα VL-A5 & το LF-S8 της Tascam. προς το παρον θα συνδεθουν με μια μικρη κονσολιτσα alesis που εχω, την Multi8FX (ειναι παλιοτερο μοντελο χωρις usb η firewire digital εξοδο). το manual της κονσολας δεν αναφερει πουθενα αν οι εξοδοι της ειναι balanced η unbalanced, ουτε βρισκω κατι στο internet. μηπως ξερει λοιπον κανεις τι ισχυει? εγω βλεπω left & right καρφια (δεν υπαρχουν xlr εξοδοι) και δεν ειμαι σιγουρος πως ακριβως θα πρεπει να τα συνδεσω στο subwoofer (προτιμω φυσικα balanced αν γινεται). πρωτα το subwoofer και στη συνεχεια τα δυο monitors στο subwoofer (το τελευταιο οκευ με balanced μια που και τα τρια tascam εχουν balanced inputs/outputs) ??

 

 

Αν η κονσόλα σου έχει κάτι που λέει "Monitor (L/R) out"  σύνδεσε τα μόνιτορς εκεί και όχι στο  "Mix (L/R) out"  (εκτός αν το πρώτο ζευγάρι δεν υπάρχει). Για τόσο μικρά καλώδια όσο (συνήθως) πάνε στα monitors δεν υφίσταται πρόβλημα, αν οι έξοδοι είναι unbalanced.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου