Προς το περιεχόμενο

Ποιο pc για μουσική? (Σεπτ. 09)


philippos_encore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό, απ'ότι ξέρω, δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Για να είναι "green" ο δίσκος, και άρα οικολογικός, κάνει οικονομία στο... ρεύμα (δε μπορεί να κάνει και τίποτε άλλο) και λειτουργεί "σημαντικά" (τώρα πόσο... δε ξέρω) πιο αργά απο τον αντίστοιχο caviar Black. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν, έχει κάποιο νόημα, και σα καλό παπαγαλάκι το λέω.

 

Αυτό δεν το ήξερα, αλλά ελπίζω να μην επηρεάσει σε κάτι

 

Επίσης mij: Οι MOTU έχουν διάφορα θέματα ανα καιρούς και σε τέτοιες τιμές παίρνεις και άλλες κάρτες (όταν έρθει ο καιρός).

 

Το ξέρω , αλλά επίσης ξέρω ότι είναι και από τις καλύτερες στο χώρο. Όταν βέβαια φτάσει η ώρα για αγορά η έρευνα αγοράς θα είναι τεράστια και σε βάθος για κάτι το τόσο σημαντιικο όπως η κάρτα ήχου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τις MOTU.

 

Δουλεύει απροβλημάτιστα η MOTU Ultralite mkIII σε όσα PC ή MAC την έχω δοκιμάσει.

 

Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα ήταν με το Routing (με τους παλιούς drivers παίζει ΟΚ), αλλά και αυτό(με τους νεότερους drivers που χρησιμοποιώ) λύνεται προσαρμόζοντας την κάρτα στο DAW. Για μένα δεν τίθεται κάν θέμα, για μια κάρτα σ'αυτά τα χρήματα και απόδοση, σε σχέση με τον χρόνο που χρειάζεται αυτό το customization.

 

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια MiJ, καλόπαιχτο το μηχάνημα.

 

Όσον αφορά τον δίσκο, δεν μπορούμε να πούμε αν έκανες καλή επιλογή ή όχι αν δεν ξέρουμε πώς θα τον χρησιμοποιήσεις.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τις MOTU.

 

Δουλεύει απροβλημάτιστα η MOTU Ultralite mkIII σε όσα PC ή MAC την έχω δοκιμάσει.

 

Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα ήταν με το Routing (με τους παλιούς drivers παίζει ΟΚ), αλλά και αυτό(με τους νεότερους drivers που χρησιμοποιώ) λύνεται προσαρμόζοντας την κάρτα στο DAW. Για μένα δεν τίθεται κάν θέμα, για μια κάρτα σ'αυτά τα χρήματα και απόδοση, σε σχέση με τον χρόνο που χρειάζεται αυτό το customization.

 

 

Για την Ultralite mkIII λέω και εγώ και έχω διαβάσει σε φόρα του εξωτερικού πολύ καλά λόγια. Και η Μοtu είναι από τις πιο αξιόπιστες στο χώρο. Ο μόνος μου ενδοιασμός ήταν για εκείνο το "περίφημο" τσιπ της Texas Instruments αλλά τελικά οκ.

 

Όσον αφορά τον δίσκο, δεν μπορούμε να πούμε αν έκανες καλή επιλογή ή όχι αν δεν ξέρουμε πώς θα τον χρησιμοποιήσεις.

 

To 2o σκληρό τον θέλω μόνο για να αποθηκεύει τα cubase project και τα wav. Δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα - δεν το νομίζω

 

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια MiJ, καλόπαιχτο το μηχάνημα.

 

Δεν κάνει τίποτα, η βοήθεαι σου ήταν σημαντική αφού με ξεστράβωσες σε κάποια πράγματα που είμαι άσχετος - ευχαριστώ για τις ευχές... :)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον airborne, με καλύπτει απόλυτα!

Το μόνο πράγμα που θα πρόσθετα είναι ένα ΚΑΛΟ UPS ανάλογο των WATT που θα τραβάει το σύστημα. Σώζει καταστάσεις!

Η ΔΕΗ μας είναι δυστυχώς πολύ αναξιόπιστη για να το παραβλέψουμε!

 

Μια και το φέρνει η κουβέντα, πριν 2 χρόνια κάνανε εργασίες κάτω από σπίτι γνωστού μου (όσοι μένετε Άνω Νέα Σμύρνη σίγουρα την ξέρετε την ιστορία), και όταν συνδέσανε ξανά, περάσανε 400 Volt από δύο ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα. Άναψα κερί που έμενα στο επόμενο τετράγωνο.

Αντιλαμβάνεστε οτι ολόκληρες οικοσκευές γίνανε κάρβουνο. 2 χρόνια μετά, ακόμα περιμένουνε αποζημιώσεις.

Όχι οτι το UPS θα προστάυευε από 400 Volt, αλλά ήθελα να το αναφέρω και αυτό.

 

Φιλικά

 

yannakis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλά τα λές.

 

Όταν το συνολικό κόστος φτάνει τιμές 2.000-3.000 ευρώ και βάλε, καλά είναι να έχεις προστατευμένο τον πισινό σου και να μήν την πάθεις ώστε να μάθεις.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+69 στα 2 τελευταία ποστς.

 

Έχω βέβαια παλιό UPS ένα MGE Merlin Ellipse 800 και αν και είναι Standby - δεν είναι On line - εντούτοις με έχει σώσει από πολλές διακοπές ρεύματος και καταστροφή hardware ή χάσιμο software.

 

Απαραίτητο.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό, απ'ότι ξέρω, δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Για να είναι "green" ο δίσκος, και άρα οικολογικός, κάνει οικονομία στο... ρεύμα (δε μπορεί να κάνει και τίποτε άλλο) και λειτουργεί "σημαντικά" (τώρα πόσο... δε ξέρω) πιο αργά απο τον αντίστοιχο caviar Black. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν, έχει κάποιο νόημα, και σα καλό παπαγαλάκι το λέω.

 

Θα συμφωνήσω όσον αφορά τον green δίσκο...

 

Αγόρασα και εγώ πριν περίπου 2 μήνες έναν green του 1TB από τον

οποίο δεν είμαι όμως ευχαριστημένος.

 

Ο σκληρός δουλεύει πότε στις 5400 πότε στις 7200 στροφές αλλά πολλές φορές δεν "υπολογίζει" σωστά τις ανάγκες του συστήματος. Πχ το utorrent πλέον πολύ συχνά μου γράφει disk overload 100% όταν παράλληλα αντιγράφω ένα αρχείο από άλλο δίσκο στον green.

 

Γενικά είναι σημαντικό οι ηλεκτρονικές συσκευές μας να καταναλώνουν λιγότερο και ειδικά αυτές που λειτουργούν αενάως αλλά από την άλλη υπάρχουν παααάρα πολλά άλλα πράγματα που περιβαλλοντολογικά μπορείς να αντισταθμίσεις την ελάχιστα μεγαλύτερη κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος από έναν πιο συμβατικό δίσκο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+69 στα 2 τελευταία ποστς.

 

Έχω βέβαια παλιό UPS ένα MGE Merlin Ellipse 800 και αν και είναι Standby - δεν είναι On line - εντούτοις με έχει σώσει από πολλές διακοπές ρεύματος και καταστροφή hardware ή χάσιμο software.

 

Απαραίτητο.

 

[offtopic]

 

Χάθηκε το LCD από μια Traveler (αυτή που είχα στις Αγγελίες) από πρόβλημα με το ρεύμα.

Από τότε APC, το συνιστούν χίλιοι DAW builders, αυτοί ξέρουν.

 

[/offtopic]

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου